Linie marionetki: czym są i jak z nimi walczyć?

Linie marionetki to nic innego jak zmarszczki mimiczne pojawiające się w okolicach ust. Pierwsze tego typu oznaki można zauważyć już po 40. roku życia, przy czym duży wpływ na szybkość ich pojawienia się ma styl życia, jaki prowadzimy.

Linie marionetki nazywane są również zmarszczkami smutku, gdyż sprawiają one, że twarz ma permanentnie zasmucony  wyraz.

Linie marionetki tworzą się w dolnej części twarzy. Są to okolice ust, od ich kącików do podbródka. Zmarszczki ciągną się także wzdłuż policzków, w miejscu ich styku z brodą.

Fałdy te mogą być bardziej lub mniej widoczne, większe lub mniejsze, w zależności od stopnia zaawansowania zmian. Ściągając kąciki ust i policzki ku dołowi tworzą charakterystyczne ich obramowanie, co sprawia, że wydajemy się starsi, a twarz jest nieatrakcyjna i sprawia wrażenie smutnej i nieprzyjaznej.

Zmarszczki marionetki przyczyny

Wbrew pozorom powodem powstawania zmarszczek marionetki nie są tylko częste zmartwienia, żal, melancholia i złość. Oczywiście fakt, że rzadko się uśmiechamy i częściej jesteśmy przygnębieni niż szczęśliwi, ma tutaj duże znaczenie, ponieważ nasza skóra ma tendencję do układania się w określony sposób, zależny przede wszystkim od rodzaju i częstotliwości przybieranego wyrazu twarzy.

Zmarszczki marionetki przyczyny mają jednak również naturalne. Jest to m.in. siła grawitacji. Przyciąganie ziemskie w połączeniu z nieuniknionym procesem starzenia się i wiotczenia skóry skutkują właśnie powstawaniem tego typu bruzd.

Spadek ilości kolagenu

Wraz z wiekiem następuje utrata elastyczności skóry. Powodem tego jest stopniowe zmniejszanie się produkcji kolagenu w organizmie. Kolagen i elastyna to ważne białka budulcowe. Stanowią one ponad 30% wszystkich białek i obecne są m.in. właśnie w tkance skórnej. Te polimery strukturalne  charakteryzują się dużą wytrzymałością i sprężystością, dzięki czemu skóra jest rozciągliwa, miękka, sprężysta i jędrna. [1]

Niestety kolagen i elastyna wytwarzane są intensywnie jedynie do 30.-35. roku życia. Później proces ich syntezy zaczyna stopniowo zwalniać, aby z czasem całkowicie się zatrzymać. W bardzo dojrzałym wieku uzupełnianie kolagenu jest praktycznie koniecznością, gdyż następuje wtedy już tylko jego stopniowa utrata, bez wytwarzania nowych struktur polimerowych. To właśnie dlatego skóra wiotczeje. Zmniejszenie stopnia jej napięcia i sprężystości sprawia, że na skórze powstają liczne zmarszczki, m.in. właśnie linie marionetki.

Stres oksydacyjny

Do przyspieszenia procesu tworzenia się zmarszczek smutku przyczynia się także nadmiar wolnych rodników tlenowych krążących w ustroju. Te niesparowane atomy tlenu atakują komórki i tkanki. Jest to tzw. stres oksydacyjny, który wywołuje liczne stany zapalne. Przyspiesza to obumieranie komórek, a więc starzenie się skóry.

odobnie jest w przypadku pielęgnacji skóry — jeżeli jest niewłaściwa oraz nadmiernie eksponowana na promieniowanie UV, to linie marionetki pojawią się znacznie szybciej.

Warto wspomnieć, że wraz z upływem czasu zmniejsza się nie tylko synteza ważnych białek budulcowych skóry, ale również objętość podskórnej tkanki tłuszczowej. Skóra w pewnym stopniu traci więc ważną podporę, co staje się widoczne w postaci zmarszczek. Najwcześniej zauważymy właśnie linie smutku. [2]

Dieta i styl życia

Łatwo się domyślić, że stosowanie używek w postaci alkoholu, papierosów, narkotyków oraz zbyt dużej ilości wypijanej w ciągu dnia kawy i herbaty, nie wpłynie pozytywnie na nasze zdrowie. Odbije się to także na kondycji skóry. Stanie się ona wiotka, bardziej podatna na podrażnienia, szara i bez wyrazu. Linie marionetki pojawią się więc bardzo szybko.

Niezwykle istotna jest również ilość wypijanej w ciągu dnia wody. Pamiętajmy, że nasze ciało, a więc i skóra, składa się w ponad 60% z tej życiodajnej substancji. Nic więc dziwnego, że w momencie, gdy pijemy jej za mało, skóra szybko się odwadnia i traci sprężystość.

Podobny efekt będą miały nagłe wahania wagi ciała. Jej szybka utrata, w wyniku odchudzania się lub przebytej choroby może sprawić, że tkanka skórna nie zdąży przystosować się do zachodzących zmian i znacznie zwiotczeje.

Indywidualne uwarunkowania

Niektóre osoby mają specyficzne uwarunkowania genetyczne dotyczące szybkości powstawania zmarszczek smutku oraz określonej budowy twarzy, sprzyjającej ich tworzeniu się. Twarz okrągła z pełnymi policzkami to typ urody, w przypadku którego tendencja do powstawania linii marionetki jest dużo większa niż u osób o wyraźnych, wysoko położonych kościach policzkowych.

Jak zlikwidować linie marionetki ?

Linie marionetki można wygładzić w gabinecie medycyny estetycznej. Bruzdy mogą zostać zlikwidowane poprzez wstrzyknięcie w skórę tzw. toksyny botulinowej. Jest to popularnie zwany botoks, czyli jad kiełbasiany produkowany przez bakterie beztlenowe Bacillus botulinus. Wstrzykuje się go w mięśnie, co skutkuje ich unieruchomieniem. W ten sposób wygładzone zostają zmarszczki marionetki. Efekty zabiegu utrzymują się około pół roku. Po tym czasie należy go powtórzyć.

Inną metodą jest wypełnienie zagłębień usieciowanym kwasem hialuronowym, co dodatkowo ujędrnia skórę oraz pobudza syntezę nowych włókien kolagenowych w tkance. Kwas hialuronowy jest substancją naturalną i bezpieczną, gdyż obecny jest on w naszym organizmie pod postacią soli — hialuronianiu sodowego. Jego główną funkcją jest wiązanie wody, a występuje przede wszystkim w skórze. Niestety wraz z wiekiem ilość kwasu hialuronowego również spada.

Dobrym rozwiązaniem jest suplementacja kolagenu. W postaci naturalnej znajdziemy go w takich produktach spożywczych jak: żelatyna wieprzowa, nóżki wieprzowe i cielęce, kurze łapki, golonko i podroby wieprzowe oraz ryby. Warto więc sporządzać różnego rodzaju galaretki (owocowe, warzywne, rybne i mięsne) oraz zupy na bazie tych składników.

Wyraźne spłycenie zmarszczek smutku uzyskamy, zwracając baczną uwagę na to, co jemy. Warto zadbać o odpowiednią podaż witaminy C, A i E oraz miedzi (Cu), siarki (S), koenzymu Q10 i flawonoidów. Wszystkie te związki zwiększają syntezę włókien kolagenowych lub są niezbędne do jego produkcji. Dodatkowo wiele z nich to antyoksydanty, zwalczające reaktywne formy tlenu, będące bezpośrednią przyczyną stresu oksydacyjnego.

Nie można zapomnieć o nienasyconych kwasach tłuszczowych (szczególnie z grupy omega 3), które stanowią środowisko do zachodzenia procesu produkcji tego ważnego białka strukturalnego.

Domowe sposoby na zmarszczki marionetki

Istnieją także inne, bezpieczne i naturalne sposoby na to, jak zlikwidować linie marionetki. Można to zrobić domowymi sposobami. Pomogą przede wszystkim peelingi i masaże twarzy, ze szczególnym uwzględnieniem okolic ust i brody oraz dolnej części policzków. Poprawią one ukrwienie skóry, co polepszy wchłanianie substancji odżywczych zawartych w kosmetykach pielęgnacyjnych lub preparatach pochodzenia naturalnego, np. oleju z czarnuszki, obfitującego w przeciwutleniacze, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz witaminy i minerały.

Gimnastyka twarzy

Doskonałe domowe sposoby na zmarszczki marionetki to ćwiczenia mimiki twarzy. Warto często podnosić opadające kąciki ust, nie tylko więcej się uśmiechając. Wystarczy kilkanaście minut dziennie poświęconych na taki trening przed lustrem.

Można też nabrać powietrza w usta, wydymając przy tym policzki i wytrzymać w ten sposób około 10 sekund lub wypełnić powietrzem tylko jeden policzek i przepychać go do drugiego i z powrotem. Dobre efekty daje również głośne wymawianie samogłosek (a, e, i, o, u) jednym ciągiem, czyli tak, aby brzmiały, jak jeden wyraz.

Gimnastykę twarzy najlepiej wykonywać rano i wieczorem. Na spektakularne efekty będzie trzeba co prawda poczekać nieco dłużej niż w przypadku zabiegów kosmetycznych, jednak nic tak nie ćwiczy naszej siły woli i determinacji jak regularność i konsekwencja w działaniu. W połączeniu ze zdrowym odżywianiem się, zadbaniem o wypijanie minimum 2 litrów wody dziennie oraz zwiększoną dawką ruchu na świeżym powietrzu, z pewnością szybko spłycimy linie marionetki.


Źródła:

[1] Lemperle, Gottfried & Holmes, Ralph & Cohen, Steven & Lemperle, Stefan. (2001). A Classification of Facial Wrinkles. Plastic and reconstructive surgery. 108. 1735-50; discussion 1751. 10.1097/00006534-200111000-00048.

[2] Ko EJ, Choi HG, Kim H, Park WS, Kim BJ, Kim MN. Novel Treatment Using Intradermal Radiofrequency and Hyaluronic Acid Filler to Correct Marionette Lines. Ann Dermatol. 2015;27(3):351–352. doi:10.5021/ad.2015.27.3.351

Podobne wpisy