Jak powstał ranking?
Nasz ranking najlepszych tabletek na trądzik powstał w oparciu o zdanie konsumentów, którzy mieli szansę je przetestować.
Do pierwszej piątki wybraliśmy tylko te produkty, które cieszyły się pozytywnymi opiniami oraz miały bezpieczny skład oparty na substancjach naturalnych.
Ten ranking zawiera jedynie produkty:
- bezpieczne w stosowaniu
- o potwierdzonej skuteczności
- oparte na naturalnych ekstraktach
Czy tabletki na trądzik bez recepty są skuteczne?
Skuteczność działania tabletek na trądzik wynika z zawartych w nich składników. W przeciwieństwie do specyfików aplikowanych zewnętrznie, mają one szansę wniknąć do krwiobiegu, a stamtąd do źródła problemu.
Co więcej, preparaty doustne pomagają wyeliminować trądzik z miejsc, w których zastosowanie kremu czy maści może być utrudnione (np. plecy).
Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście kuracja łącząca odpowiednie do problemu żele, kremy, maści i płyny przeciwtrądzikowe z preparatami w formie tabletek czy kapsułek. Wówczas mamy większą szansę na to, że stan zapalny zostanie wyeliminowany, a wraz z nim znikną nieestetyczne wypryski czy grudki podskórne.
Tabletki na trądzik pozwalają nie tylko pozbyć się zmian, ale także zmniejszyć ryzyko pojawienia się blizn i przebarwień. Te zwykle są konsekwencją krost i pozostają na twarzy przez długie miesiące, a nawet lata. Usunięcie ich wymaga wiele wysiłku, więc sprawą nadrzędną jest profilaktyka.
Skład tabletek na trądzik – na co zwracać uwagę?
Tak, jak wspomnieliśmy o skuteczności preparatów przeciwtrądzikowych podawanych doustnie decydują zawarte w nich składniki. Z tego względu bardzo istotne jest, by uważnie przestudiować informacje znajdujące się na etykiecie i w załączonej ulotce.
Jakich składników powinniśmy poszukiwać w tabletkach na trądzik?
Naturalne wyciągi roślinne na trądzik
Bardzo dużą rolę w eliminacji nieestetycznego problemu odgrywają naturalne ekstrakty z roślin, których korzystne właściwości zostały potwierdzone naukowo.
Sarsaparilla
Jednym z najważniejszych składników tabletek na trądzik jest sarsaparilla (Hemidesmus indicus), która nie tylko pomaga likwidować uciążliwe zmiany na skórze, ale także zapobiegać ich nawrotom.
Na uwagę zasługują przede wszystkim właściwości odtruwające rośliny, które zawdzięcza obecności saponin i flawonoidów. Dzięki nim ekstrakt pomaga oczyścić organizm i pozbyć się toksyn, co także ułatwia eliminowanie wyprysków.
Sarsaparilla zawiera związki łagodzące stany zapalne i likwidujące drobnoustroje, które powodują trądzik. Wykorzystuje się ją także do terapii owrzodzeń i grzybicy.
Jej działanie przeciwnowotworowe, przeciwutleniające, przeciwzapalne, przeciwgorączkowe, przeciwbólowe, przeciwdrobnoustrojowe, przeciwcukrzycowe, chroniące wątrobę, chroniące układ krwionośny, renoprotekcyjne, neuroprotekcyjne oraz immunomodulujące zostało przebadane przez naukowców. [1]
Pokrzywa
Najlepsze tabletki na trądzik mają zwykle w składzie ekstrakt z pokrzywy, czyli Urtica. Nie bez powodu – ta wyjątkowa roślina wykazuje szereg dobroczynnych właściwości, które potwierdzone zostały badaniami. [2]
W wyciągu z pokrzywy znajdziesz karotenoidy, terpenoidy, kwasy tłuszczowe, aminokwasy, polisacharydy, chlorofil, sterole, a także cenne polifenole, witaminy i minerały.
Dzięki ukrytym w liściach i korzeniu związkom pokrzywa wykazuje działanie przeciwbakteryjne (zarówno wobec bakterii Gram-dodatnich, jak i Gram-ujemnych) i przeciwzapalne, co ma niebagatelne znaczenie w likwidacji trądziku.
Skrzyp polny
Podobną funkcję detoksykującą pełni kolejny składnik tabletek na trądzik – skrzyp polny (Equisetum arvense L.). Według badań, ekstrakt z rośliny wykazuje działanie przeciwbakteryjne w stosunku do patogennych ziarniaków Gram-dodatnich i może być wykorzystywany w terapii chorób związanych ze stanami hipertonicznymi lub stresem oksydacyjnym i apoptozą. [3]
Skrzyp polny pomaga pozbyć się stanu zapalnego, będącego bezpośrednią przyczyną trądziku. Ułatwia także eliminację toksyn z organizmu, działa bowiem moczopędnie.
Bratek
Dobre suplementy diety na trądzik zawierają także ekstrakt z bratka (Viola x wittrockiana). Roślina, znana również jako fiołek ogrodowy, zawiera substancje o działaniu antyoksydacyjnym oraz wspierającym regenerację skóry.
Ekstrakt z bratka pomaga chronić komórki przed negatywnym wpływem środowiska w postaci zanieczyszczeń, promieniowania UV czy wolnych rodników.
Właściwości antyoksydacyjne bratka zostały przebadane naukowo. [4]
Koniczyna czerwona
W składzie tabletek na trądzik znaleźć można także koniczynę czerwoną, czyli Trifolium pratense. Ta wyjątkowa roślina zwiera szereg witamin i minerałów niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania nie tylko komórek skóry, ale i całego organizmu.
Są to na przykład: magnez, potas, selen, fosfor, witamina A, E, C oraz te z grupy B, a także takie związki, jak izoflawonoidy czy kwasy tłuszczowe.
Ekstrakt z czerwonej koniczyny wspiera kondycję skóry, pomaga niwelować stany zapalne i ułatwia gojenie się ran potrądzikowych. Co więcej, stwierdzono, że izoflawony zawarte w koniczynie czerwonej przyczyniają się do opóźniania procesów starzenia spowodowanych niedoborem estrogenów. [5]
Wyciąg z pestek winogron
W pestkach winogron ukrytych jest szereg składników, które wykazują korzystne działanie na skórę, szczególnie w przypadku, gdy pokrywają ją wypryski.
Z uwagi na obecność proantocyjanidów oligomerycznych oraz reserwatrolu (RES) ekstrakt z pestek winogron posiada właściwości antyoksydacyjne, osłaniając komórki przed destrukcyjnym działaniem wolnych rodników.
Tabletki na trądzik zawierające ten wyciąg pomagają utrzymać prawidłowy metabolizm tłuszczów, wspierają kondycję skóry i zapobiegają powstawaniu wyprysków oraz innych zmian. [6]
Witaminy i minerały w walce z trądzikiem
Równie istotne w walce z trądzikiem i jego konsekwencjami są witaminy i minerały. Pomagają uregulować pracę gruczołów łojowych, wpływają także na kondycję całego organizmu, wspierając odporność i ułatwiając eliminację stanów zapalnych.
Witaminy i przeciwutleniacze
Do najistotniejszych z punktu widzenia prawidłowego funkcjonowania komórek skóry należą witaminy z grupy B.
Witamina B5, czyli kwas pantotenowy jest stosowana w terapii trądziku już od lat. Jej właściwości zostały potwierdzone badaniami. [7]
Z uwagi na to, że witamina B5 bierze udział w regeneracji błon śluzowych oraz komórek, a także regulacji pracy gruczołów łojowych jej niedobór może doprowadzić do pojawienia się zmian trądzikowych.
Związek ułatwia eliminację stanów zapalnych, wspiera proces gojenia ran, a także pomaga uelastycznić skórę.
Witamina B6 bierze udział w produkcji cysteiny, a więc jednego z najważniejszych aminokwasów endogennych. Związek odgrywa istotną rolę zarówno w przemianach energetycznych zachodzących w komórkach, jak i w syntezie hemoglobiny.
Witamina B6 wspiera kondycję skóry i pomaga usuwać stany zapalne. Jej niedobór zaburza pracę układu nerwowego, a także zwiększa podatność na infekcje.
Witamina B3 (PP) wspiera kondycję błon śluzowych. Jej działanie antybakteryjne, szczególnie w kierunku gronkowca złocistego sprawia, że niacyna ma zastosowanie w eliminacji nie tylko trądziku, ale także innych poważnych infekcji.
Co więcej, związek wykazuje pozytywne działanie na układ nerwowy, jak również bierze udział w produkcji hormonów (estrogen, progesteron i testosteron), co ma ogromny wpływ na kondycję skóry.
Nie bez znaczenia są także związki nazywane witaminami młodości, a więc A i E. Ta pierwsza spełnia bardzo istotną rolę w utrzymaniu komórek skóry w dobrej kondycji. Pochodne witaminy A – czyli retinoidy znajdują szerokie zastosowanie w eliminowaniu nie tylko zmarszczek, ale także trądziku. Pomagają pozbyć się wyprysków oraz znacznie zmniejszyć widoczność przebarwień i blizn. [8]
Z kolei witamina E należy do niezwykle skutecznych przeciwutleniaczy, a więc związków, które chronią komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Tokoferol przyczynia się do likwidacji stanów zapalnych i przyspiesza proces gojenia się ran. [9]
Skoro mowa o przeciwutleniaczach, nie można zapomnieć o witaminie C. Jej dobroczynne właściwości pomagają rozjaśnić skórę, zmniejszyć widoczność przebarwień, ale przede wszystkim uchronić komórki. Witamina C przyczynia się także do wzmocnienia naczyń krwionośnych, jest też nieodzowna w produkcji kolagenu. [10]
Do związków zwalczających wolne rodniki należy także likopen, czyli jeden z karotenoidów. Poza ochroną komórek przed stresem oksydacyjnym, likopen wspiera produkcję kolagenu i poprawia kondycję skóry. [11]
Cynk
Doskonałym orężem w walce z trądzikiem jest także cynk. Z badań wynika, że jego niedobór może przyczyniać się do powstawania wyprysków oraz innych nieatrakcyjnych zmian na skórze. [12]
Cynk bierze udział w przemianie kwasów tłuszczowych i węglowodanów oraz procesach podziałów komórkowych i syntezy DNA. Pierwiastek wykazuje działanie antyoksydacyjne i wspiera kondycję komórek skóry.
Rodzaje trądziku
Trądzik to schorzenie, które dotyka miliony osób na całym świecie. Wielu kojarzy się z młodzieńczym problemem, który mija z czasem. Nic bardziej mylnego. Zmiany skórne mogą pojawić się w każdym wieku i być wynikiem działania rozmaitych czynników.
Czym właściwie jest trądzik?
Trądzik to choroba skóry, której bezpośrednią przyczyną jest nadmierne wydzielanie sebum oraz pojawienie się drobnoustrojów (głownie bakterii Propionibacterium acnes) w gruczołach łojowych i mieszkach włosowych. Łój prowadzi do zatykania się ujść mieszków i namnażania mikroorganizmów.
Jak wspomnieliśmy powodów, dla których dochodzi do takiej sytuacji jest kilka. Jak wiele przyczyn, tak różnorodna jest sama choroba. Istnieje wiele odmian trądziku, charakteryzujących się odmiennym przebiegiem, a także rokowaniami.
Trądzik młodzieńczy
Trądzik bardzo często dotyka osób w wieku dojrzewania. Z tego względu przyjęło się kojarzyć niedoskonałości skóry z tym okresem.
Trądzik młodzieńczy spowodowany jest zapaleniem mieszków włosowych, a to bywa zwykle konsekwencją burzy hormonalnej w ciele nastolatka. Wówczas na twarzy, a także plecach i ramionach pojawiają się nieestetyczne krosty oraz ropne wypryski.
Dobra wiadomość jest taka, że wraz z uspokojeniem się gospodarki hormonalnej problem ustępuje, a cera powoli się oczyszcza. Wypryski znikają, jednak często pozostawiają po sobie blizny i przebarwienia. Z tego względu warto podjąć odpowiednie kroki, by zmniejszyć ich widoczność.
Jak leczyć trądzik młodzieńczy? Zwykle stosuje się rozmaite preparaty nanoszone miejscowo – np. maści i kremy z cynkiem czy kwasem azaleinowym. Warto taką terapię wesprzeć od wewnątrz, wykorzystując sprawdzone tabletki na trądzik.
W wyjątkowo trudnych przypadkach może być konieczne leczenie antybiotykami, np. tetracyklinami.
Trądzik pospolity
Trądzik młodzieńczy jest odmianą trądziku pospolitego. Jak sama nazwa wskazuje, dolegliwość występuje powszechnie, dotykając większość populacji.
W przypadku, gdy objawy trądziku nie ustępują wraz z wiekiem lub przybierają bardzo zaawansowaną formę, należy skonsultować się ze specjalistą, którzy przepisze właściwą terapię.
Trądzik pospolity zwykle rozpoczyna się od zaskórników – otwartych lub zamkniętych, które powodują nasilanie się stanu zapalnego, a więc namnażanie drobnoustrojów. Zaskórniki przekształcają się w torbiele ropne, wykwity grudkowe czy grudkowo-krostkowe. Niewłaściwe postępowanie ze zmianami tego typu może skutkować trwałym uszkodzeniem skóry. Plamy i blizny, które na niej pozostaną będzie bardzo trudno usunąć.
Leczenie trądziku pospolitego opiera się na preparatach stosowanych zewnętrznie – na całą twarz lub punktowo, a także działających „od środka”. Zanim sięgniemy po antybiotyki, warto wypróbować dobre suplementy diety na trądzik.
Bardzo ważnym aspektem jest także właściwa dieta i nawodnienie. Niektóre osoby wykazują wrażliwość na rozmaite składniki pożywienia, a nawet witaminy. Jednym z takich przykładów może być B12, w składzie której znajduje się kobalt. W przypadku uczulenia na ten pierwiastek spożywanie witaminy B12 w większych ilościach może skutkować pojawianiem się wyprysków.
Poza wspomnianą już odmianą młodzieńczą, trądzik pospolity ma wiele innych:
- trądzik krostkowy – objawia się wypryskami, zwykle otwartymi, które są stosunkowo łatwe do wyeliminowania;
- trądzik grudkowy – występuje pod postacią grudek podskórnych, których leczenie wymaga odpowiedniej terapii wewnętrznej i miejscowej;
- trądzik grudkowo-krostkowy – łączy objawy obu powyższych typów, zwykle ma umiarkowane nasilenie i pozostawia po sobie mało lub średnio intensywne przebarwienia;
- trądzik ropny – ten rodzaj ma już cięższy przebieg i charakteryzuje się obecnością nie tylko krost i grudek, ale i wykwitów wypełnionych ropą; pozostawia po sobie blizny i przebarwienia;
- trądzik bliznowaciejący – może być konsekwencją odmiany ropnej, objawiając się wieloma bliznami, które są bardzo trudne do usunięcia;
- trądzik piorunujący – ostra odmiana objawiająca się nie tylko wypryskami, grudkami, zmianami ropnymi, a nawet torbielami wypełnionymi krwią, ale także dolegliwościami całego ciała (gorączka, objawy grypopodobne);
- trądzik skupiony – zmiany skórne występują w określonym miejscu (nawet nietypowym, jak pachy czy pachwiny), mają charakter zanikowy, ale bardzo nasilony;
- trądzik odwrócony – zmiany torbielowe rozlane są na dużej powierzchni w różnych miejscach – nie tylko na twarzy, ale także pośladkach, pachach i pachwinach; pozostawia po sobie blizny;
- trądzik kosmetyczny – jest konsekwencją stosowania komedogennych (zatykających pory) środków pielęgnacyjnych;
- trądzik zawodowy – występuje w wyniku kontaktu z niektórymi związkami ropopochodnymi, a także związkami chloru;
- trądzik polekowy – pojawia się na skutek stosowania niektórych środków farmakologicznych, jak kortykosteroidy czy lit;
- trądzik hormonalny– jest wynikiem zaburzenia gospodarki hormonalnej, objawia się krostami i grudkami głównie w dolnej części twarzy;
- trądzik noworodkowy i niemowlęcy – zwykle krótkotrwała dolegliwość, która występuje u niespełna ¼ dzieci (szczególnie płci męskiej); po kilku tygodniach zmiany skórne mijają zwykle samoczynnie; objawy to czerwone i żółte plamy na twarzy z różnego rodzaju grudkami i krostami; może być wynikiem nadwrażliwości na mleko.
Trądzik różowaty
Kolejną odmianą choroby jest trądzik różowaty. Ta forma znacznie różni się od przedstawionych powyżej. Przede wszystkim pierwsze objawy pojawiają się po 30. roku życia – mogą dosięgnąć nawet osób w wieku podeszłym!
Trądzik różowaty to przypadłość, która najczęściej występuje na twarzach kobiet, u których przejawia się na początku zaczerwienieniem – głównie w okolicy nosa i policzków. Bardzo ważne jest, by zareagować już w tym momencie i podjąć stosowną terapię. Następstwem rumienia są bowiem bardzo trudne do usunięcia krosty i podskórne grudki.
Mimo że najczęściej cierpią na niego panie, najcięższą postać trądzik różowaty przybiera u mężczyzn. W ich przypadku dochodzi do rozprzestrzeniania się grudek i krost, czego konsekwencją jest nawet deformacja nosa, zwana rhinophymą (guzkowatość nosa).
Jak leczyć trądzik różowaty? Terapia powinna przebiegać inaczej niż w przypadku trądziku pospolitego i młodzieńczego.
Najlepiej skonsultować się z dermatologiem, który dobierze odpowiednie preparaty, a także skieruje cię na badania w celu zdiagnozowania przyczyn występowania trądziku różowatego. Często zdarza się bowiem, że jest on objawem innej choroby.
Bezpośrednim powodem pojawienia się rumienia są zmiany naczyniowe. Niektórzy badacze wskazują na udział nadmiernego spożycia alkoholu, szczególnie w przypadku silnej odmiany trądziku różowatego u mężczyzn. [13]
W skrajnych przypadkach (rhinophyma) leczenie trądziku różowatego wymaga zabiegu chirurgicznego.
Bardzo istotna jest także odpowiednia pielęgnacja. Bezwzględnie unikaj toników opartych na alkoholu, wybieraj kremy o niekomedogennym składzie i pamiętaj o codziennym dokładnym, ale i delikatnym oczyszczaniu twarzy. Nigdy nie zapominaj o ochronie UV! Nawet zimą stosuj kremy z wysokim filtrem – najlepiej powyżej 30 SPF. Gorące kąpiele także nie są dla ciebie. Co więcej, uważaj na to, co jesz – niektóre produkty nasilają stan zapalny w organizmie, a co za tym idzie – także w komórkach skóry.
Mascne
Ten rodzaj trądziku pojawił się w roku 2020 i związany jest z noszeniem masek. Niedoskonałości wywołane koniecznością wielogodzinnego zakrywania twarzy i nosa pojawiają się najczęściej na brodzie, nosie i policzkach.
Sposobem na uniknięcie tego rodzaju trądziku jest nie tylko stosowanie odpowiednich suplementów diety, ale przede wszystkim właściwa higiena. Chodzi tu o dokładne oczyszczanie twarzy oraz dbałość o stan maseczek.
Należy je często zmieniać – najlepiej co godzinę. Po zdjęciu maski wrzuć ją do wrzątki i chwilę wygotuj, jeśli to w danym momencie niemożliwe, zamknij ją w szczelnym woreczku. Zaraz po powrocie do domu umyj dokładnie twarz i nałóż odpowiednią pielęgnację.
Słowem podsumowania
Trądzik to powszechna dolegliwość, która dotyka tak wiele osób, że substancje wykorzystywane do jego leczenia zostały dokładnie przebadane.
Eliminacja nieestetycznych krost, grudek i torbieli wymaga działania zarówno od zewnątrz, jak i poprzez stosowanie odpowiednich tabletek na trądzik. Właściwie dobrane składniki pozwolą szybciej uporać się z uciążliwym problemem, a także zapobiegać jego nawrotom.
Szukając produktów dla siebie, zwróć uwagę na ich formułę, by mieć pewność, że zawierają rzeczywiście skuteczne składniki, które dodatkowo gwarantują bezpieczeństwo i brak efektów ubocznych.
Badania:
[1] The Bioactive and Therapeutic Potential of Hemidesmus indicus R. Br. (Indian Sarsaparilla) Root
[2] Kregiel D, Pawlikowska E, Antolak H. Urtica spp.: Ordinary Plants with Extraordinary Properties. Molecules. 2018 Jul 9;23(7):1664. doi: 10.3390/molecules23071664. PMID: 29987208; PMCID: PMC6100552.
[3] Pallag A, Filip GA, Olteanu D, Clichici S, Baldea I, Jurca T, Micle O, Vicaş L, Marian E, Soriţău O, Cenariu M, Mureşan M. Equisetum arvense L. Extract Induces Antibacterial Activity and Modulates Oxidative Stress, Inflammation, and Apoptosis in Endothelial Vascular Cells Exposed to Hyperosmotic Stress. Oxid Med Cell Longev. 2018 Feb 14;2018:3060525. doi: 10.1155/2018/3060525. PMID: 29636839; PMCID: PMC5832138.
[4] Moliner C, Barros L, Dias MI, Reigada I, Ferreira ICFR, López V, Langa E, Rincón CG. Viola cornuta and Viola x wittrockiana: Phenolic compounds, antioxidant and neuroprotective activities on Caenorhabditis elegans. J Food Drug Anal. 2019 Oct;27(4):849-859. doi: 10.1016/j.jfda.2019.05.005. Epub 2019 Jul 2. PMID: 31590756.
[5] Circosta C, De Pasquale R, Palumbo DR, Samperi S, Occhiuto F. Effects of isoflavones from red clover (Trifolium pratense) on skin changes induced by ovariectomy in rats. Phytother Res. 2006 Dec;20(12):1096-9. doi: 10.1002/ptr.2017. PMID: 17078110.
[6] Soleymani S, Iranpanah A, Najafi F, Belwal T, Ramola S, Abbasabadi Z, Momtaz S, Farzaei MH. Implications of grape extract and its nanoformulated bioactive agent resveratrol against skin disorders. Arch Dermatol Res. 2019 Oct;311(8):577-588. doi: 10.1007/s00403-019-01930-z. Epub 2019 May 21. PMID: 31115657.
[7] Leung LH. Pantothenic acid deficiency as the pathogenesis of acne vulgaris. Med Hypotheses. 1995 Jun;44(6):490-2. doi: 10.1016/0306-9877(95)90512-x. PMID: 7476595.
[8] Kotori MG. Low-dose Vitamin “A” Tablets-treatment of Acne Vulgaris. Med Arch. 2015 Feb;69(1):28-30. doi: 10.5455/medarh.2015.69.28-30. Epub 2015 Feb 21. PMID: 25870473; PMCID: PMC4384860.
[9] Chan H, Chan G, Santos J, Dee K, Co JK. A randomized, double-blind, placebo-controlled trial to determine the efficacy and safety of lactoferrin with vitamin E and zinc as an oral therapy for mild to moderate acne vulgaris. Int J Dermatol. 2017 Jun;56(6):686-690. doi: 10.1111/ijd.13607. Epub 2017 Mar 30. PMID: 28369875.
[10] Carr AC, Maggini S. Vitamin C and Immune Function. Nutrients. 2017 Nov 3;9(11):1211. doi: 10.3390/nu9111211. PMID: 29099763; PMCID: PMC5707683.
[11] Belter A, Giel-Pietraszuk M, Oziewicz S, Chomczyński P, Barciszewski J. Likopen–wystepowanie, właściwości oraz potencjalne zastosowanie [Lycopene–occurrence, properties and applications]. Postepy Biochem. 2011;57(4):372-80. Polish. PMID: 22568169.
[12] Yee BE, Richards P, Sui JY, Marsch AF. Serum zinc levels and efficacy of zinc treatment in acne vulgaris: A systematic review and meta-analysis. Dermatol Ther. 2020 Nov;33(6):e14252. doi: 10.1111/dth.14252. Epub 2020 Sep 15. PMID: 32860489.
[13] Second J, Severac F, Paix A, Cribier B. Rhinophyma is associated with alcohol intake. J Am Acad Dermatol. 2019 Jul;81(1):249-250. doi: 10.1016/j.jaad.2018.12.046. Epub 2019 Jan 8. PMID: 30630023.