Witamina A+E na porost włosów – jak to działa?

Marzysz o gęstych i długich włosach, ale żadne zabiegi pielęgnacyjne nie przynoszą pożądanych efektów? Chcesz, aby rosły szybciej i zwiększyły swoją objętość? Koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem – wdrażając jego zawartość w życie, szybko zauważysz widoczną różnicę.

Naszym zdaniem, rozwiązaniem jest witamina A i E, na porost włosów działają cuda. Dowiedz się więcej o tym, co robić, by uzyskać wspaniałą fryzurę!

Członkowie twojej rodziny mają piękne, bujne czupryny, a ty ciągle zmagasz się z jakimiś problemami w tym zakresie? Najprawdopodobniej popełniasz błędy, które negatywnie odbijają się na twoich włosach. Na szczęście są na to metody.

Poznaj domowe sposoby na porost włosów i przekonaj się, że wiele można naprawić. Czy zabiegi pielęgnacyjne na skórę głowy oraz odpowiednia suplementacja i witaminy są kluczem do pięknej fryzury? Przekonaj się, czytając nasz artykuł.

locerin skład

Locerin – numer 1 wśród suplementów diety na porost włosów. Produkt stworzony z myślą o płci pięknej. Zawiera aż 16 składników naturalnego pochodzenia. Zapobiega wypadaniu włosów, wzmacnia je od nasady, pogrubia oraz przeciwdziała siwieniu. To tylko kilka z jego wielu zalet! Sprawdź, jakie efekty uzyskasz, stosując Locerin! ⇒

Budowa macierzy włosa – zacznijmy od podstaw

No to od początku – czym są włosy i jak są zbudowane? Już w szkole średniej na lekcjach biologii mogłeś się dowiedzieć, że każdy włos powstaje z cebulki, która mieści się pod skórą. Jednak z biologicznego punktu widzenia, sprawa nie jest tak prosta. Tłumaczy to Julitta Siemiątkowska w „Zarys trychologii kosmetycznej”. Autorka podkreśla, że budowę włosów możemy podzielić na kilka części – chemiczną, biologiczną, budowę mieszków (pod skórą) oraz włosa właściwego – który zauważymy gołym okiem.

Gdzie tak właściwie powstają i co zrobić, aby ograniczyć wypadanie włosów, sprawdzimy też czy witaminy przyczyniają się do poprawy skóry głowy. To od początku!

Cebulka – to w niej „rodzi się” włos. Tutaj powstają pierwsze zalążki mieszków włosowych. Są one obecne na całej powierzchni naszego ciała – od skóry głowy, po nogi, ręce, brzuch, po plecy. W jednym miejscu włosy będą lepiej widoczne, w innych mniej. Taka jest już anatomia. Choć zapewne zauważysz, że są określone obszary na ciele, gdzie mieszków włosowych po prostu nie ma – to dłonie oraz stopy (podeszwa). Idąc dalej, warto wspomnieć, że każdy człowiek ma około 150 tysięcy mieszków włosowych na głowie – ta liczba się nie zmienia przez wieki, jednak można zauważyć, że ilość włosów już tak – czy mają na to wpływ witaminy i ich niedobory? Intensywność zarostu nie zawsze jest determinowana wiekiem, bo można przecież spotkać zupełnie łysych mężczyzn jeszcze przed 40-stką oraz kobiety, które zmagają się z tą przypadłością.

Poznaj dokładną budowę mieszków włosowych

Przejdźmy dalej – mieszki włosowe to :

 • Część naskórkowa – składająca się z korzenia włosa i gruczołu łojowego,
 • Część łącznotkankowa
 • Część mięśnia przywłosowego

Gdybyśmy chcieli przekroić włos, znaleźlibyśmy w nim rdzeń, korę i osłonki. Ta ostatnia część jest zbudowana z łusek – bardzo cienkich komórek, które chronią przed uszkodzeniami i według Siemiątkowej mają wpływ na kondycję samych włosów. Jeżeli będą słabe – ich wypadanie będzie wzmożone. Jak poprawić jakość tych komórek? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz jeszcze w tym artykule – doczytaj go do końca!

Jak już się dowiedziałaś, osłonki mają wpływ na gęstość włosów. Czy witamina może im pomóc we wzmocnieniu komórek? To się jeszcze okaże!

Z biologicznego punktu widzenia, włosy można podzielić ze względu na położenie. Pod skórą jest korzeń, a w nim mieszki włosowe zakończone cebulką i brodawką włosa. Z niej wyrasta włos właściwy – łodyga, która wychodzi poza skórę. Uważa się, że w kwestii kondycji włosów, witamina A oraz E może zadziałać zbawiennie.

Porost włosów – poznaj naturalny cykl włosów

Kiedy włosy zaczynają wypadać? W momencie, gdy kończy się ich naturalny cykl. Jak się okazuje – to całkiem naturalne, że tracimy włosy. Oczywiście, są sytuacje, w których ten proces jest zahamowany. Dzieje się tak chociażby w czasie ciąży, gdy hormony pozytywnie oddziałują na organizm kobiety – nawet, jeżeli ta nie przyjmuje witaminy dla ciężarnych. Niestety po porodzie, gdy gospodarka wraca „do normy”, martwe komórki włosów zaczynają masowo wypadać. Dlaczego tak się dzieje? Tłumaczy to dermatolog Agnieszka Sura z Boston Clinic.

Cykl włosa dzieli się na trzy fazy: anagen (wzrost), katagen (obumieranie) oraz telogen (wypadanie). Tylko w 10% cyklu to proces wypadania. Proporcje te są zaburzone w trakcie ciąży oraz laktacji u kobiet – nazywane jest to fazą spoczynku. Gdy kończy się ten czas, aż 70% łodyg przechodzi w fazę telogenu, czyli zaczyna się wypadanie włosów. Z łatwością można zauważyć, że jest to bardzo intensywny proces, ale trwa do kilku tygodni, aż gospodarka hormonalna powróci do normy.

Można więc zauważyć, że cykl porostu włosów to :

 • anagen – wzrost, który może trwać do 6 lat,
 • katogen – tzw. inwolucja, która trwa maksymalnie 4 tygodnie,
 • telogen – usuwanie martwych komórek – do 4 miesięcy.

Taki cykl jest powtarzany nawet 20 razy w życiu każdego z człowieka. Chcesz zobaczyć, jak pomóc skórze i włosom? Sprawdź, jakie witaminy pomogą odbudować zniszczone komórki.

Porost włosów – witamina A i E złotym środkiem?

Zapoznając się z cyklem wzrostu, łatwo zauważymy, że proces ten może trwać prawie 7 lat (6 lat wzrostu, 4 tygodnie inwolucji i 4 miesiące telogenu). Czy przez ten czas nasze włosy powinny mieć metry długości? Nie do końca. Porost włosów u każdego trwa inaczej i średnio jest to 0,3 mm na dobę.

Powstały mity, które mówią, że włosy najszybciej rosną w czasie snu – czy to prawda? Nie ma dotąd jednoznacznych badań, które by to udowodniły. Jednak artykuły w Dermatology Review autorstwa Olszewskiej i Rudnickiej (Advances in diagnosing hair loss) świadczą, że pozytywny wpływ ma dieta, witamina E oraz A, wyregulowana gospodarka hormonalna czy ogólny stan zdrowia. Aby to osiągnąć, można próbować różnych metod – od sięgania po specjalistyczne kosmetyki, po przeanalizowanie swojej diety w oparciu o przyjmowane witaminy. Chcesz się dowiedzieć, która witamina najkorzystniej wpływa na włosy? Czytaj dalej.

Co zrobić, aby włosy rosły jeszcze szybciej? Na to pytanie odpowiemy w drugiej części tego artykułu. Wierzymy, że nasze rady pomogą w zagęszczeniu włosów, wzmocnieniu ich struktury, a w rezultacie będziesz mógł się pochwalić piękną fryzurą. Jeżeli marzysz o tym efekcie – sprawdź, które witaminy przyjmować, aby wypadanie włosów było już tylko wspomnieniem!

Błędy w pielęgnacji włosów i odżywianiu

Na stan owłosienia wpływ ma szereg czynników. Pamiętajmy, że dla organizmu nie jest to element najważniejszy, dlatego wszelkie niedobory zrekompensuje zmniejszając odżywianie cebulek. Wszelkie witaminy i minerały zostaną skierowane do innych komórek.

Każdy z nas popełnia pewne błędy, których prawdopodobnie nawet nie jest świadomy, a wpływają one na włosy. Wśród tych najczęstszych jest niedobór witaminy oraz źle zbilansowana dieta. Uważa się, że regularne spożywanie posiłków to podstawa, a wiele osób o tym zapomina. Zamiast obfitych dań, lepiej sięgać po mniejsze porcje. Nie zapominajmy też, że powinny być bogate w witaminy, m. in. w witamina A i E – których wyjątkowe właściwości wspomagające zachowaniu witalności (także cebulek) nie sposób przecenić.

Kolejnym błędem, poza małą ilością witaminy, jest pielęgnacja. bardzo istotne jest właściwe dobranie szamponu – ma przede wszystkim myć i odpowiadać na potrzeby skóry głowy. Również koloryzacja, prostowanie czy nawet suszenie suszarką wpływają na jakość włosów.

Negatywnie dla wzrostu włosów może wpłynąć także:

 • stres – ten związany z pracą, codziennością, nawet jego małe ilości mają bardzo duże znaczenie!
 • wszelkie zmiany w gospodarce hormonalnej;
 • przyjmowanie leków (sterydy, antybiotyki), dlatego zawsze czytaj ulotki zapoznaj się ze skutkami ubocznymi;
 • choroby skóry (łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry);
 • rytuały przy włosach – np. związywanie lub unikanie podcinania włosów.

Jakie zabiegi na porost włosów?

Jeżeli problem wypadania włosów jest bardzo poważny, można sięgnąć od razu po pomoc klinik urody i medycyny estetycznej. Dermatolodzy, którzy specjalizują się w kosmetologii trychologicznej, będą w stanie zaproponować badania, które określą źródło problemu. Są to np. trichoskopia – polega na oglądaniu skóry w bardzo dużym powiększeniu. Na podstawie wykonanych zdjęć, w laboratorium dokonywana jest ocena stanu skóry i polecane są dalsze kroki w leczeniu. Kolejnym badaniem jest trichogram – pobiera się pęczek włosów, które następnie się analizuje. Warto także zbadać krew, by przeanalizować stan hormonalny i sprawdzić, czy mamy wszelkie niezbędne witaminy. Na podstawie wyników, można zaproponować dalsze leczenie, które obejmie wdrożenie leków przepisanych przez endokrynologa, zmianę diety lub zabiegi trychologiczne.

Suplementacja, która wspomaga porost włosów

Naturalnie wizyta u lekarza pomoże w uzyskaniu odpowiedzi na wiele pytań i wątpliwości, ale często takie spotkania wiążą się z koniecznością zapłacenia ogromnych sum pieniędzy za badania. Stąd można spróbować innych, tańszych sposobów. Zaliczamy do nich suplementację – witamina A i E to podstawa. Ponadto, powinno się zadbać również o mikroelementy i składniki odżywcze. Odpowiednia dieta i witaminy potrafią wpłynąć pozytywnie na organizm, a także na porost włosów.

Witamina A – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Czy wiesz, że witamina A odpowiada za szereg ważnych funkcji w organizmie? Według Villego, wzmacnia układ odpornościowy oraz poprawia jakość skóry – dlatego witamina A jest częstym składnikiem stosowanym w kosmetykach. Pomaga włosom w rozwoju, dlatego należy stosować suplementy tej witaminy.

Witamina A to retinol oraz jego pochodne, beta karoten i karotenoidy. Jej niedobór może hamować procesy wzrostu – zarówno ciała, jak i samych włosów. Jak więc widać, ma ona bardzo duży wpływ na porost. A jak jest w przypadku witaminy E?

Witamina E – odkryj listę produktów bogatych w ten składnik

Określana jest jako „witamina płodności”, ale poza wpływem na układ rozrodczy, znajduje także zastosowanie w kosmetyce. To też witamina młodości, bo zatrzymuje proces starzenia się komórek. Jaka jest bezpieczna jej dawka?

Badania Instytutu Żywności i Żywienia określiły ją w stosunku do płci oraz wieku. W przypadku dorosłej kobiety, ilość tej witaminy w ciągu dnia powinna wynosić średnio 8 mg dziennie, zaś po 75. roku życia – nawet 6 razy więcej!

Gdzie znajdziemy witaminy A i E? Jak wpływa to na pielęgnację włosów?

Jak sama nazwa wskazuje – źródłem cennych składników odżywczych powinno być pożywienie. Należy zatem zadbać, by dieta zawierała wiele produktów dostarczających mikro i makroelementów. Witaminy A i E znajdziemy w warzywach, nasionach, a także nabiale. Dlatego w codzienną dietę powinno się włączyć między innymi:

• drób, wołowinę, ryby, kaczkę,

• nabiał (jogurty naturalne, kefir),

• kasze różnego typu, produkty zbożowe,

• oliwę z oliwek, olej słonecznikowy,

• owoce – czarną porzeczkę, brzoskwinie, morele,

• warzywa – awokado, paprykę, pietruszkę, szpinak, kapustę.

Lista produktów jest oczywiście większa, są to przykładowe propozycje, które warto włączyć do codziennych posiłków. Poza zbilansowaną dietą, bogatą w witaminy, można też stosować różnego typu maski i wcierki. Jedną z najpopularniejszych jest sok z cebuli. Chcesz poznać przepis i jego właściwości?

Sok z cebuli stymuluje skórę głowy i pozytywnie wpływa na mieszki włosowe. Powoduje też szybszy porost włosów, a przy tym – bardzo mało kosztuje. Kosmetyk możesz wykonać w domu, bez konieczności zakupu specjalistycznych sprzętów. Wystarczy, że masz pod ręką cebulę. Sok z niej pozyskuje się na różne sposoby – ścierając warzywo na tarce lub blendując. Następnie należy przecisnąć go przez gazę. Tak otrzymany sok wcieraj w skórę głowy co najmniej 3 razy w tygodniu przez okrągły miesiąc. Po tym czasie zauważysz, że włosy staną się gęstsze – pobudzisz naturalne procesy w skórze, które pomogą w produkcji nowych włosów, a one zaczną jeszcze szybciej rosnąć.

Podobne działanie ma także wyciąg z chrzanu czy sok z pokrzywy. Na rynku dostępnych jest wiele wcierek opartych o naturalne składniki. Ich regularne stosowanie skutecznie poprawia kondycję włosów. Wbrew obiegowej opinii, według której jedynie odżywianie od wewnątrz przynosi rezultaty, stosowanie metod zewnętrznych ma sens. Zanim bowiem w organizmie uda się uzupełnić niedobory, cebulki zostaną pobudzone dzięki składnikom zawartym różnego typu tonikach. Na końcówki włosów warto stosować olej. Nakładamy go na zwilżone włosy i pozostawiamy na kilka godzin. Po tym czasie olej należy zemulgować odżywką i zmyć szamponem.

Jak widać, witaminy mają ogromny wpływ na kondycję włosów. A i E nie bez kozery nazywane są witaminami młodości. Chroniąc komórki przed uszkodzeniami, przyczyniają się do poprawy kondycji łodyg i zmniejszają ich wypadanie.

Leave A Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *