Kwas foliowy (witamina B9) – wpływ na wypadanie włosów

Kwas foliowy, czyli witamina B9, jest niezwykle istotna dla kobiet w ciąży, ponieważ zmniejsza ryzyko powikłań oraz przedwczesnego porodu. Jak się jednak okazuje, pełni również wiele innych funkcji w organizmie. Jej niedobór może np. skutkować wypadaniem włosów. Z czego to wynika?

Czym jest kwas foliowy (witamina B9)?

Kwas foliowy to witamina rozpuszczalna w wodzie, która jest potrzebna organizmowi do przeprowadzania wielu niezbędnych dla zdrowia procesów. Wspomaga między innymi tworzenie nowych komórek i czerwonych krwinek niezbędnych do transportowania tlenu.

Witamina B9 odpowiada także za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i sercowo-naczyniowego, bierze udział w syntezie kwasów nukleinowych stanowiących budulec DNA człowieka, a także zmniejsza ryzyko wielu chorób, w tym niektórych nowotworów.

Suplementowanie kwasu foliowego, jak wspomnieliśmy na początku, jest także zalecane kobietom w ciąży, ponieważ umożliwia zdrowy rozwój płodu, chroni matkę przed różnego rodzaju powikłaniami i zmniejsza ryzyko przedwczesnego porodu.

Niestety, organizm nie jest w tanie samodzielnie wytwarzać witaminy B9, dlatego konieczne jest dostarczanie jej z zewnątrz. Na szczęście nie jest to trudne, ponieważ kwas foliowy występuje zarówno w produktach pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego. Znajdziesz go między innymi w zielonych warzywach liściastych, takich jak szpinak, brokuły czy sałata, a nawet jajach, mleku i wątrobie. [1]

Innym sposobem na zwiększenie poziomu witaminy B9 w organizmie jest dostarczanie jej w formie suplementów diety.

Polecamy: Czy kreatyna faktycznie powoduje wypadanie włosów?

Znaczenie kwasu foliowego w organizmie

Kwas foliowy jest wykorzystywany w organizmie do różnych celów. Odpowiada za syntezę i naprawę DNA, a także uczestnicy w podziałach komórkowych oraz wytwarzaniu czerwonych krwinek. To jednak nie wszystko.

Suplementowanie witaminy B9 jest bardzo istotne w kontekście prawidłowej pracy mózgu. Jej niedobory mogą prowadzić do obniżenia funkcji poznawczych oraz rozwoju poważnych chorób, takich jak np. Alzheimer.

Kwas foliowy zmniejsza również homocysteiny, przyczyniając się do obniżenia ryzyka chorób serca. Dostarczanie go do organizmu będzie korzystne dla osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze oraz inne dolegliwości układu krążenia.

Do równie cennych właściwości witaminy B9 zaliczamy:

 • kontrolowanie poziomu cukru we krwi oraz zmniejszanie insulinooporności
 • wspierane rozwoju płodu u kobiet w ciąży
 • zmniejszanie stanów zapalnych w organizmie
 • minimalizowanie skutków ubocznych niektórych leków
 • wspieranie płodności u kobiet
 • pozytywny wpływ na układ nerwowy
 • wspieranie w walce z niedokrwistością

Co więcej, kwas foliowy okazuje się również niezbędny w procesie wzrostu włosów, a jego niedobór może powodować ich wypadanie.

Kwas foliowy – wpływ na porost włosów

Jak wspomnieliśmy wcześniej, kwas foliowy bierze udział w podziałach komórkowych i pobudza je do wzrostu. Okazuje się, że ma to również ogromny wpływ na stan twojej fryzury. Dlaczego?

Witamina B9 pobudza komórki macierzy włosów do wzrostu, a co za tym idzie – przyczynia się do powstawania nowych. Co więcej, ma wpływ na wytrzymałość oraz kondycję cebulek. Dlatego jej niedobór może osłabiać włosy, a także przyczyniać się do ich nadmiernego wypadania.

To jednak nie wszystko. Dostarczanie kwasu foliowego do organizmu może zapobiec szarzeniu włosów, a co za tym idzie – pozwala uniknąć przedwczesnej siwizny. Polecany jest więc zarówno kobietom, jak i mężczyznom, którzy chcą zadbać o stan i gęstość swojej fryzury.

Czy niedobór kwasu foliowego powoduje łysienie?

Łysienie może być jednym z objawów niedoboru kwasu foliowego. Jeżeli zauważysz, że twoje włosy nadmiernie wypadają, powinieneś w pierwszej kolejności rozpocząć suplementację witaminy B9. W ten sposób zwiększysz swoje szanse na zahamowanie łysienia.

Jeżeli chcesz, aby twoja terapia przeciw wypadaniu włosów była skuteczniejsza, włącz do diety również inne witaminy.

Oprócz kwasu foliowego warto suplementować przede wszystkim:

 • witaminę B3, która poprawia krążenie krwi i odżywia cebulki włosów
 • witaminę B5, która pobudza keratynocyty, czyli komórki budujące łodygę włosa
 • witaminę B7, która wzmacnia włosy od środka oraz stymuluje ich wzrost
 • witaminę B12, która stymuluje odnowę mieszków włosowych

Niezbędne dla wzrostu włosów mogą okazać się także minerały – zwłaszcza cynk, żelazo oraz magnez.

Niedobór witaminy B9 – objawy

Wypadanie włosów to tylko jeden z objawów niedoboru witaminy B9. Utrzymanie prawidłowego poziomu kwasu foliowego w organizmie jest bardzo istotne, by uniknąć licznych dolegliwości.

Mowa tu zwłaszcza o objawach neurologicznych, do których zaliczamy zaburzenia mowy i wzroku, problemy z pamięcią i koncentracją, pogorszenie nastroju, a nawet stany depresyjne.

O zbyt niskim poziomie kwasu foliowego mogą świadczyć również inne symptomy:

 • owrzodzenie jamy ustnej
 • bóle głowy
 • skrócenie oddechu
 • nadmierne zmęczenie
 • osłabienie organizmu
 • przebarwienia płytki paznokciowej
 • bladość

Co więcej, zbyt niski poziom kwasu foliowego prowadzi do groźnych dolegliwości, takich jak osteoporoza, niedokrwistość czy stany zapalne w obrębie błony śluzowej jamy ustnej. Może również powodować choroby sercowo-naczyniowe, wady cewy nerwowej u płodu i upośledzenie funkcji poznawczych, a także zwiększać ryzyko depresji i nowotworów złośliwych. [2]

Warto pamiętać, że równie groźny co niedobór, może być także nadmiar witaminy B9 w organizmie. Choć występuje o wiele rzadziej, prowadzi do uszkodzeń w obrębie układu nerwowego, bezsenności, stanów depresyjnych, alergii oraz zaburzenia pracy układu pokarmowego.

Jaką ilość witaminy B9 należy przyjmować, aby utrzymać jej prawidłowy poziom w organizmie? U osób dorosłych wystarczy około 180-200 mikrogramów dziennie. Większe ilości, nawet rzędu 400 mikrogramów, polecane są natomiast kobietom w ciąży i karmiącym.

Kwas foliowy – źródła

Jak wspomnieliśmy wcześniej, do najlepszych źródeł kwasu foliowego zaliczają się zielone warzywa liściaste. Najwięcej witaminy B9 znajduje się w szpinaku, sałacie, jarmużu oraz brokułach. Jej doskonałymi źródłami są także:

 • biała fasola
 • korzeń i liście pietruszki
 • awokado
 • szparagi
 • groch
 • jaja
 • wątroba wołowa
 • zielony groszek
 • buraki
 • ciecierzyca
 • orzechy
 • ziarna zbóż

Niedobory witaminy B9 można uzupełniać także odpowiednimi suplementami diety, które dostępne są bez recepty. Będą stanowiły doskonałe wsparcie dla kobiet w ciąży czy osób, które zauważyły nadmierne wypadanie włosów.

Pamiętaj jednak, by wybierając suplement diety, zwrócić uwagę na jego jakość. Przeanalizuj skład oraz opinie konsumentów, a dopiero potem podejmij ostateczną decyzję.

Polecamy: Wypadanie włosów u kobiet i mężczyzn. 10 najlepszych witamin na wypadanie włosów.

Podsumowanie: witamina B9 a wypadanie włosów

Witamina B9 ma wpływ na wzrost oraz kondycję włosów. Jej niedobór może powodować ich wypadanie, a także zaburzenie wielu procesów zachodzących w organizmie.

Dlatego zaleca się uzupełnienie niedoborów kwasu foliowego – zarówno poprzez spożywanie odpowiednich produktów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, jak też korzystanie z suplementów diety.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, czy poziom witaminy B9 w twoim organizmie jest prawidłowy, możesz poddać się stosownemu badaniu.


Źródła:

[1] Merrell BJ, McMurry JP. Folic Acid. [Updated 2022 Apr 30]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK554487/

[2] Guilland, J. C., & Aimone-Gastin, I. (2013). Vitamine B9 [Vitamin B9]. La Revue du praticien, 63(8), 1079–1084. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24298825/

Leave A Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *