Czy picie kawy stymuluje porost włosów?

Kawa na porost włosów to jeden z częściej wymienianych sposobów wśród osób pragnących zapuścić długie włosy. Czy picie kawy rzeczywiście pozytywnie wpływa na zdrowie kosmyków i stymuluje je do wzrostu?

Kawa na porost włosów

Można z łatwością znaleźć wiele źródeł, według których kawa na porost włosów to jeden z najbardziej efektywnych sposobów na zagęszczenie i wydłużenie kosmyków. Rzeczywiście, odpowiednio stosowana i we właściwej dawce, przyczynia się do szybszego wzrostu włosów, a nawet chroni przed ich wypadaniem.

Głównym odpowiedzialnym za takie działanie kawy składnikiem jest popularna kofeina. Znamy ją przede wszystkim jako naturalny środek pobudzający, dzięki któremu odpędzamy zmęczenie i możemy dłużej funkcjonować na wysokich obrotach. – healthline.com

Kofeina wpływa jednak również na szybszy wzrost włosów. Poprawia bowiem ukrwienie skóry głowy, pobudzając tym samym cebulki włosów, które mogą pracować wydajniej. Efektem jest zwiększony przyrost włosów, a także wzmocnienie kosmyków, które rosną silniejsze i odporniejsze na łamanie się i zniszczenia.

Ważne

Co ważne, kofeina reguluje też pracę hormonów, które mogą powodować łysienie. Dzięki temu może zapobiec nadmiernemu wypadaniu włosów, chroniąc przed ich przerzedzeniem.

Picie kawy a włosy

Warto wiedzieć, że choć kawa jest skutecznym środkiem na porost włosów, sposób jej zastosowania ma ogromne znaczenie. Picie kawy a włosy to osobny temat, niż stosowanie kawy zewnętrznie, w formie dodatku do kosmetyków czy domowej pielęgnacji.

Dzienna przyjmowana dawka kofeiny, jaką jesteśmy w stanie sobie dostarczyć za pomocą kawy w formie napoju, jest zbyt niska, by była w stanie oddziaływać na cebulki włosów. Aby osiągnąć spodziewany efekt, musielibyśmy wypijać codziennie kilka litrów kawy, co nie byłoby bezpieczne.

Polecamy: Biotyna na wypadanie włosów: jak jest naprawdę?

Zewnętrzne stosowanie kawy – np. poprzez dodawanie jej do produktów do pielęgnacji, tworzenie z jej pomocą płukanek czy peelingów lub wykorzystanie kosmetyków zawierających w składzie kawę – przynosi natomiast świetne efekty, zarówno jeśli chodzi o wzrost, jak i zapobieganie wypadaniu włosów.

Picie kawy może jednak pośrednio zmniejszyć wypadanie włosów dzięki swojemu innemu działaniu. Kofeina przyjmowana w odpowiednich dawkach działa nie tylko pobudzająco, ale także poprawia nastrój i redukuje stres. Zdarza się, że za wypadanie włosów odpowiada właśnie zbyt wysoki poziom stresu, dlatego picie kawy może złagodzić ten przykry skutek uboczny.

Kawa na włosy – jakich efektów możemy się spodziewać?

Kawa na włosy, stosowana zewnętrznie, może dać nam świetne efekty przy regularnym uwzględnianiu jej w swojej pielęgnacji.

Przede wszystkim wykorzystuje się ją jako środek na porost włosów. Jeśli będziemy stosować ją bezpośrednio na skórę głowy, np. w formie peelingu, maseczki czy dodatku do szamponu, wzmocni jej ukrwienie, pobudzając cebulki do wzrostu. Dzięki temu standardowy przyrost włosów, u przeciętnej osoby wynoszący 1-2 cm miesięcznie, może wzrosnąć, przyspieszając zapuszczanie kosmyków.

Kawa na włosy

Wzmocnione cebulki i właściwości kofeiny, blokujące DHT (aktywną formę testosteronu, wpływającą niszcząco na cebulki włosów i będącą jedną z częstszych przyczyn łysienia) to również sposób na zahamowanie wypadania włosów. Kawa może więc pomóc przy wzmożonej utracie włosów, chroniąc przed ich przerzedzeniem. [1]

Kawa może pomóc nie tylko na cebulki włosów, ale i kosmyki na długości. Kosmetyki zawierające ją w swoim składzie lub naturalne domowe płukanki na bazie kawy mielonej wzmacniają włosy, nadają im miękkości i blasku oraz działają wygładzająco.

Ważne

Stosując kawę możemy więc znacząco wpłynąć na zdrowie i wygląd swoich włosów, przyspieszając ich wzrost i poprawiając kondycję.

Nie ma większych przeciwwskazań do stosowania kawy zewnętrznie – warto pamiętać jedynie o jej dokładnym spłukiwaniu ze skóry głowy. Lepiej też nie wykonywać peelingu za pomocą zmielonej kawy na mocno podrażnionej skórze.

Na naturalne peelingi i płukanki z kawy powinny uważać blondynki – regularne stosowanie takich produktów może bowiem nieco przyciemnić włosy.

Ile filiżanek można wypijać dziennie?

Czy samo picie kawy ma negatywny wpływ na włosy? Wszystko zależy od jej dawki, jaką serwujemy sobie każdego dnia. Naukowcy sprzeczają się co do bezpiecznej, zalecanej dawki kofeiny, jaką powinniśmy przyjmować, by nie miała negatywnego wpływu na nasz organizm. Większość jest jednak zgodna co do tego, że kawa pita z umiarem nie szkodzi zdrowiu, a wręcz może mieć prozdrowotne właściwości.

Ile filiżanek można wypijać dziennie? Tutaj również zdania są podzielone, jednak za bezpieczną dawkę przyjmuje się dwie filiżanki. Jeśli chodzi o samą kofeinę (pamiętajmy, że jest ona obecna nie tylko w kawie, ale również w herbacie, napojach energetycznych, napojach typu cola czy niektórych suplementach diety), zalecana dzienna dawka dla osoby dorosłej wynosi do 300 mg.

Polecamy: Skrzyp Polny na Porost Włosów – Działa czy nie?

Zbyt duże ilości kawy, przyjmowane każdego dnia, utrudniają organizmowi przyswajanie witamin, a także narażają na niedobory żelaza, magnezu, wapnia, potasu i witaminy K, co może doprowadzić do nieprzyjemnych skutków ubocznych.

Zastosowanie kawy w pielęgnacji

Kawę można bardzo łatwo wprowadzić do swojej codziennej pielęgnacji włosów, aby uzyskać z jej pomocą zadowalające efekty odnośnie większego przyrostu, zahamowania wypadania oraz ogólnego wzmocnienia kosmyków.

Najważniejsza jest przy tym regularność – warto stosować rytuały pielęgnacyjne z kawą w równych odstępach czasu, aby skutecznie zadziałała na cebulki włosów i zapewniła zadowalające efekty.

Jednym z popularniejszych sposobów stymulowania włosów do wzrostu jest peeling kawowy. Wykonuje się go ze zmielonej kawy (mogą to być fusy pozostałe po zaparzeniu napoju). Wystarczy rozprowadzić ją równomiernie na całej skórze głowy i delikatnie masować przez parę minut, a następnie dokładnie zmyć.

Peeling poprawia ukrwienie skóry głowy, a przy tym działa oczyszczająco, usuwając martwy naskórek i resztki kosmetyków do pielęgnacji, które mogą zapychać pory skóry. Przyspiesza wzrost włosów oraz hamuje ich wypadanie. Najlepiej wykonywać go raz w tygodniu.

Można zastosować także płukankę z kawy – w tym celu zaparzamy łyżkę mielonej kawy, zalewając ją szklanką wrzątku. Następnie rozcieńczamy wywar za pomocą 0,5 litra letniej wody. Po wystudzeniu możemy wykorzystać płyn do ostatniego płukania włosów po myciu. Po 30 minutach jeszcze raz spłukujemy głowę czystą wodą.

Płukanka działa wzmacniająco na włosy na długości – nadaje im blasku, wygładza je i zmiękcza, dzięki czemu są zdrowsze i ładniej się układają.


  1. Bansal M, Manchanda K, Pandey SS. Role of caffeine in the management of androgenetic alopecia. Int J Trichology. 2012;4(3):185–186. doi:10.4103/0974-7753.100096

Leave A Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *