Czy wazelina naprawdę wydłuża rzęsy? Jakie efekty daje?

Wazelina zyskuje coraz większą popularność jako tani sposób na długie, piękne rzęsy. Czy rzeczywiście zapewnia tak spektakularny efekt? Jak ją stosować, by wypróbować na sobie jej możliwości?

Ciemne, gęste rzęsy wspaniale podkreślają spojrzenie – niestety, nie wszyscy mogą się nimi cieszyć, czy to na skutek naturalnie cieńszych włosków, czy ich osłabienia pod wpływem stosowanych kosmetyków i mocnego demakijażu. Domowym sposobem na osiągnięcie wymarzonego wyglądu rzęs jest stosowanie wazeliny kosmetycznej.

Wazelina – zastosowanie w kosmetyce

Wazelina to produkt uboczny procesu rafinacji ropy naftowej. W wersji oczyszczonej jest w pełni neutralna i bezpieczna dla skóry(1), dlatego znajduje szerokie zastosowanie w kosmetyce.

Posiada świetne właściwości natłuszczające, dzięki którym zabezpiecza skórę przed utratą nawilżenia. Tworzy na niej specjalną warstwę ochronną ograniczającą wpływ szkodliwych czynników zewnętrznych, takich jak mróz, wiatr czy słona woda.

Wazelina pozostaje przy tym na powierzchni skóry – nie przenika do jej głębi, dzięki czemu nie uczula i nie ma negatywnego wpływu na jej stan(2).

Składnik ten wykorzystuje się często w kosmetykach do pielęgnacji całego ciała, np. w kremach czy balsamach. Szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku cery suchej – przy tłustej skórze może mieć działanie zapychające.

Wazelina kosmetyczna może być stosowana jako balsam do ust – bardzo dobrze chroni przed ich spierzchnięciem.

Doskonale radzi sobie też z przesuszoną skórą w problematycznych miejscach, np. na piętach czy łokciach.

Często wykorzystuje się ją do pielęgnacji i ochrony skórek przy paznokciach, dlatego jest nieodłącznym elementem zabiegów manicure i pedicure.

Można stosować ją podczas gojenia się skóry po zrobieniu tatuażu – zapewni jej odpowiednie natłuszczenie i potrzebną ochronę przed wilgocią z zewnątrz.

Wazelina może też być świetną metodą na wzmocnienie i poprawę wyglądu rzęs.

Revamin Lash – naturalny sposób na długie i gęste rzęsy.

 • Przyspiesza porost rzęs.
 • Wzmacnia strukturę włosków.
 • Pogrubia i wydłuża rzęsy.
 • Nawilża oraz odżywia rzęsy.
 • Nie zawiera bimatoprostu.
 • Aż 8 ml w jednym opakowaniu.

Czy wazelina przyśpiesza porost rzęs?

Wazelina jako sposób na gęste i długie rzęsy jest znana od dziesięcioleci – kiedyś często wykorzystywano ją w tym celu, ze względu na jej skuteczność, a także łatwą dostępność i niską cenę.

Można bezpiecznie stosować ją w okolicach oczu, choć należy unikać kontaktu substancji ze śluzówką. Cienka warstwa kosmetyku sprawdzi się również u niektórych osób jako domknięcie pielęgnacji delikatnej skóry pod oczami.

Jaki wpływ ma wazelina na rzęsy? Wczesana we włoski tworzy na nich warstwę ochronną zabezpieczającą przed uszkodzeniami wynikającymi z:

 • częstego noszenia makijażu
 • demakijażu silniej działającymi kosmetykami
 • noszenia sztucznych rzęs
 • przedłużania rzęs w salonach kosmetycznych

Dzięki niej włoski stają się bardziej odporne i mocniejsze, co sprawia, że rzadziej wypadają.

Ważne

Wazelina przyspiesza też porost rzęs, prowadząc do ich naturalnego wydłużenia i zagęszczenia.

Pomaga również je przyciemnić, co zwiększa ich widoczność – jest więc świetnym rozwiązaniem dla kobiet o jasnych włosach.

Efekty stosowania wazeliny na rzęsy

Wazelina regularnie stosowana na rzęsy przynosi świetne efekty.

Już od pierwszego użycia włoski będą się lepiej prezentowały – zostaną ładnie podkreślone i lekko pogrubione.

Jeśli codziennie będziemy nakładać ją na rzęsy, po kilku tygodniach możemy zauważyć:

 • przyrost nowych włosków
 • wydłużenie i pogrubienie rzęs
 • przyciemnienie ich koloru
 • zmniejszone wypadanie przy demakijażu
 • większą elastyczność i nawilżenie

Jak stosować wazelinę na rzęsy?

Wazelinę na rzęsy najlepiej stosować przed snem, np. jako zakończenie wieczornej pielęgnacji twarzy.

Można nakładać ją za pomocą palca, stosując niewielką ilość, by nie dostała się do oka. Koniecznie trzeba jednak wcześniej umyć ręce, by nie przenieść w te okolice żadnych bakterii.

Najwygodniejszym sposobem będzie użycie czystej szczoteczki, np. po zużytym tuszu. Pozwoli na dokładne rozprowadzenie kosmetyku po włoskach przy wykorzystaniu jego odpowiedniej ilości.

Ważne

Wazelinę można pozostawić na rzęsach przez całą noc, a rano zmyć ją przy zwykłym oczyszczaniu twarzy delikatnym żelem lub pianką.

Możemy także wykorzystać ją do demakijażu oczu. Ze względu na tłustą konsystencję doskonale radzi sobie ze zmywaniem kolorowych kosmetyków, także tych wodoodpornych.

Co więcej, wazelina może zastąpić maskarę osobom, które z różnych powodów wolą na co dzień rezygnować z makijażu. Delikatnie pogrubi włoski, zwiększając ich widoczność i poprawiając wygląd. Dodatkowo pozostawiona na nich przez cały dzień będzie działała odżywczo i ochronnie.

Czy warto stosować wazelinę na rzęsy?

Wazelina na rzęsy stanowi świetne rozwiązanie dla kobiet, których włoski są naturalnie cienkie i jasne lub zostały osłabione przez codzienny makijaż, używanie zalotki czy niektóre zabiegi kosmetyczne.

Zdecydowanie warto wypróbować na sobie jej działanie – nie uczula i jest bezpieczna w stosowaniu, a przy tym przynosi bardzo dobre efekty.

Ogromną zaletą jest jej niska cena i bardzo łatwa dostępność – bez problemu kupimy ją w drogerii czy aptece, co sprawia, że stanowi rozwiązanie dla każdego.

Dzięki wazelinie możemy zyskać rzęsy, które będą przepięknie prezentowały się nawet bez makijażu. Jest to świetna alternatywa dla o wiele droższych sklepowych i aptecznych odżywek oraz zabiegów przedłużania i zagęszczania mogących osłabiać naturalne włoski.

Podsumowanie

Wazelina to uniwersalny kosmetyk o właściwościach pielęgnujących i natłuszczających. Dzięki niej można zadbać o zdrowie i wygląd swojej skóry, przede wszystkim chroniąc ją przed przesuszeniem i szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Świetne efekty przynosi wazelina stosowana na rzęsy – wydłuża je i zagęszcza, a przy tym sprawia, że stają się grubsze, ciemniejsze i mocniejsze.


Źródła:

 1. Chuberre, B., Araviiskaia, E., Bieber, T., & Barbaud, A. (2019). Mineral oils and waxes in cosmetics: an overview mainly based on the current European regulations and the safety profile of these compounds. Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology : JEADV, 33 Suppl 7, 5–14. https://doi.org/10.1111/jdv.15946
 2. Petry, T., Bury, D., Fautz, R., Hauser, M., Huber, B., Markowetz, A., Mishra, S., Rettinger, K., Schuh, W., & Teichert, T. (2017). Review of data on the dermal penetration of mineral oils and waxes used in cosmetic applications. Toxicology letters, 280, 70–78. https://doi.org/10.1016/j.toxlet.2017.07.899

Leave A Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *