Czosnek: działanie na porost i wypadanie włosów (jak stosować ?)

Czosnek jest niezastąpioną w kuchni przyprawą oraz naturalnym panaceum na bardzo wiele dolegliwości. Najbardziej znany jest ze swoich właściwości leczniczych, pomocnych w różnego rodzaju infekcjach.

Mało kto wie jednak, że czosnek na porost włosów jest równie skuteczny, jak w przypadku przeziębienia czy grypy. Stymuluje on wzrost włosów, poprawia kondycję cebulek, ograniczając w ten sposób ich wypadanie, a nawet zapobiega siwiźnie. Warto więc wiedzieć jak stosować czosnek na włosy, aby przyniósł wymierne korzyści i widoczne rezultaty.

Nadmierne wypadanie włosów

Wypadanie włosów jest procesem naturalnym i odbywa się w celu regularnej wymiany starych i zniszczonych włosów na nowe. Dorosła, zdrowa osoba traci codziennie około 70-100 włosów i jest to optymalna ilość, która nie jest powodem do niepokoju.

Problem zaczyna się w momencie, gdy każdego dnia tracimy dużo więcej włosów (powyżej  200), a ich wypadanie jest niekontrolowane, w związku z czym wzrasta obawa o zapoczątkowanie procesu łysienia. Warto skonsultować tę dolegliwość z lekarzem, a także baczniej przyjrzeć się swojej diecie. Dobrym pomysłem jest także sięgnięcie po sprawdzone i naturalne sposoby pielęgnacji włosów i skóry głowy. Jednym z mniej znanych, a przynoszących zadziwiające efekty jest czosnek.

Czosnek a wypadanie włosów

Szukając odpowiedzi na pytanie: w jaki sposób działa czosnek na łysienie, warto przeanalizować niezwykły skład tej rośliny. Do najważniejszych substancji czynnych biologicznie, zawartych w czosnku należą związki siarkowe w postaci olejków eterycznych. Nieaktywna biologicznie alliina ulega rozpadowi, w wyniku którego powstaje allicyna (odpowiedzialna za charakterystyczny zapach i smak czosnku), a z niej, w toku dalszych reakcji, ajoen i winyloditiina.

Allicyna, ajoen i winyloditiina wykazują silne działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, antygrzybicze i przeciwpasożytnicze. Decyduje to o ich niezwykle korzystnym wpływie na stan skóry głowy. Hamując namnażanie się różnego rodzaju drobnoustrojów chorobotwórczych, zmniejszają ryzyko powstawania stanów zapalnych skóry oraz mieszków włosowych, co przekłada się na ogólnie lepszą kondycję włosów. [1]

Niemałe znaczenie mają również witaminy i minerały, w które obfituje czosnek. Za silne właściwości odżywcze odpowiadają witaminy: B1, B2, C, PP, D oraz prowitamina A, a także sole mineralne: potas, wapń, magnez, żelazo, cynk, miedź, molibden, kobalt, chrom, nikiel i jod. Są to składniki wpływające na właściwe odżywienie skóry głowy, cebulek i włosów. Dzięki temu pasma stają się gęste, mocne i lśniące oraz, co najważniejsze, mniej wypadają.

Czosnek i jego bogaty skład chemiczny

Oprócz wspomnianych, niezwykle cennych olejków eterycznych, bogatych w lotne związki siarkowe, cebulki czosnku zawierają także:

 • enzymy (alliinazę, arginazę, myrozynazę, peroksydazę, tyrozynazę, dezoksyrybonukleazę) katalizujące rozkład alliiny;
 • tiole i tiosulfinaty;
 • glikozydy i tioglikozydy skordyniny A i B (glukozylany);
 • nukleozyd adenozynę;
 • garlicynę;
 • saponiny;
 • flawonoidy;
 • kwasy organiczne;
 • gammaglutamylopeptydy;
 • tłuszcze.

Flawonoidy i saponiny znane są ze swoich cech antyoksydacyjnych. Oznacza to, że hamują one namnażanie się wolnych rodników tlenowych krążących w ustroju, co ogranicza ryzyko rozwoju groźnych stanów zapalnych i przeciwdziała stresowi oksydacyjnemu.

Właściwości przeciwutleniające sprawiają, że warto stosować czosnek na porost włosów, ale także z powodu wielu innych, licznych korzyści zdrowotnych. Flawonoidy, saponiny oraz związki siarkowe przeciwdziałają rozwojowi bardzo wielu chorób cywilizacyjnych: miażdżycy naczyń krwionośnych, zawałom serca, udarom mózgu, cukrzycy, depresji, a nawet nowotworom.

Czosnek na łysienie

Imponujący skład chemiczny czosnku wspomaga leczenie bardzo wielu dolegliwości. Jedną z nich jest nadmierna utrata włosów, która może być wywołana przez bardzo wiele czynników. Do najczęstszych przyczyn wzmożonego wypadania włosów należą: nieodpowiednia dieta, brak aktywności fizycznej, szczególnie na świeżym powietrzu; niewystarczająca ilość wody wypijanej w ciągu dnia, osłabienie organizmu i upośledzona odporność, spowodowane przebytymi niedawno chorobami lub chorobami przewlekłymi; menopauza, andropauza oraz ciąża. [2]

Czosnek a wypadanie włosów — tradycyjna medycyna ludowa przekonuje, że ta cudowna roślina lecznicza przynosi widoczne rezultaty w walce z łysieniem. Łysienie jest przykrym następstwem nadmiernego wypadania włosów i objawia się nie tylko utratą tych istniejących, ale także postępującym zanikiem wytwarzania nowych sztuk w mieszkach włosowych.

czosnek na wypadanie wlosow

Łysienie może być uwarunkowane genetycznie i ten stan chorobowy jest dziedziczny. Przyczyną bywają także zaburzenia hormonalne, choroby o podłożu autoimmunologicznym i zakaźne, nowotwory, permanentny stres, nieprawidłowa pielęgnacja włosów, nieodpowiednia dieta i wiele innych.

Czosnek na łysienie jest jednym z najskuteczniejszych i co najważniejsze, naturalnych środków zaradczych. Jego substancje odżywcze i czynne biologicznie pomagają zachować prawidłową strukturę włosa oraz stanowią podstawowy jego budulec. Dzięki temu włosy są zdrowe, silne i gęste, co znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo łysienia.

Czosnek w pielęgnacji włosów

Allicyna zawarta w czosnku wykazuje właściwości przeciwbakteryjne i grzybobójcze. Działa m.in. na grzyby Candida albicans, a wśród nich zwłaszcza na drożdżaki Malasezzia furfur (Pityrosporum), które bytują na skórze głowy. Są one co prawda jednym z naturalnie występujących w mikroflorze skórnej organizmów, jednak w przypadku nadmiernego wydzielania łoju, który jest dla tych grzybów idealną pożywką, dochodzi do zachwiania równowagi. Objawia się to powstawaniem łupieżu, swędzeniem i łojotokiem.

Zwalczając Malasezzia furfur czosnek wspomaga naturalne mechanizmy obronne w skórze głowy, poprawia jej kondycję, a tym samym przeciwdziała wypadaniu włosów. Jest również pomocny w walce z łupieżem i łojotokiem, co pozytywnie wpływa na wygląd włosów oraz nasze samopoczucie.

Kondycja cebulek włosów ma niebagatelne znaczenie dla ograniczenia ich nadmiernej utraty. Allicyna zawarta w czosnku działa również rozgrzewająco i pobudza mikrokrążenie w obrębie mieszków włosowych. Przekłada się to na lepsze dotlenienie i odżywienie cebulek. Z tego względu czosnek na łysienie przynosi tak doskonałe rezultaty.

Ważne

Czosnek jest źródłem wielu cennych minerałów. Znajdują się wśród nich siarka, miedź i cynk. Siarka obecna jest w aminokwasach: cysteinie i metioninie, które są jednym ze składników keratyny. Jest to białko tworzące łodygę włosa, bez którego jej budowa nie jest prawidłowa. Zbyt mała ilość keratyny zwiększa podatność włókien na uszkodzenia, a więc i wypadanie.

W obrębie struktury włosa obecne są także tzw. mostki dwusiarczkowe. Są to wiązania wpływające na stopień sprężystości włosów. Ich ilość oraz prawidłowość budowy zależy jednak od obecności miedzi, dlatego warto stosować czosnek w pielęgnacji włosów, gdyż zawiera on znaczne ilości tego pierwiastka.

Jeżeli natomiast chodzi o cynk, to warunkuje on zachodzenia podziałów komórkowych w macierzy włosa. Zaburzenia tych procesów prowadzą do zwiększenia kruchości i łamliwości włosów, przez co są znacznie bardziej osłabione i zaczynają nadmiernie wypadać.

Jak stosować czosnek na włosy ?

Czosnek zachowuje wszystkie swoje wartości odżywcze tylko wtedy, kiedy używany jest jako świeży. W dodatku olejki eteryczne obfitujące w związki siarkowe uaktywniają się dopiero po jego rozgnieceniu. Zatem: jak stosować czosnek na włosy? Dokładnie miażdżymy kilka ząbków, a następnie mieszamy powstałą papkę z dobrej jakości nierafinowanym olejem, tłoczonym na zimno. Do olejowania włosów doskonale nadają się oleje: arganowy, z nasion czarnuszki, lniany, ze słodkich migdałów czy kokosowy.

Czosnek w pielęgnacji włosów może być także łączony z olejkami eterycznymi, co nada mieszance przyjemnego zapachu oraz pozwoli połączyć odżywcze działanie czosnku z pielęgnacyjnymi właściwościami olejków. Szczególnie korzystne działanie względem włosów wykazują olejki: miętowy, lawendowy, rozmarynowy, z drzewka herbacianego i tymiankowy.

Czosnek można dodawać także do naparów ziołowych i użyć jako płukanki. Rośliny stosowane na włosy już przez nasze babcie, które wygładzają, wzmacniają i nadają połysku to: pokrzywa, skrzyp polny, rumianek, tatarak i łopian.

Czosnek w pielęgnacji włosów może być zastosowany również jako składnik odżywczej maseczki. Warto w tym celu połączyć go z surowym jajkiem, drożdżami, miodem lub ugotowanymi płatkami owsianymi.

Oczywiście dostępne są również gotowe preparaty do włosów zawierające ekstrakty z czosnku. Są one dobrym rozwiązaniem dla wszystkich zabieganych. Bez względu na to, w jakiej formie zostanie zastosowany czosnek na porost włosów, z pewnością przyniesie zadziwiające efekty i znacznie zmniejszy ryzyko łysienia. Włosy staną się gęste, mocne, głęboko odżywione i nawilżone oraz nabiorą blasku i sprężystości.


 1. Medically reviewed by Debra Rose Wilson, PhD, MSN, RN, IBCLC, AHN-BC, CHT on May 1, 2018 — Written by Adrienne Santos-Longhurst, Garlic on Your Hair? What to Keep in Mind
 2. Maluki, Azar & Mahmood, Thikrah & H, Qabas. (2009). TREATMENT OF ALOPECIA AREATA WITH TOPICAL GARLIC EXTRACT. Kufa Medical Journal. 12. 330 – 336.

Leave A Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *