Chrzan: Działanie na Porost Włosów i Inne Właściwości

Chrzan to roślina, która ze względu na swój smak oraz aromat wykorzystywana jest w sztuce kulinarnej. Starty korzeń rośliny gości na naszych stołach głównie podczas ważnych uroczystości i stanowi dodatek do mięs. Ale rola chrzanu nie kończy się na wzmacnianiu smaku.

Za sprawą dużej zawartości składników odżywczych roślina wykorzystywana jest również w celach leczniczych i w kosmetyce. Docenią ją osoby, które preferują naturalne metody pielęgnacyjne oraz chcą przyspieszyć porost włosów. Zobacz, jak możesz wykorzystać właściwości chrzanu na wypadanie włosów!

Właściwości chrzanu

Korzeń wykazuje właściwości lecznicze, jednak wielu osobom nie są one znane. Chrzan przyjął się w naszej kuchni głównie jako przyprawa do dań mięsnych. Okazuje się jednak, że ogromny potencjał rośliny jest niewykorzystany.

Nasze babcie ceniły właściwości chrzanu w leczeniu przeziębienia, chorób dróg oddechowych czy bóli reumatycznych. Roślina znajduje zastosowanie także jako środek na dolegliwości trawienne.

Lecznicze właściwości chrzanu zawdzięczamy glukozynolanom. Ich rozkład na izotiocyjaniany sprawia, że roślina wykazuje wiele cennych właściwości, np. obniża ryzyko wystąpienia raka. Zawartość antynowotworowych składników w chrzanie uzależniona jest jednak od jego konkretnej odmiany.

Wcierka z chrzanu na włosy

Wcierki z ostrych warzyw czy przypraw, takich jak czosnek, cebula, chili czy recenzowany chrzan, pobudzają krążenie krwi w skórze głowy. Składniki docierają w głąb skóry, sprawiając, że cebulki ulegają wzmocnieniu i stają się lepiej odżywione.

Stosując chrzan na włosy, wpłyniemy na ich porost. Miesięczny przyrost włosów wynosi około 1 cm. Tymczasem używając chrzanowej wcierki, możemy proces ten znacznie przyspieszyć.

Wcierając starty korzeń rośliny w skórę głowy, zaopatrujemy ją w szereg cennych składników:

 • witaminy: A, E oraz C;
 • witaminy z grupy B;
 • siarka;
 • cynk;
 • fosfor;
 • wapń;
 • potas;
 • żelazo.

Najlepsze właściwości będą miały oczywiście świeże wcierki. Przygotowanie kosmetyku w domowym zaciszu gwarantuje, że otrzymamy najwyższej jakości odżywkę. Dodatkowo produkt własnego wyrobu pozbawiony jest wypełniaczy oraz konserwantów, które mogą podrażniać skórę głowy, a nawet uczulać.

Przygotowanie chrzanowej wcierki na wypadanie włosów jest banalnie proste. Wystarczy utrzeć świeży korzeń, a następnie delikatnie wetrzeć go w skórę głowy. Specyfik powinien pozostać na głowie przez co najmniej pół godziny, by wszystkie składniki mogły przeniknąć w głąb skóry i ją odżywić. Po upływie 30 minut wcierkę należy spłukać pod bieżącą wodą i dokładnie umyć skalp oraz włosy. Dzięki regularnemu stosowaniu wcierki pobudzimy krążenie krwi i wzmocnimy cebulki, co w efekcie przyspieszy porost włosów.

Coraz więcej osób decyduje się na naturalne metody pielęgnacyjne, jednak przed zastosowaniem jakiegokolwiek nowego składnika musimy upewnić się, czy nie spowoduje on uczulenia. Również chrzanowa wcierka może powodować alergię. Zanim zastosujemy ją na skalp, warto zrobić test. Na skórę nakładamy niewielką ilość chrzanu i pozostawiamy ją na kilkanaście minut. Jeżeli po tym czasie nie wystąpi reakcja alergiczna, wówczas bez obaw możemy zastosować preparat na całą skórę głowy.

A może gotowa, drogeryjna odżywka?

Tarcie chrzanu oraz przygotowywanie odżywki z pewnością nie należy do najprzyjemniejszych czynności. Chociażby z uwagi na ostry aromat korzenia, który działa drażniąco na oczy oraz na nozdrza. Osoby, które chcą zahamować wypadanie włosów i przyspieszyć ich porost, mogą sięgnąć po gotowe wcierki dostępne w drogeriach i aptekach.

Kosmetyki z dodatkiem chrzanu posiadają intensywny zapach ziół, jednak nie jest on tak mocny, jak w przypadku wcierki domowej roboty. Wysokiej jakości chrzanowe odżywki pozbawione są szkodliwych dodatków. Ponadto zawierają inne cenne ekstrakty roślinne oraz przyprawy, które korzystnie wpływają na skórę głowy i porost włosów.

Wcierki mają płynną konsystencję, dlatego najlepiej jest aplikować je na włosy za pomocą pipety lub strzykawki, co ułatwi równomierne i dokładne rozprowadzenie kosmetyku. Szczegółowe informacje oraz zalecenia dostępne będą na opakowaniu konkretnego preparatu.

Chrzan na wypadanie włosów i nie tylko

Chrzan ma wiele cennych właściwości. Przyspiesza porost włosów oraz hamuje ich wypadanie. W tej kwestii roślina jest na tyle skuteczna, że nawet panowie chętnie sięgają po chrzanowe wcierki i dzielą się swoimi dokonaniami na blogach oraz forach poświęconych wypadaniu włosów. Ale korzeń warto stosować nie tylko zewnętrznie w formie odżywki. Chrzan sprawdza się również wewnętrznie – jako dodatek do wielu różnych potraw. Wiedzą o tym wszyscy ci, którzy obchodzą święta wielkanocne. Trudno wyobrazić sobie świąteczne śniadanie bez chrzanu i wędliny. Ale spożywanie tartego korzenia raz na rok to zdecydowanie za mało! Ze względu na liczne właściwości rośliny, powinniśmy sięgać po nią znacznie częściej.

Chrzan na bóle reumatyczne

Starty korzeń chrzanu może być stosowany do okładów przy reumatoidalnym zapaleniu stawów. Powoduje przekrwienie, działa lekko drażniąco oraz wywołuje uczucie ciepła. Takie działanie sprawia, że bóle i obrzęki mijają znacznie szybciej. Stosowanie chrzanu w formie okładów pomaga poprawić ruchomość w stawach, dzięki czemu możemy szybciej wrócić do codziennego, normalnego funkcjonowania.

Chrzan na przeziębienie

Z właściwości chrzanu możemy skorzystać także, gdy dopadnie nas przeziębienie, zapalenie zatok czy kaszel. W roślinie obecne są liczne substancje o działaniu przeciwwirusowym i antybakteryjnym, których skuteczność porównywalna jest do syntetycznych antybiotyków! Jednak w przeciwieństwie do popularnych antybiotyków, chrzan nie powoduje złego samopoczucia oraz nie wywołuje zubożenia składu mikroflory bakteryjnej jelit.

Stosując chrzan, np. na przeziębienie, należy pamiętać, by nie poddawać go obróbce termicznej. W wyniku działania wysokiej temperatury, korzeń traci swe cenne właściwości, a w szczególności witaminę C.

Starty korzeń chrzanu może być wykorzystywany jako przyprawa do kanapek czy mięs. Warzywo można dodawać także do twarożku wiejskiego, co podniesie jego walory odżywcze oraz smakowe. W czasie przeziębienia chrzan można spożywać również w formie syropu przygotowanego ze startego korzenia i wody. Już samo wdychanie olejków eterycznych wydobywających się podczas tarcia rośliny, czy jej jedzenia, szybko udrożni zapchany nos oraz pomoże w eradykacji wirusów i bakterii.

Kto nie powinien stosować chrzanu?

Mimo że korzeń chrzanu wykazuje liczne właściwości i znajduje szerokie zastosowanie, w pewnych przypadkach nie może być stosowany. Jak wspomnieliśmy wcześniej – roślina nie powinna być przyjmowana przez osoby mogące mieć na nią uczulenie.

Jeśli chodzi o stosowanie wewnętrzne, spożywanie warzywa odradza się osobom cierpiącym na refluks, zgagę, choroby wątroby czy wrzody żołądka.

Dzienna dawka świeżo tartego chrzanu nie powinna przekraczać 2 łyżek. Większe ilości mogą powodować podrażnienie błony śluzowej żołądka oraz jelit.

Podobnie wygląda kwestia pielęgnacyjna – chrzanowa wcierka nie powinna być stosowana codziennie, a jedynie raz-dwa razy w tygodniu.

Stosując omawiane warzywo zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie, z pewnością fundujemy sobie solidną dawkę zdrowia. Niemniej jednak warto mieć na uwadze popularną zasadę: co za dużo, to nie zdrowo, gdyż nawet odżywcze produkty – w nadmiarze – mogą okazać się szkodliwe.

Czy warto stosować chrzanową wcierkę?

Większość włosomaniaczek preferuje naturalne metody pielęgnacyjne. Wynika to ze wzrastającej świadomości konsumentów. Coraz częściej otaczamy się naturą – jemy zdrowiej i robimy przemyślane zakupy. Nic więc dziwnego, że chcemy także, by codzienna pielęgnacja również obfitowała w naturę. Dlatego odpowiadając na pytanie postawione w śródtytule, musimy zdecydowanie stwierdzić – TAK, warto stosować wcierkę!

Przygotowanie domowego, chrzanowego kosmetyku, powinno przynieść satysfakcję oraz nauczyć nowych nawyków pielęgnacyjnych. Wcierka na bazie korzenia obfituje w witaminy i minerały, które w wyjątkowo korzystny sposób wpływają na kondycję włosów oraz przyspieszają ich porost. Regularne stosowanie tego typu wcierek przyniesie efekty niezwykle szybko. Zauważymy, że włosy są mocniejsze, lśniące i jest ich po prostu więcej. Wcierka z omawianej rośliny doskonale odżywia oraz wzmacnia włosy. Dodatkowo jest to całkiem ekonomiczna metoda pielęgnacyjna, co jest kolejnym argumentem przemawiającym za jej stosowaniem.

Korzeń warto wykorzystywać nie tylko na wypadanie włosów, ale także jako środek spożywczy. Właściwości płynące ze stosowania tego cudu natury z pewnością znajdą pozytywne odzwierciedlenie w naszym stanie zdrowia. A zatem – powiedzmy tak chrzanowej kuracji, by cieszyć się nie tylko pięknymi włosami, ale przede wszystkim zdrowiem!

2 Comments

 1. krysia 8 września 2020 at 20:17

  Jak często używać wcierki z chrzanu ?.

  Reply
 2. eh 27 września 2022 at 10:30

  Brak podstawowej informacji, co ile stosować. Ale poradnik..

  Reply

Leave A Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *