Biotyna na wypadanie włosów: jak jest naprawdę?

Biotyna na wypadanie włosów to jeden z najczęściej stosowanych na ten problem sposobów. Czy jednak faktycznie potrafi skutecznie wyeliminować przyczyny nadmiernego wypadania i zapewnić zagęszczenie się włosów?

Biotyna na wypadanie włosów – czy jest skuteczna?

Biotyna to inaczej rozpuszczalna w wodzie witamina H lub witamina B7. Należy do witamin w pewnym stopniu wytwarzanych w organizmie człowieka. Jest nam potrzebna przede wszystkim do syntezy białek, tłuszczów i węglowodanów.

Choć wypadanie włosów to najczęściej złożony problem, niedobór biotyny może być wskazywany jako jedna z jego przyczyn. Zakłada się bowiem, że zaburzenia w metabolizmie tłuszczów, powodowane właśnie przez niedostateczną ilość witaminy B7 w organizmie, mogą powodować problemy skórne i nadmierną utratę włosów.

Biotyna na wypadanie włosów jest skuteczna również dzięki jej właściwościom regulującym aktywność gruczołów łojowych. Bardzo często zdarza się, że za wzmożone wypadanie odpowiada bowiem łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS), przez które mieszki włosowe są osłabione.

Na wpływ biotyny na włosy wskazuje również fakt, że jest ona bogata w cząsteczki siarki, stanowiące składnik niezbędny do powstawania keratyny. Jest to podstawowy budulec włosów i paznokci, a jego niedobór może powodować znaczne ich osłabienie – pękanie i rozdwajanie się paznokci oraz łamanie się i wypadanie włosów.

Jedną z popularnych przyczyn nadmiernej utraty włosów są problemy z tarczycą. Biotyna reguluje pracę tego gruczołu, dzięki czemu również może przyczynić się do zahamowania wypadania włosów. [1]

Suplementowanie witaminy B7 może więc pomóc przy wielu częstych problemach, prowadzących do przerzedzania się kosmyków. Może znacznie zmniejszyć lub całkowicie zwalczyć problem, w zależności od przyczyny.

Należy pamiętać, że wypadanie włosów może być spowodowane wieloma poważnymi przypadłościami – często jest to jeden z pierwszych objawów, że dzieje się coś niepokojącego. Warto więc wykonać podstawowe badania, aby sprawdzić przyczynę osłabienia włosów.

Biotyna na porost włosów

Poza zatrzymaniem nadmiernego wypadania, biotyna może również pomóc przy odzyskaniu utraconej gęstości włosów. Dzięki uregulowaniu problemów skórnych i pracy gruczołów łojowych, skóra głowy znów może normalnie funkcjonować, co obejmuje również zamieszczone w niej cebulki włosów.

Dostarczane z witaminą B7 cząsteczki siarki zwiększają produkcję keratyny, co staje się widoczne po stanie włosów i paznokci. Włosy są mocniejsze, a dzięki dużej ilości budulca mogą wzrastać w większej ilości.

Biotyna na porost włosów jest skuteczna przy odpowiedniej, długotrwałej suplementacji. Można liczyć na przyspieszony wzrost i zagęszczenie włosów nawet po długich okresach wzmożonego wypadania.

Biotyna – działanie na włosy

Nie da się zaprzeczyć cennym właściwościom, jakimi charakteryzuje się biotyna – działanie na włosy witaminy B7 jest zazwyczaj bardzo pozytywne.

Część efektów jest spowodowana ogólnym wpływem biotyny na organizm – wypadanie włosów może być bowiem zahamowane poprzez regulację procesu syntezy tłuszczów, co przyczynia się do zwalczenia problemów skórnych.

Bardziej bezpośrednie działanie na włosy odnotowuje się dzięki zwiększaniu poziomu keratyny w organizmie, spowodowanym dostarczaniem mu wraz z biotyną cząsteczek siarki.

Źródła biotyny

Biotyna jest witaminą produkowaną w jelicie grubym człowieka, ale jej wchłanianie jest niewielkie. Z tego względu konieczne jest dostarczanie sobie tego składnika w odpowiedniej ilości w diecie, jest on bowiem niezbędny do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu.

Głównym źródłem biotyny jest mięso oraz produkty odzwierzęce. Duże jej ilości znajdziemy w wątróbce i innych podrobach, jest obecna również w drobiu, wołowinie i wieprzowinie. Produktami bogatymi w witaminę B7 są ryby, żółtka jaj, sery czy mleko.

W dietach opierających się głównie na produktach roślinnych źródła biotyny to przede wszystkim orzechy, drożdże, oleje roślinne czy nasiona soi. Wśród warzyw duże ilości tej witaminy zawierają: kalafior, kukurydza, pomidory, buraki czy cebula, natomiast wśród owoców: banany, grejpfruty, arbuzy czy winogrona.

Niestety, gotowanie niektórych składników może powodować częściowy rozkład witaminy. Z tego względu powstały suplementy diety, zawierające odpowiednią dawkę biotyny. Ich przyjmowanie pozwala pokryć dzienne zapotrzebowanie organizmu na witaminę B7.

Biotyna – skutki uboczne

Biotyna jest witaminą rozpuszczalną w wodzie, dlatego trudno o jej przedawkowanie – jej nadmiar jest usuwany z organizmu wraz z moczem. U większości osób przyjmowanie biotyny nie powoduje skutków ubocznych.

Przy stosowaniu suplementów, których składnikiem jest biotyna, skutki uboczne występują rzadko i obejmują jedynie nudności lub problemy trawienne. [2]

Biotyna – dawka

Przyjmuje się, że odpowiednia dawka biotyny dla dorosłego człowieka to 30-100 mcg na dobę. Ponieważ jednak jest to witamina rozpuszczalna w wodzie i nie powodująca większych skutków ubocznych, jej bezpieczna dawka może być o wiele wyższa.

Zwiększoną zawartość można znaleźć w suplementach diety, których głównym składnikiem jest biotyna – dawka w ich przypadku wynosi około 5-10 mg w dziennej porcji.

Kobiety w ciąży lub karmiące, planujące suplementację biotyny, powinny skonsultować z lekarzem odpowiednią w ich sytuacji dawkę – ich zapotrzebowanie jest bowiem wyższe, niż u przeciętnego człowieka.

Osoby z silnymi niedoborami biotyny, np. na skutek niektórych chorób lub długotrwałego przyjmowania antybiotyków, również potrzebują dawki wyższej, niż standardowa. W takim przypadku najlepiej skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia właściwej dawki.

Skutki niedoboru biotyny

Biotyna jest dostępna w wielu produktach spożywczych, dlatego przy zwykłej, zbilansowanej diecie raczej nie zdarzają się jej niedobory. Narażone na zbyt małą ilość witaminy B7 są osoby spożywające ubogie w wartości odżywcze posiłki, te poddane długotrwałej antybiotykoterapii czy ludzie cierpiący na niektóre choroby. Wrogiem biotyny jest również alkohol, który znacznie utrudnia jej wchłanianie.

Niedobór biotyny może spowodować szereg komplikacji, wśród których najczęściej występują:

  • problemy skórne, w tym łojotokowe zapalenie skóry i inne stany zapalne, łuszczyca czy liszaj płaski;
  • problemy ze wzrokiem, w tym zapalenie spojówek;
  • wzmożone wypadanie włosów, a nawet wypadanie brwi i rzęs;
  • przedwczesne siwienie;
  • słabe, łamiące i rozdwajające się paznokcie;
  • problemy z układem trawiennym, wymioty i biegunka;
  • problemy z apetytem;
  • obniżenie nastroju i depresja;
  • ciągłe uczucie senności.

Biotyna na wypadanie włosów – czy warto ją przyjmować?

Biotyna na wypadanie włosów to skuteczny sposób radzenia sobie z tym powszechnym problemem. Jej odpowiednia suplementacja jest bardzo ważna, może bowiem zwalczyć problemy skórne i znacznie wzmocnić włosy i paznokcie.

Biotyna hamuje wzmożone wypadanie i stymuluje włosy do wzrostu, dzięki czemu pomaga odzyskać ich dawną gęstość. Ma również znaczenie dla wielu ważnych procesów, zachodzących w organizmie człowieka – warto więc dbać o jej zalecaną dawkę w codziennej diecie.

Nie ma przeciwwskazań do stosowania biotyny, a osoby narażone na jej niską przyswajalność i niedobory oraz kobiety w ciąży powinny przyjmować jej odpowiednio zwiększoną dawkę.


Źródła:

[1] Ardabilygazir A, Afshariyamchlou S, Mir D, Sachmechi I. Effect of High-dose Biotin on Thyroid Function Tests: Case Report and Literature Review. Cureus. 2018;10(6):e2845. Published 2018 Jun 20. doi:10.7759/cureus.2845

[2] BIOTIN – WebMD.com

Podobne wpisy