Domowe sposoby na trądzik różowaty

Trądzik to zjawisko powszechne wśród młodzieży. Niestety zakończenie okresu dojrzewania nie gwarantuje tego, że od tej chwili będziemy cieszyć się piękną cerą. Różne odmiany trądziku mogą dotykać także osoby w wieku dorosłym.

Jedną z najbardziej dokuczliwych odsłon schorzenia jest, obserwowany głównie u kobiet, trądzik różowaty. Jak radzić sobie z dokuczliwą dolegliwością i czy istnieją domowe sposoby na trądzik różowaty?

Czym jest trądzik różowaty?

Trądzik różowaty, z łacińskiego acne rosacea, jest stanem zapalnym obserwowanym głównie na środkowej partii twarzy. Choroba nadaje skórze jak gdyby „rozpalony” wygląd. Charakterystycznymi oznakami są zaczerwienione policzki, nos, ale także i powieki. Czerwonej skórze towarzyszą bardzo widoczne naczynka, a z czasem także i grudki oraz wypryski. – Podaje Wikipedia.org

Choroba dotyka głównie kobiet, które ukończyły trzydzieści lat.

Wyróżnia się pięć rodzajów trądziku różowatego. Każdy z nich charakteryzuje się występowaniem innych objawów.

Trądzik teleangiektatyczno-rumieniowy objawia się nie tylko rumieniem i powiększeniem naczyń krwionośnych, ale i obrzękiem twarzy oraz uczuciem pieczenia.

Polecamy: Czy cynamon działa na trądzik?

Dość częstą formą choroby jest odmiana grudkowo-krostkowa z rumieniem w środkowej partii twarzy, któremu z czasem towarzyszą krostki i grudki podskórne.

Trądzik ziarniakowy objawia się występowaniem grudek bądź guzków o twardej strukturze i kolorze żółtym, czerwonym, a także brązowym. Zmiany te mogą prowadzić do powstawania blizn.

Szczególnie uciążliwy jest rodzaj przerostowo-naciekowy trądziku różowatego. W tej odmianie na skórze (głownie nosa, policzków, ale także czoła oraz uszu) pojawiają się zgrubienia i charakterystyczne nierówności, zdarza się także zapalenie mieszków włosowych. Choroba często deformuje rysy twarzy, szczególnie nosa.

Postać oczna objawia się przewlekłym stanem zapalnym spojówek i brzegów powiek, tworzeniem się nowych naczyń krwionośnych w rogówce (neowaskularyzacja), perforacją rogówki czy bliznowaceniem.

Postać trądziku różowatego decyduje o tym, jaki sposób leczenia należy wybrać. Pamiętajmy, że podobnie, jak w przypadku wszystkich chorób, najważniejsza jest profilaktyka, a także szybkie rozpoznanie pierwszych objawów i reagowanie na wczesne zmiany.

zinamax

Zinamax – naturalna 12-składnikowa formuła w trosce o piękną cerę.

 • Zmniejsza trądzik.
 • Poprawia kondycję cery.
 • Redukuje stan zapalny.
 • Ogranicza wydzielanie sebum.
 • Redukuje widoczność trądziku.

Jak rozpoznać trądzik różowaty

Trądzik przybiera różne formy, dlatego samodzielnie trudno go właściwie zdiagnozować. Aby odróżnić trądzik różowaty od pozostałych odmian choroby najlepiej udać się do specjalisty.

Tym, co powinno nas zaniepokoić jest nagłe pojawienie się rumienia w środkowej części twarzy, a także na brodzie i czole. Zaczerwienienia oraz ściągnięcie skóry pojawiać się mogą pod wpływem stresu, gorąca czy innych czynników. W sytuacji, gdy rumieniowi towarzyszą rozszerzone naczynka, grudki i krosty, a także łojotok, możemy podejrzewać u siebie trądzik różowaty.

Polecamy: Cebula na trądzik i zmarszczki – właściwości lecznicze

Należy pamiętać, że pojawienie się rumienia w środkowej części twarzy może być objawem również innych chorób. Szczególnie charakterystyczne jest wystąpienie zaczerwienienia w kształcie motyla, które zwiastować może toczeń. Grudki sugerować mogą inne odmiany trądziku, dlatego tak ważne jest udanie się do dermatologa celem postawienia konkretnej i słusznej diagnozy.

Przyczyny trądziku różowatego

Rozważając przyczyny trądziku różowatego należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze – kto jest najbardziej narażony na wystąpienie tej choroby, a także, skoro jest to stan zapalny – jakie drobnoustroje biorą w nim udział.

Jako winowajców powstawania wyprysków podaje się dwa mikroorganizmy. Pierwszy z nich to Demodex foliculorum, wywołujący stany zapalne w obrębie mieszków włosowych, drugi zaś to bakteria zamieszkująca przewód pokarmowy – Helicobacter pylori. Wpływ tego drugiego drobnoustroju nie został ostatecznie potwierdzony. – podaje portal WebMD.com

Tak, jak wspomnieliśmy, trądzikiem różowatym dotknięte są głównie kobiety po 30. roku życia. Wśród jej przyczyn wymienia się czynniki genetyczne, a więc choroba musi występować w rodzinie takiej osoby.

Ocenia się, że skłonność do wystąpienia charakterystycznych zmian rumieniowych mogą potęgować także alergie oraz zbyt wysokie ciśnienie. Wbrew pozorom nie chodzi o uczulenie dotykające skóry, ale o alergie wziewne, głównie na kurz, pleśń, pierze oraz pyłki drzew i chwastów

Ważne

Czynnikami zwiększającymi ryzyko zachorowania na trądzik różowaty są także stres, niewłaściwa dieta oraz nadużywanie alkoholu.

Pojawienie się zmian na twarzy może zostać także wywołane przez nadmierne korzystanie z basenu i sauny, a także zbyt intensywne i częste opalanie się.

Niektórzy specjaliści podejrzewają również, że obecność w organizmie wirusa HPV wywołującego opryszczkę, może narażać nosiciela na pojawienie się trądziku różowatego.

Nie bez znaczenia są także przyjmowane suplementy i leki. Pośród czynników zwiększających ryzyko zachorowania wymienia się nadmierne spożycie witamin z grupy B (głownie B12 i B6), a także stosowanie środków obniżających poziom cholesterolu we krwi.

Jak leczyć trądzik różowaty

Leczenie trądziku różowatego jest bardzo trudne i niestety nie gwarantuje całkowitej eliminacji problemu. Istnieje jednak szereg metod, które pozwolą powstrzymać rozwój choroby oraz zminimalizować niekorzystne zmiany w wyglądzie.

Podstawą skutecznego łagodzenia objawów jest właściwe rozpoznanie schorzenia. Tylko wówczas mamy szansę dostosować metody leczenia do określonych potrzeb skóry.

piękna cera

Leczenie trądziku różowatego przebiegać powinno na drodze działań wewnętrznych oraz zewnętrznych.

Leczenie trądziku różowatego – metody wewnętrzne

Kwestią kluczową w łagodzeniu objawów choroby jest odpowiednia dieta, dostarczająca składników odżywczych oraz elementów niezbędnych nie tylko do funkcjonowania, ale i zwalczania objawów choroby.

Dieta na trądzik różowaty

Dieta powinna być bogata w kwasy omega-3 – ograniczają nadmierną produkcję sebum, a także chronią skórę przed promieniami słonecznymi.

Jeżyna fałdowana działa przeciwzapalnie i wzmacniająco – stosowana zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie, pozwala skutecznie radzić sobie z objawami choroby.

Warzywa krzyżowe takie, jak kapusty, brokuły, kalafior, brukselka, kalarepa, rzepa zawierają sulforafan i izotiocyjaniany, które działają bakteriostatycznie. W roślinach też znajdziemy mnóstwo składników wzmacniających i rozjaśniających skórę.

Dieta osób zmagających się z trądzikiem różowatym powinna obfitować w witaminę C. Ten wyjątkowo silny antyoksydant chroni komórki skóry przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, a także wzmacnia ściany naczyń krwionośnych. Znajdziemy ją w owocach i warzywach.

Przydatny okazuje się także cynk, który wykazuje właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne. Znajduje się w kaszach, roślinach strączkowych, pestkach słonecznika i pieczywie razowym.

Bardzo skuteczny w leczeniu różnych postaci trądziku okazuje się także kwas pantotenowy, czyli witamina B5. Przyjmowana doustnie pomaga łagodzić stany zapalne i przyspiesza ustępowanie zmian w postaci grudek i wyprysków.

Aby efekty naszych starań były wymierne, należy także wyeliminować z jadłospisu szereg szkodliwych produktów, jak:

 • alkohol
 • kofeina
 • mleko i jego przetwory
 • czekolada
 • pomidory
 • owoce cytrusowe
 • pikantne przyprawy

Miejscowe leczenie trądziku różowatego

W leczeniu trądziku różowatego bardzo istotnym aspektem jest stosowanie odpowiedniej pielęgnacji oraz środków pomagających ukoić stany zapalne.

Leczenie trądziku różowatego bez recepty

Miejsca zmienione chorobowo smarować można kremem zawierającym kwas azaleinowy. Preparat wykazuje wysoką skuteczność w łagodzeniu stanów zapalnych oraz eliminacji wyprysków i grudek. Kwas azaleinowy dostępny jest w aptekach w formie kremu lub żelu o różnych stężeniach.

U farmaceuty zaopatrzymy się także w maść ichtiolową. Ten niedrogi środek pozwala poradzić sobie ze stanami zapalnymi i łagodzi objawy trądziku różowatego.

Arnika górska pomaga koić stany zapalne, a także zmniejszać opuchliznę i zaczerwienienia. Ziele dostępne jest w aptekach w formie maści lub żelu.

Trądzik różowaty – leki na receptę

W aptekach znajdziesz także środki dostępne jedynie na receptę, zawierające wysokie stężenia substancji leczniczych. Skuteczność tych preparatów bywa różna (przypominamy, że trądziku różowatego nie sposób całkowicie wyleczyć), a jednocześnie ich stosowanie może wiązać się z wystąpieniem działań niepożądanych. Z tego względu warto taką terapię przedyskutować z doświadczonym specjalistą.

Domowe sposoby na trądzik różowaty

Wśród domowych sposobów na leczenie trądziku różowatego należy przede wszystkim przypomnieć kwestię diety oraz eliminacji używek i nadmiernej ekspozycji na słońce.

Gdy zadbamy o niezbędne podstawy, warto postawić na sprawdzone metody, obecne w naszych domach od wielu lat.

Ważne

W domowym leczeniu trądziku różowatego niezastąpione będą wyciągi z ziół stosowane zarówno wewnętrznie, jak i bezpośrednio na skórę. Preparaty te mogą ograniczyć rozszerzanie się naczynek i powstawanie rumienia.

Olej z rokitnika zwyczajnego chroni przed negatywnym wpływem promieniowania UV, a także wykazuje działanie przeciwzmarszczkowe.

Zalanie babki płesznik gorącą wodą powoduje powstanie żelu, który po nałożeniu na skórę łagodzi zmiany zapalne i pomaga pozbyć się wyprysków.

Miłorząb japoński i kasztanowiec wzmacniają ściany naczyń krwionośnych i pomagają usuwać stany zapalne.

Do łagodzenia zaczerwienienia posłużyć może także herbatka z rumianku. Wystarczy na zmienione miejsca położyć ostudzoną torebkę z suszem bądź nasączony wywarem wacik.

Sprawdź: Ranking najlepszych tabletek na trądzik

Znakomite działanie antyseptyczne wykazuje także maseczka z aspiryny. Tabletkę rozkruszamy i rozpuszczamy w niewielkiej ilości wody tak, by powstała gęsta pasta. Tak przygotowany środek nakładamy na wypryski i trzymamy około 15 minut.

Podobne działanie ma maseczka z kurkumy. Kurkumina w niej zawarta jest związkiem silnie antybakteryjnym i przeciwzapalnym. Jedyne, co należy zrobić, to wymieszać kurkumę z łyżką jogurtu naturalnego i nałożyć masę na wypryski.

Mimo że trądzik różowaty jest chorobą, której nie sposób do końca wyleczyć, możliwe jest złagodzenie objawów i stanów zapalnych. Zbilansowana dieta, wsparta aktywnością fizyczną, odpowiednią higieną i stosowaniem preparatów o właściwościach bakteriobójczych i bakteriostatycznych, pozwolą cieszyć się lepszym stanem skóry.

2 Comments

 1. Chytrusek 1 lipca 2020 at 15:22

  A które składniki muszą być w wyższych stężeniach że potrzebują być tylko na receptę?? Szukam czegoś ja siebie bo już niedawno dermatolog mi stwierdził, że mam problem z trądzikiem różowatym i na razie mówił, że popróbujemy go usunąć bez żadnych zabiegów.

  Reply
  1. Szczegielniak 3 listopada 2022 at 15:54

   Gluconolactone, Lactobionic Acid, Glycerin, Sodium Bicarbonate, Aloe Barbadensis Leaf Juice Powder, Allantoin, Mentha Viridis Leaf Oil od siebie polecam na TR 🙂 U mnie się sprawdzają.

   Reply

Leave A Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *