Zbyt wysokie libido – jak poradzić sobie z nadmierną ochotą na seks?

W sieci aż roi się od informacji i porad dotyczących zbyt niskiego popędu seksualnego. Co jednak, jeśli dotyka nas problem nadmiernego pobudzenia seksualnego? Jakie libido jest uważane za normalne? Kiedy należy zacząć się martwić?

W niniejszym tekście odpowiemy na te pytania, a także wskażemy, jak poradzić sobie ze zbyt wysokim libido.

Co to jest libido

Mianem „libido” określamy popęd seksualny, a więc to, czy i z jakim natężeniem mamy ochotę na aktywność w alkowie.

Za nazwą tą stoi nie kto inny, jak Zygmunt Freud, według którego popęd seksualny jest tożsamy z energią życiową, czymś, co nas napędza.

Od czego zależy libido

Wielkość libido jest cechą zależną od wielu czynników. O tym, jak wielką mamy ochotę na seks decyduje nasz wiek, płeć, psychika, a także stan zdrowia.

Uważa się, że mężczyźni z natury mają większe potrzeby seksualne oraz w ich głowach dużo częściej pojawiają się myśli dotyczące miłosnych uniesień. Istnieją oczywiście wyjątki od tej reguły, niemniej jednak to panowie znacznie intensywniej zainteresowani są życiem erotycznym.

Zarówno zbyt niskie, jak i nazbyt duże libido mają swoje podłoże w kondycji organizmu. Szczególnie istotna jest tu równowaga hormonalna. Wszelkie zaburzenia w tej materii mogą powodować zmiany w zachowaniu – w tym także w zapotrzebowaniu na doznania seksualne.

NuviaLab Vitality

NuviaLab Vitality to najlepszy sposób na poprawę męskiej wytrzymałości oraz optymalizację poziomu hormonów i libido. To codzienne wsparcie dla zdrowia, jakiego potrzebuje każdy mężczyzna. ⇒ Wypróbuj NuviaLab Vitality już teraz!

Przyczyny nadpobudliwości

Duży apetyt seksualny nie oznacza choroby. Tak, jak wspomnieliśmy, jest to cecha osobnicza, zależąca od rozmaitych elementów.

Wysokie libido to bardzo często domena młodych mężczyzn. U nasto- i dwudziestolatków niespożyta energia seksualna jest zupełnie naturalna i nie powinna być powodem do zmartwień.

Z wiekiem zapotrzebowanie i możliwości seksualne mężczyzn spadają. Nie jest to jednak reguła. Kiedy należy szukać pomocy?

Nadmierny popęd seksualny może wywoływać rozmaite skutki, zarówno dla naszego komfortu psychicznego, zdrowia fizycznego, jak i relacji społecznych.

POLECAMY: Jak walczyć o kobietę po rozstaniu?

W sytuacji, gdy nasze potrzeby seksualne poważnie przeszkadzają nam w życiu warto udać się do specjalisty i sprawdzić, czy nie są przypadkiem objawem jakiegoś schorzenia. Zbyt wysokie libido i niepohamowana energia seksualna spotykana jest czasami w przypadku chorób, które powodują zmiany w gospodarce hormonalnej i pracy mózgu. – pisze healthline.com

Uszkodzenie niektórych struktur w mózgu, wywołane na przykład na skutek encefalopatii może wywoływać wzrost napięcia seksualnego.

wysokie libido

Podobną sytuację obserwuje się u chorych cierpiących na Zespół Aspergera czy autyzm. Wysokie libido pojawia się u nich już w okresie dzieciństwa.

W przypadku osób dotkniętych Alzheimerem także może dojść do wzrostu zapotrzebowania na seks. Przyczyny tego zjawiska nie są do końca znane.

Ważne

Poza schorzeniami dotykającymi organizm, zbyt wysoki popęd seksualny może być wynikiem zaburzeń emocjonalnych i chorób psychicznych.

Na to, jak wygląda nasze życie seksualne wpływ mają nasze doświadczenia na przestrzeni lat, również te z czasów dzieciństwa. Do rozmaitych zaburzeń w tej materii może dojść w wyniku traumatycznych przeżyć czy nawet kompleksów dotyczących wyglądu, pochodzenia lub statusu społecznego.

Bywa, że seks służy do rekompensowania sobie rozmaitych braków natury emocjonalnej, co może mieć poważne konsekwencje nie tylko dla naszych relacji, ale także równowagi psychicznej, prowadząc nawet do uzależnienia.

Niekontrolowane libido i kompulsywne potrzeby seksualne towarzyszą często stanom maniakalnym w chorobie afektywnej dwubiegunowej.

Jak złagodzić nadmierne libido

Zgodnie z tym, co napisaliśmy wcześniej, duże potrzeby seksualne nie oznaczają problemu. Ten pojawia się dopiero wówczas, gdy realizacja popędu utrudnia nam normalne funkcjonowanie.

W sytuacji, gdy czujemy przymus aktywności seksualnej, jeśli nasze potrzeby nieustannie rosną, a wraz z nimi zwiększają się bodźce, których potrzebujemy, by poczuć satysfakcję, kiedy seks staje się ważniejszy od życia codziennego, powinniśmy zacząć działać. Możemy mieć bowiem do czynienia z seksoholizmem.

Polecamy: Jak wydłużyć stosunek? Ćwiczenia na opóźnienie wytrysku

W przypadku wątpliwości i obaw, najlepiej udać się do specjalisty seksuologa, który zdiagnozuje ewentualne problemy i zaleci skuteczną terapię.

Osoby pragnące jedynie nieco osłabić swoje potrzeby, mogą wypróbować kilka prostych metod, które pomogą im się zrelaksować i zniwelować napięcie.

Sposób na nadmierne libido – medytacja

Medytowanie pozwala oczyścić głowę, spowolnić gonitwę myśli i wyciszyć umysł. Pożytkując zaledwie 10 minut dziennie na „nicnierobienie”, odzyskasz spokój i równowagę. Wystarczy, że przyjmiesz dowolną, wygodną dla siebie pozycję, zamkniesz oczy i potrwasz chwilę w ciszy – bez muzyki, bez telewizji, bez robienia planów i rozliczania przeszłości. Na początku możesz mieć problem z wyciszeniem biegających po głowie myśli, z czasem jednak zaobserwujesz, że jest ich coraz mniej, aż wreszcie uzyskasz upragniony relaks.

Ureguluj popęd za pomocą jogi

Joga, podobnie, jak medytacja, pozwala się zrelaksować i uspokoić. Dodatkowo, regularnie praktykowana, pomaga uregulować gospodarkę hormonalną i usprawnić funkcjonowanie całego organizmu.

Postaw na zdrowe odżywianie

Podstawą zdrowia w każdym aspekcie – również tym seksualnym jest właściwa dieta. Odpowiednio skomponowany jadłospis dostarczy naszemu organizmowi wszelkich niezbędnych substancji, dzięki czemu rozmaite procesy będą przebiegać sprawnie. Zbilansowana dieta wspomaga leczenie wielu chorób.

Psychoterapia a popęd seksualny

W przypadku, gdy nadmierne libido jest wynikiem przeżytych traum oraz zaburzeń natury psychicznej, warto skorzystać z psychoterapii oraz leczenia farmakologicznego. W tym celu należy skorzystać z pomocy specjalistów dziedziny psychiatrii, psychologii i seksuologii.

Zioła

W regulowaniu poziomu libido, a także kojeniu stanów napięcia pomocne mogą okazać się naturalne wyciągi z roślin. Warto wypróbować adaptogeny, jak na przykład Ashwagandha, a także melisę, szyszkę chmielu czy rumianek.

Zbyt wysokie libido to pojęcie względne. Dla każdego z nas różna intensywność życia intymnego stanowi normę. Dlatego nie zawsze duży popęd należy rozpatrywać w kategorii problemu. Potrzeby seksualne możemy nieco złagodzić stosując naturalne metody, jak ćwiczenia czy zdrowa dieta. Do specjalisty warto udać się w sytuacji, gdy nasze potrzeby seksualne utrudniają realizowanie się w życiu codziennym.

1 Comment

  1. Asia 22 marca 2021 at 06:55

    Wysokie libido to objaw zdrowia a nie choroby. Nie mówmy, że to patologia, choroba. Mało jest obecnie zdrowych, niezestresowanych ludzi o prawidłowym popędzie. I dlatego prawidłowe libido jest klasyfikowane jako zaburzenie.

    Reply

Leave A Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *