Pokrzywa: w jaki sposób wpływa na potencję i libido?

W liściach, łodygach i korzeniach rośliny znajdziemy szereg aktywnych związków chemicznych. W związku z tym ziele to posiada wiele właściwości korzystnych dla organizmu ludzkiego. Do najważniejszych z nich należy aktywność przeciwnowotworowa, chroniąca układ krwionośny czy blokująca DHT. Co ciekawe, pokrzywa pomaga także w rozwiązywaniu męskich problemów.

W jaki sposób pokrzywa wpływa na potencję i libido? Jak najlepiej wykorzystać jej moc?

Zioła na potencję

Wyciągi roślinne od dawien dawna wykorzystywane były do leczenia wielu dolegliwości. W ziołach znajdziemy mnóstwo substancji, które mają zdolność wpływania na przebieg rozmaitych procesów zachodzących w organizmie.

Ważne

Od wieków rośliny stosowano jako naturalne afrodyzjaki. Współcześnie badania potwierdziły efektywność niektórych ekstraktów i ich korzystny wpływ na potencję oraz libido.

Oto najpopularniejsze zioła na potencję.

Palma Sabałowa, inaczej Sabal minor to roślina powszechnie już znana ze swoich właściwości wspomagających pracę prostaty oraz przeciwdziałąjących łysieniu typu męskiego. Gatunek należący do palmowatych jest coraz częściej stosowany w krajach europejskich, jednak to w Stanach Zjednoczonych święci największe triumfy popularności. Palma sabałowa jest środkiem polecanym przez U.S. Food and Drug Administration jako metoda alternatywnego leczenia. Saw Palmetto wspomaga układ hormonalny, poprawiając funkcje rozrodcze u mężczyzn.

Damiana (Turnera diffusa) to zioło wspomagające potencję głównie dzięki zawartości  flawonoidów, steroli oraz olejków eterycznych. Z badań na szczurach wynika, że Damiana pozwala na pokonanie stanu wyczerpania seksualnego i aktywność nawet zaraz po stosunku. (1) Roślina poprawia libido zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Turnera diffusa pozytywnie wpływa na zmniejszenie stresu i stanów napięcia, a także pozwala się odprężyć.

Buzdyganek naziemny, inaczej Tribulus terrestris lub Bindii to gatunek należący do paralistkowatych. Zioło od wielu lat stosowane jest w medycynie ajurwedyjskiej oraz chińskiej głównie jako sposób na wzmocnienie organizmu. Buzdyganek uważany jest także za afrodyzjak. W roślinie znajdziemy saponiny steroidowe, między innymi protogracylinę i protodoscynę, a także sterole i inne związki aktywne. Dzięki nim buzdyganek działa moczopędnie, a także wspiera męskie i żeńskie funkcje rozrodcze, poprawiając potencję. (2)

Pokrzywa (Urtica dioica), była stosowana od stuleci w stanach zapalnych. W tradycyjnej medycynie pokrzywę wykorzystuje się jako środek moczopędny i oczyszczający, a także wspierający pracę gruczołu krokowego. Pokrzywa nie tylko sprzyja potencji, ale także pomaga w alergii, katarze siennym, stanach zapalnych kaletki czy stawów oraz hemoroidach i endometriozie.

NuviaLab Vitality

NuviaLab Vitality – wsparcie nr 1 dla męskiej potencji.

NuviaLab Vitality:

 • Zwiększa apetyt seksualny.
 • Pomaga osiągnąć silną i długotrwałą erekcję.
 • Zwiększa objętość nasienia.
 • Wspiera produkcję testosteronu
 • Dodaje witalności.

Pokrzywa na libido

Ziele pokrzywy posiada szereg prozdrowotnych właściwości, wśród nich znajdują się i te, wspomagające popęd seksualny. Pokrzywa na libido wpływa pobudzająco, regulując poziom testosteronu we krwi.

O jakości życia seksualnego i wysokości libido decyduje przede wszystkim stan zdrowia mężczyzny. Szczególnie istotny jest tu stan prostaty. Wbrew pozorom dotyczy to mężczyzn a każdym wieku. Pośród wielu właściwości pokrzywy, warto wymienić jej rolę we wspomaganiu prawidłowej pracy prostaty oraz zapobieganiu zapaleniu gruczołu krokowego. Jest to także skuteczny środek moczopędny. (3)

Pokrzywa jest również uważana za zioło wspomagające regenerację organizmu, co także znacząco wspiera aktywność seksualną. Wypoczęty i zdrowy mężczyzna może cieszyć się prawidłowym libido i udanym życiem seksualnym.

Charakterystyka pokrzywy

Pokrzywa to roślina z rodzaju Urtica, należącego do rodziny Urticaceae. Jest to bylina zielona, która może dorastać do 2 metrów wysokości. Roślina kwitnie drobnymi kwiatami umieszczonymi gęsto w kwiatostanach. Płatki kwiatów mają zielono-białą barwę.

Angielska nazwa „nettle” pochodzi od słowa „noedl” oznaczającego „igła”, a jego łacińska nazwa „urtica” to „palić”. Oba te wyrazy nawiązują do charakterystycznych włosków, które mają zdolność do przebijania skóry i wstrzykiwania takich substancji, jak kwas mrówkowy, histaminę, acetylocholinę i serotoninę. Efektem jest bolesna i swędząca wysypka, która może utrzymywać się do12 godzin.

Polecamy: Korzeń maca na potencję: właściwości, efekty i opinie

Pokrzywy rosną na całym świecie w klimacie łagodnym i umiarkowanym. Jak się okazuje, uważane za chwast rośliny mogą znacznie poprawić stan gleby nawożonej azotem i fosforem, a także zmniejszać zanieczyszczenie metalami ciężkimi. Pokrzywa wspiera również różnorodność gatunkową fauny i flory na danym terenie.

Dzięki zawartości wielu cennych substancji i pierwiastków ziele stosowane było od lat w medycynie tradycyjnej.

Pokrzywa – właściwości

Ze względu na bardzo dużą zawartość rozmaitych substancji aktywnych, minerałów i witamin, pokrzywa wykazuje duży wpływ na organizm.

Roślina działa przeciwzapalnie, zaobserwowano także aktywność ekstraktów przygotowanych na bazie zioła wobec bakterii Gram-dodatnich oraz Gram-ujemnych.

Zioło bogate w cynk, żelazo, selen oraz witaminy stosowane jest z powodzeniem w profilaktyce i leczeniu nadmiernego wypadania włosów, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Co więcej, pokrzywa ma zdolność do częściowego blokowania aktywności – 5-alfa-reduktazy, odpowiedzialnej za produkcję DHT. Hormon ten ma destrukcyjny wpływ na mieszki włosowe. Dowiedziono, że ekstrakty metanolowe z pokrzywy mają hamujący wpływ na aromatazę, kluczowy enzym w biosyntezie estrogenów. (4)

pokrzywa

Frakcje lipofilowe zwykle zawierają fitosterole, pentacykliczne triterpenoidy, kumaryny, ceramidy i hydroksylowe kwasy tłuszczowe.

Zawarty w pokrzywie alkohol homowanililowy chroni przed chorobami sercowo-naczyniowymi. Podobnie osłonową rolę dla tego układu pełni skopoletina, która jest stymulatorem aktywności lipazy lipoproteinowej.

Fitosterole zmniejszają wchłanianie cholesterolu w jelitach, tym samym obniżając jego poziom we krwi.

Lignany poprawiają funkcjonowanie układu odpornościowego.

Obecna w pokrzywie histamina wpływa na złożoną fizjologię układów mózgowych, poprawiając procesy poznawcze, w tym uczenie się i pamięć, a także neuroprzekaźników biorących udział w procesach neuromodulacji.

Ekstrakty z pokrzywy wykazują także właściwości antynowotworowe, zabijając komórki rakowe i hamując wzrost guzów.  Wynika to z szeregu mechanizmów. Związki zawarte w roślinie działają jako silne antyoksydanty, wykazują także zdolności anty-mutagenne. Dzięki umiejętności aktywacji bądź blokowania różnych procesów metabolizmu komórkowego ekstrakty z pokrzywy powstrzymują rozrost komórek nowotworowych. Co więcej, pokrzywa ma także zdolność do indukcji apoptozy, a więc usuwania uszkodzonych komórek. (5)

Ekstrakty z U. dioica zawierają różnorodne bioaktywne cząsteczki, a zdolność tych ekstraktów do leczenia raka wynika z tych składników, które hamują wzrost guza i indukują szlak apoptozy. Antynowotworowe właściwości pokrzywy wynikają także z zawartości wspomnianych już polifenoli i innych substancji aktywnych.

Substancje aktywne w pokrzywie

Łodyga i liście pokrzywy dostarczają polifenoli. Korzenie to bogate źródło steroli, glikozydów sterylowych i kwasu oleanolowego. W liściach pokrzywy znajdziemy terpenoidy, karotenoidy i kwasy tłuszczowe, a także aminokwasy, chlorofil, garbniki, węglowodany, polisacharydy, sterole, izolektyny oraz minerały i witaminy.

Pierwiastki i witaminy obecne w pokrzywie

W świeżych liściach pokrzywy znajdziemy wysokie stężenie witamin A, C, D, E, F, K i P, a także tych z grupy B.

Polecamy: Seler na Potencję: właściwości dla mężczyzn

Liście rośliny są także wyjątkowo bogatym źródłem selenu, cynku, żelaza i manganu. W ziele znajdziemy także spore ilości wapnia niż magnezu (głównie w parzących liściach i łodygach). Znajdziemy w nich także bor, sód, jod, chrom, miedź i siarkę.

Składniki odżywcze w pokrzywie

Pokrzywa zawiera także szereg substancji odżywczych. Proszek z liści rośliny to źródło:

 • Białek – 30%,
 • związków nie azotowych – 40%,
 • błonnika – 10%,
 • tłuszczów – 4%.

Warto nadmienić, że zawartość białka jest znacznie większa w liściach, niż w pozostałych częściach zioła.

Picie pokrzywy – efekty uboczne

Mimo, że naturalna, pokrzywa nie może być przyjmowana bez ograniczeń. Pamiętajmy, że jest to zioło moczopędne, dlatego zbyt duże jej ilości mogą powodować wymywanie z organizmu minerałów. To sprawia także, że powinny na nią uważać osoby z problemami dotyczącymi nerek. Co więcej, pokrzywa ma zdolność obniżania poziomu cukru we krwi, dlatego osoby borykające się z problemami natury cukrzycowej powinny skonsultować stosowanie wyciągów czy naparów z tej rośliny ze specjalistą.

Pokrzywa pomaga rozwiązywać wiele problemów, pojawiających się w naszym organizmie. Skutecznie wspiera potencję i libido. Warto sięgać do natury i wykorzystywać moc naparów i ekstraktów z ich korzeni, łodyg i liści.


 1.  Estrada-Reyes R, Ferreyra-Cruz OA, Jiménez-Rubio G, Hernández-Hernández OT, Martínez-Mota L. Prosexual Effect of Chrysactinia mexicana A. Gray (Asteraceae), False Damiana, in a Model of Male Sexual Behavior. Biomed Res Int. 2016;2016:2987917. doi:10.1155/2016/2987917
 2. Lim PHC. Asian herbals and aphrodisiacs used for managing ED. Transl Androl Urol. 2017;6(2):167–175. doi:10.21037/tau.2017.04.04
 3. Kregiel D, Pawlikowska E, Antolak H. Urtica spp.: Ordinary Plants with Extraordinary Properties. Molecules. 2018;23(7):1664. Published 2018 Jul 9. doi:10.3390/molecules23071664
 4. Van Damme E.J.M., Peumans W.J. Isolectin composition of individual clones of Urtica dioica: Evidence for phenotypic differences. Physiol. Plant. 1987;71:328–334. doi: 10.1111/j.1399-3054.1987.tb04351.x. [CrossRef[]
 5. Esposito S, Bianco A, Russo R, Di Maro A, Isernia C, Pedone PV. Therapeutic Perspectives of Molecules from Urtica dioica Extracts for Cancer Treatment. Molecules. 2019;24(15):2753. Published 2019 Jul 29. doi:10.3390/molecules24152753

Leave A Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *