Jak podnieść libido? Naturalne sposoby na zwiększanie popędu seksualnego

Poziom libido zmienia się w czasie – w zależności od wieku, stanu zdrowia czy etapu życia. Zdarzają się sytuacje, kiedy popęd jest zbyt wysoki, a także te, kiedy odczuwamy jego niedobór. Istnieją także osoby aseksualne, u których potrzeba seksualna praktycznie nie istnieje. Dla wszystkich tych, którzy pragną podnieść witalność, a wraz z nim libido mamy kilka cennych porad. Zapraszamy do lektury.

Domowe sposoby na libido

Na libido wpływ ma szereg czynników – zarówno psychicznych, jak i fizycznych. Z tego względu każdy z nas ma szansę regulować poziom popędu i poprawić jakość życia intymnego.

Zwykło się uważać, że panowie nie mają raczej kłopotu z brakiem ochoty na seks. Nic bardziej mylnego. Wahania libido dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Zatem jak poradzić sobie z zaburzeniami popędu?

Polecamy: L-arginina na potencję: Wszystko, co powinieneś wiedzieć

Domowe sposoby na libido obejmują techniki mające na celu redukcję stresu oraz wykorzystanie naturalnych ziół oraz ćwiczeń pobudzających.

NuviaLab Vitality

Chcesz w naturalny i szybki sposób zwiększyć libido? Poznaj NuviaLab Vitality!

 • Zwiększa popęd seksualny.
 • Eliminuje zaburzenia erekcji.
 • Zwiększa objętość nasienia.
 • Wspiera optymalizację poziomu testosteronu.
 • Dodaje energii i witalności.

Techniki relaksacyjna na podniesienie libido

Popęd seksualny uzależniony jest od stanu zdrowia, a przede wszystkim – naszej psychiki. Z tego względu bardzo istotne w walce o podniesienie libido jest zadbanie o zredukowanie stresu i uzyskanie równowagi emocjonalnej.

Joga

Ćwiczenia z tego systemu pomagają ukoić nerwy, poprawić koncentrację i zwiększyć odporność na stres. Dzięki odpowiednim sekwencjom ruchów i kontroli oddechu joga pozwala także uregulować gospodarkę hormonalną, co ma niebagatelny wpływ na popęd seksualny.

Terapia

W przypadku traum i bardzo silnego stresu emocjonalnego warto skorzystać z pomocy specjalisty, który pomoże nam przepracować to, co nas trapi. Uwolnienie się od negatywnego wpływu przeżyć z przeszłości bardzo często pozwala podnieść niezadowalający dotąd poziom libido.

Medytacja

Skupienie się na danej chwili, okiełznanie błądzących myśli, które nakłaniają nas do wiecznego przerabiania niekończących się problemów, to bardzo skuteczny sposób na poprawę życia intymnego. Medytacja daje nam szansę uwolnić się od niepokoju, a tym samem podnieść zbyt niskie libido.

Zioła na libido

Zioła posiadają rozmaite właściwości, dzięki którym w bardzo skuteczny sposób oddziałują na ludzki organizm. Poza łagodzeniem rozmaitych dolegliwości i usprawnianiem szeregu procesów, rośliny potrafią także zwiększyć popęd.

Zioła na libido działają w dwojaki sposób – pośrednio, poprawiając ogólny stan zdrowia i obniżając poziom stresu, a także bezpośrednio. Ta druga forma oddziaływania sprowadza się do tego, że część roślin to afrodyzjaki – pobudzające zmysły, a także wspierające ukrwienie narządów rozrodczych.

O tym, jakie zioła wzmagają popęd seksualny i jak je stosować, by podnieść libido opowiemy w dalszej części artykułu

Jak podnieść libido u faceta

Przytłoczeni stresem i nadmierną ilością obowiązków, panowie często wyłamują się z pokutującego obrazu wiecznie gotowych i chętnych.

Wielu mężczyzn boryka się z obniżonym libido i kłopotami z potencją. Co ciekawe, nie dotyczy to jedynie osób starszych, ale także młodych panów, którzy coraz częściej wolą uciekać w wirtualny świat, niż zdecydować się na współżycie z realną osobą.

Problemy emocjonalne skutecznie zakłócają popęd seksualny, aby zatem podnieść libido u mężczyzn należy zadbać o dobrą kondycję psychiczną. W tym celu warto skorzystać ze wskazanych powyżej technik relaksacyjnych, a także sięgnąć po zioła adaptogenne, jak ashwagandha czy różeniec górski.

Polecamy: Ćwiczenia na potencję: jak poprawić sztywność członka?

Za spadek libido u mężczyzn odpowiedzialny jest także zbyt niski poziom testosteronu. Ilość tego hormonu we krwi uzależniona jest od szeregu czynników – od psychologicznych, po fizjologiczne.

Także kondycja fizyczna ma tu niebagatelne znaczenie. Parafrazując znane powiedzenie: w zdrowym ciele – zdrowe libido. Mężczyźni skarżący się na obniżenie popędu często cierpią na otyłość, kłopoty z krążeniem i układem oddechowym. Niezbędne jest zatem zadbanie o stan zdrowia i eliminacja przyczyn, które leżą u podstaw problemu.

Nie bez znaczenia pozostaje także sama relacja. Partnerzy często mogą wzajemnie pomóc sobie w podniesieniu libido. Zarówno u kobiet, jak i mężczyzn wsparcie drugiej strony potrafi zdziałać cuda. Podstawą jest tu otwartość i skuteczna komunikacja. Rozmawiajmy, dzielmy się swoimi potrzebami i wspólnie z partnerami pracujmy nad tym, by zwiększyć popęd seksualny.

Jak zwiększyć libido u kobiety

Przyjęło się uważać, że kobiety mają niższe libido niż mężczyźni. Nie jest to do końca prawda. Popęd seksualny to raczej sprawa indywidualna. Istnieją mężczyźni aseksualni, a także panie, które mają ochotę na współżycie nawet kilkanaście razy w ciągu dnia.

Tak, jak wspomnieliśmy, libido w znacznym stopniu uzależnione jest od dobrostanu organizmu. W przypadku, gdy w ciele kobiety zaburzona zostanie gospodarka hormonalna, dojść może do spadku popędu i braku ochoty na seks. Dzieje się tak na przykład w wyniku choroby bądź przyjmowania środków antykoncepcyjnych. Z tego względu, aby podnieść libido u kobiet, należy zadbać o wyrównanie hormonów na przykład poprzez zmianę tabletek.

Polecamy: Zioła na potencję dla kobiet – naturalny sposób na wyższe libido

Trudno także oczekiwać, że przepracowana, przemęczona i zestresowana kobieta będzie miała ochotę na współżycie. Dlatego każdy partner, który zauważy u swojej drugiej połowy spadek zainteresowania seksem, powinien zastanowić się, w jaki sposób może pomóc i odciążyć ją w obowiązkach.

Ponadto stres odgrywa tu zasadniczą rolę. U osób, które zmagają się z traumą lub uciążliwymi emocjonalnie sytuacjami w pracy czy w domu seks znajduje się na ostatnim miejscu listy priorytetów. Wdrożenie technik relaksacyjnych pomoże unormować stan psychiczny i ukoić nerwy. Równie istotne jest wsparcie ze strony partnera.

Zioła na potencję

Ekstrakty roślinne oddziałują na organizm ludzki na wiele sposobów. Jednym z nich jest pobudzanie popędu seksualnego poprzez oddziaływanie na zmysły i ciało.

Żeń-szeń na libido

Mówiąc o ziołach na potencję nie można nie wspomnieć o afrodyzjaku znanym od wieków. Zeń-szeń ma zdolność do podnoszenia poziomu hormonów płciowych oraz wspieraniu funkcji seksualnych tak u mężczyzn, jak i kobiet (1)

Co więcej, korzeń żeń szenia to także ziele adaptogenne, które pomaga radzić sobie ze stresem i łatwiej przystosowywać się do wymagań współczesnego świata.

Buzdyganek naziemny na potencję

Nie bez powodu buzdyganek często znajduje się w składzie suplementów wspierających libido. Ten znany afrodyzjak pomaga rozbudzić chęć na współżycie poprzez pobudzanie zmysłów oraz wpływając na gospodarkę hormonalną.

Buzdyganek zawiera między innymi sterole i saponiny sterydowe – protodoscynę i protogracylinę, dzięki którym regularne spożycie ekstraktu z rośliny wspiera funkcje seksualne u obu płci. (2)

Muira puama – drzewo potencji

Herbata wytwarzana na bazie Muira puama wywodzi się z Brazylii, gdzie znana jest od dawna jako skuteczny afrodyzjak. Uważa się, że picie naparu na bazie wyciągu z drzewa potencji pomaga zwiększyć libido, poprawia funkcje seksualne i zwiększa zadowolenie ze współżycia zarówno u kobiet, jak i mężczyzn.

Damiana a popęd seksualny

W wyciągu z rośliny znajdziemy związki wspierające nawilżenie pochwy i zwiększające przyjemność podczas zbliżenia.

Co więcej, regularne spożycie Turnera diffusa (to inna nazwa damiany) działa relaksująco i wyciszająco. Pozwala to na odprężenie się i daje możliwość naturalnego wystąpienia wzrostu popędu seksualnego.

Kozieradka pospolita jako afrodyzjak

Znana z kuchni przyprawa o charakterystycznym aromacie przypominającym kostkę rosołową, wykazuje szereg bardzo korzystnych dla organizmu właściwości.

Ważne

Zawarte w ziarnach kozieradki saponiny, wspierają regulację układu hormonalnego oraz produkcję estrogenu i testosteronu.

Co więcej, regularne spożywanie ziela sprzyja właściwemu nawilżeniu narządów rodnych u kobiet, a co za tym idzie – zwiększeniu komfortu i przyjemności podczas zbliżenia.

Korzeń maca na libido

Dzięki zawartości sporej ilości protein korzeń maca wykazuje działanie wzmacniające i pozwala zwiększyć energię, co przekłada się na wzrost ochoty na seks. Na szczególną uwagę zasługuje L-arginina – aminokwas biorący udział w procesie zwiększającym dopływ krwi do narządów rozrodczych u obu płci.

Cynamon

Jak się okazuje, również znany głównie jako dodatek do deserów, cynamon może pomóc nam podnieść libido. Stosować go możemy na dwa sposoby – w formie olejku do aromaterapii oraz doustnie. Ten pierwszy sposób pozwala się zrelaksować i pobudzić zmysły, zjadanie cynamonu zaś pomaga zwiększyć dopływ krwi do narządów płciowych, a tym samym zwiększyć zadowolenie ze współżycia.

Dieta na dobre libido

Aby cieszyć się dobrą potencją i libido na właściwym poziomie należy zadbać o kondycję organizmu jako całości.

Ważne jest nasze samopoczucie psychiczne, a także to, w jaki sposób się odżywiamy. W diecie osób chcących podnieść libido nie może zabraknąć:

Cynku

Pierwiastek bierze udział w wielu procesach zachodzących w naszym ciele, między innymi w syntezie testosteronu. Gdzie go znajdziemy? W cynk obfitują rośliny strączkowe, otręby pszenne, pomidory, pestki dyni i natka pietruszki. Szukaj go także w rybach i owocach morza.

L-argininy

Wspomniana już l-arginina wspiera funkcje rozrodcze zarówno mężczyzn, jak i pań. Aminokwasy są budulcem protein, dlatego argininę znajdziemy w bogatym w białko mięsie, a także orzechach, czekoladzie czy nabiale.

Selenu

Pierwiastek ten pomaga osiągnąć i utrzymać erekcję, a także podnosi jakość spermy. Selen znajdziemy na przykład w orzechach brazylijskich, jak również w jajach, łososiu czy kaszy gryczanej.

Beta-karotenu

Karotenoidy biorą udział w produkcji androgenów, a znajdziemy je w marchwi, czerwonej papryce, pietruszce czy mango.

Witaminy E

Witamina młodości wykazuje niezwykle korzystny wpływ na nasze komórki, chroniąc je przede wszystkim przed wpływem wolnych rodników. Witamina E wspomaga produkcję ruchliwych plemników i osiąganie odpowiedniej ich ilości. Produkty zawierające ten związek to m.in.: oleje, orzechy, pestki i nasiona, a także awokado.

Jak podnieść libido – podsumowanie

Istnieje szereg naturalnych sposobów na podniesienie popędu seksualnego. Podstawą jest tu jednak zdrowie – tak ciała, jak i ducha. Nie sposób oczekiwać odpowiedniego libido, gdy ciało boryka się z problemami emocjonalnymi lub walczy z chorobą. Na drodze do zadowolenia z życia intymnego wesprzeć nas mogą rozmaite zioła, na przykład w formie suplementów diety.


 1. Murphy LL, Lee TJ. Ginseng, sex behavior, and nitric oxide. Ann N Y Acad Sci. 2002 May;962:372-7. doi: 10.1111/j.1749-6632.2002.tb04081.x. PMID: 12076988.
 2. Lim PHC. Asian herbals and aphrodisiacs used for managing ED. Transl Androl Urol. 2017;6(2):167-175. doi:10.21037/tau.2017.04.04

1 Comment

 1. ToTemat 15 stycznia 2021 at 08:37

  Całkiem fajnie napisane, na pewno przyprawy indyjskie takie jak imbir czy kurkuma oraz cynamon są przydatne. Jeszce ćwiczenie dna miednicy.

  Reply

Leave A Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *