L-arginina na potencję: Wszystko, co powinieneś wiedzieć

Bezproblemowe osiąganie erekcji i odpowiednio długie jej utrzymanie jest jednym z czynników warunkujących udane pożycie seksualne. Niestety, z wielu przyczyn coraz więcej mężczyzn miewa w tej sferze pewne zaburzenia. Jednym z rozwiązań okazuje się być polecana przez użytkowników L-arginina na potencję. Na czym polega jej fenomen? Jak działa? Jakie skutki uboczne może powodować?

Jak dochodzi do erekcji?

Aby doszło do penetracji w stosunku płciowym, członek musi wykazywać niezaburzoną zdolność do erekcji. Warto wiedzieć, że osiągnięcie wzwodu to proces kilkuetapowy.

Jak wiadomo, przez większą część dnia członek pozostaje w stanie wiotkości. Wpływ na to mają przede wszystkim zwężone tętnice, które odpowiadają za jego ukrwienie. Znaczne ograniczenie ilości krwi przedostającej się do ciał jamistych związane jest z aktywnością nerwów współczulnych.

Gdy zadziała bodziec erogenny (może to być np. dotyk), naczynia krwionośne dostarczające krew do ciał jamistych (mięśniówki tętniczek) rozkurczają się. Znacząco rośnie dopływ i jednocześnie wyraźnie zmniejszony zostaje odpływ krwi, więc dochodzi do wzwodu. Jest to w gruncie rzeczy usztywnienie i powiększenie obwodu prącia na skutek wypełnienia ciał jamistych.

Polecamy: Pokrzywa: w jaki sposób wpływa na potencję i libido?

Czynniki warunkujące powstanie i utrzymanie wzwodu to także czynniki biochemiczne. Okazuje się, że najważniejszy jest tlenek azotu, który wytwarzany jest naturalnie w procesie przemiany L-argininy (aminokwasu względnie egzogennego). To substancja bardzo silnie oddziałująca na mięśniówkę. Powoduje rozluźnienie ścian krwionośnych i ma znaczenie w procesie poszerzenie ich światła, tym samym zwiększając przepływ krwi. Nie dziwi zatem powszechność, z jaką stosowana jest L-arginina na potencję.

eron plus

Eron Plus – numer 1 wśród tabletek na potencję!

 • Zapewnia silne i długotrwałe erekcje.
 • Zwiększa popęd seksualny.
 • Podnosi wytrzymałość seksualną.
 • Zwiększa objętość nasienia.
 • Intensyfikuje orgazmy.

Czym jest L-arginina?

Jak wspominaliśmy, L-arginina to aminokwas nazywany względnie egzogennym. Ludzki organizm potrafi wyprodukować go w niedużych ilościach. Okazuje się, że jego niedobory mogą pojawić się również u osób zupełnie zdrowych. Wtedy niezbędna jest suplementacja. L-arginina na potencję może być dostarczana m.in. w postaci tabletek, ale także wraz z jedzeniem.

Okazuje się, że L-arginina, jako produkt naturalny, pojawia się w wielu produktach spożywczych. Dobra wiadomość jest taka, że znajdziesz ją zarówno w produktach zwierzęcych, jak i roślinnych. W codziennej diecie warto zadbać o właściwe ilości mięsa, nabiału i warzyw strączkowych. Jako składnik białek pojawia się również w orzechach. Warto jednak pamiętać, że jej ilości w nich są śladowe. – healthline.com

Działanie L-argininy

L-arginina jest powszechnie stosowanym środkiem na problemy z potencją. Okazuje się, że trudno dorównać jej skuteczności w walce o długą erekcję i satysfakcjonujące współżycie. Nie tylko rozciąga efekt w czasie, ale także potęguje doznania mężczyzny. Jak to możliwe?

Problemy z erekcją mogą wynikać z naprawdę wielu różnych powodów, które często się na siebie nakładają. Najpowszechniejsze w dzisiejszych czasach z pewnością są te rodzące się ze złego trybu życia. Przyczynami braku wzwodu mogą być m.in. niedostateczna ilość ruchu czy tłusta dieta. To natomiast prowadzi do zmniejszenia wrażliwości na bodźce erogenne i jednoczesnego osłabienia ukrwienia. Od nich zaś zależy, czy mężczyźnie uda się uzyskać erekcję oraz jak długo ją będzie w stanie utrzymać.

Polecamy: Zioła na potencję dla kobiet – naturalny sposób na wyższe libido

Jak już wspominaliśmy, tlenek azotu wytwarzany w trakcie przemian L-argininy wpływa na rozluźnienie mięśniówki ścian naczyń krwionośnych. Zatem przyjmowanie jej celem poprawienia potencji ma sens. Wpływa ona bowiem na ukrwienie, to natomiast znacząco podnosi wrażliwość na bodźce dotykowe i większy wzwód. Działanie L-argininy sprawia, że mężczyzna cieszy się dłuższym i bardziej satysfakcjonującym stosunkiem. [1]

Jak stosować środki z L-argininą?

Nie każdy musi czy choćby powinien stosować środki z L-argininą. Jak wspominaliśmy wcześniej, to aminokwas, który w niewielkich ilościach wytwarza nasz organizm. Są one jednak na ogół w pełni wystarczające, o ile zachowujemy zdrową, zbilansowaną dietę.

Wskazaniami do przyjmowania suplementów z L-argininą z pewnością są m.in:

 • wzmożone ćwiczenia fizyczne,
 • infekcje,
 • zaburzenia erekcji,
 • choroby sercowo-naczyniowe,
 • permanentne zmęczenie,
 • przyjmowanie niektórych środków antykoncepcyjnych,
 • przyjmowanie niektórych leków.

Niezależnie jednak od przyczyny, przyjmowanie tego rodzaju środków powinno odbywać się pod nadzorem lekarza. Nie należy przekraczać dozwolonej dawki – najczęściej jest to jedna kapsułka dziennie (5g) między posiłkami. L-arginina jest środkiem dla osób dorosłych.

L-arginina – jaka najlepsza?

Środków z L-argininą jest dość sporo. Dlatego tak bardzo ważna jest konsultacja z lekarzem i przyjmowanie tego, co polecają specjaliści – tylko w ten sposób możesz stwierdzić, jaka najlepsza będzie dla ciebie. My przedstawiamy podstawowe formy suplementacji zawierające ten składnik.

Polecamy: Korzeń maca na potencję: właściwości, efekty i opinie

Na rynku dostępna jest L-arginina w postaci wolnej (in. naturalnej) i kilku związków chemicznych wytwarzanych sztucznie – chlorowodorek czy jabłczan. Niezależnie od postaci, przybiera formę tabletek, kapsułek, proszku lub płynu. Każda z nich dostępna jest w dawkach od 250 mg do 5000 mg.

Ważne

Musisz zdawać sobie sprawę, że różne są też sposoby jej pozyskiwania. W tym celu można bowiem użyć metod naturalnych lub syntezy chemicznej. To wciąż nie koniec tego, co warto wziąć pod uwagę!

Jeśli zależy ci na bezpieczeństwie suplementacji (zwłaszcza wtedy, gdy planujesz jej przyjmowanie długoterminowo, np. w czasie przygotowań do zawodów sportowych), weź pod uwagę klasę czystości oraz certyfikaty farmaceutyczne i jakościowe. W takiej sytuacji rozważ złożone suplementy, czyli komplekserów, które przedłużają jej działanie. Dzięki formie proszku do rozpuszczania są lekkostrawne i łatwo przyswajalne.

Polecamy: Jak walczyć o kobietę po rozstaniu?

Można wysnuć wniosek, że najskuteczniejsza będzie L-arginina w naturalnej formie, w postaci proszku. Zanim jednak kupisz coś samodzielnie, przedyskutuj tę kwestię z lekarzem i/lub dietetykiem.

Skutki uboczne przyjmowania L-argininy

Dlaczego tyle razy podkreślamy, że L-argininę należy przyjmować pod okiem specjalisty – lekarza lub dietetyka? Ponieważ może powodować skutki uboczne. Pamiętaj, by zawsze zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania i reagować na czas.

Skutki uboczne najczęściej występują w wyniku przedawkowania L-argininy lub przyjmowania jej w postaci najtańszego chlorowodorku argininy. Twoją uwagę powinny zwrócić od razu nudności i skurcze żołądka. Są one najczęściej spowodowane zakłóceniami równowagi potasu we krwi.

Skutki uboczne L-argininy to także potęgowanie działania leków rozrzedzających krew. W takiej sytuacji mogą pojawić się krwotoki. Z tego powodu wpływa ona również negatywnie na gojenie się ran. W najgorszym wypadku działanie L-argininy podanej w nadmiarze może prowadzić do poważnych uszkodzeń nerek i wątroby.

L-arginina na potencję

Nie ma wątpliwości co do tego, że L-arginina na potencję działa bardzo skutecznie. Wpływa bowiem na najważniejszy czynnik pojawienia się wzwodu. Jednocześnie jednak jej niewłaściwe stosowanie niesie w sobie dość duże ryzyko. Czy to powód, by z niej zrezygnować?

Polecamy: Seler na Potencję: właściwości dla mężczyzn

Gdy dostrzegasz u siebie problemy z potencją, w pierwszym odruchu powinieneś porozmawiać ze swoją partnerką oraz seksuologiem. U podłoża problemu może bowiem znajdować się wiele czynników, na które suplementy nie zadziałają. Istotna jest zmiana trybu życia na zdrowszy i gruntowne przebadanie się.

To ciągle mało? Pod czujnym okiem lekarza i/lub dietetyka wprowadź suplementację L-argininy w swój plan dnia i ciesz się rezultatami.


 1. 1: Klotz T, Mathers MJ, Braun M, Bloch W, Engelmann U. Effectiveness of oral L-arginine in first-line treatment of erectile dysfunction in a controlled crossover study. Urol Int. 1999;63(4):220-3. PubMed PMID: 10743698.

Leave A Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *