Kofeina bezwodna – czym jest i jak ją stosować?

Kofeina bezwodna to rodzaj suplementu diety dla osób aktywnych oraz sportowców, który może pozytywnie wpłynąć na wydajność i efektywność treningu. Dostępna jest w formie proszku lub tabletek i łatwo zakupić ją w wielu miejscach – także w Internecie. Dzięki niej możliwe jest zrezygnowanie np. z mocnej kawy czy herbaty i jeszcze lepsze kontrolowanie ilości przyjmowanej kofeiny. Co jeszcze warto o niej wiedzieć i jak stosować ten suplement diety?

Kofeina bezwodna – czym się różni od normalnej kofeiny?

Aby dowiedzieć się, czym kofeina bezwodna różni się od normalnej kofeiny, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na metodę jej pozyskiwania. Jest to możliwe dzięki specjalnym procesom laboratoryjnym, które mają na celu odfiltrowanie wody oraz rozmaitych składników chemicznych. Dzięki temu produkuje się biały proszek, który może pełnić rolę suplementu diety – idealnego dla osób odchudzających się czy trenujących.

Sama kofeina występuje w ziarnach kawy oraz kakaowca i służy do produkcji aromatycznych napojów, które cieszą się ogromną popularnością na całym świecie. Podana w takiej formie jest jednak o wiele mniej skoncentrowana. Oznacza to, że posiada słabsze działanie niż kofeina bezwodna. W efekcie jest mniej skuteczna jeżeli chodzi o efekty, takie jak pobudzanie czy zwiększanie wytrzymałości.

Warto dodać, że kofeina bezwodna – przyjmowana w postaci proszku albo tabletek – stanowi doskonałą alternatywę dla tych osób, które nie przepadają za smakiem kawy. Może stanowić sposób na poranne pobudzenie, działając jeszcze efektywniej niż „mała czarna”.

Polecamy: Białko sojowe – korzyści zdrowotne i skutki uboczne

Co daje stosowanie kofeiny bezwodnej?

Kofeina bezwodna zaliczana jest do suplementów diety, a jej stosowanie poleca się przede wszystkim osobom odchudzającym się, aktywnym fizycznie oraz ciężko pracującym. Wynika to z trzech powodów.

Po pierwsze – kofeina bezwodna wspomaga proces odchudzania

Kofeina bezwodna pomoże ci schudnąć, ponieważ ma pozytywny wpływ na układ metaboliczny. Dzięki jej stosowaniu zwiększone zostaje uwalnianie tłuszczu do krwioobiegu, w efekcie czego jest on szybciej spalany. W połączeniu z treningiem pozwoli więc łatwiej zrzucić zbędne kilogramy i zobaczyć oczekiwane efekty w krótszym czasie.

Po drugie – kofeina bezwodna zwiększa wytrzymałość i siłę

Po kofeinę bezwodną coraz częściej sięgają sportowcy oraz osoby uczęszczające na siłownię, co nie jest dziełem przypadku. Jak wykazały badania, związek może być znakomitym sposobem na zwiększenie efektywności treningów o wysokiej intensywności [1].

Z czego to wynika? Kofeina bezwodna zmniejsza wykorzystanie glikogenu i zwiększa mobilizację wolnych kwasów tłuszczowych, co prowadzi do efektywniejszej produkcji energii dla mięśni w trakcie treningu. Co więcej, podnosi ilość wydzielanych b-endorfin oraz aktywuje termogenezę, a to również nie pozostaje bez znaczenia w kontekście wzrostu siły i wytrzymałości.

Po trzecie – kofeina bezwodna zwiększa koncentracją i niweluje zmęczenie

Kofeina bezwodna ma wpływ na funkcje układu nerwowego, przyczyniając się do zwiększania koncentracji i czujności. Dzięki jej działaniu zyskasz więcej energii i zniwelujesz zmęczenie, co pozwoli ci na efektywniejsze działanie – nie tylko w zakresie aktywności fizycznej, ale też pracy czy nauki.

Wszystko to sprawia, że kofeina bezwodna doskonale sprawdza się jako suplement diety, jednak warto zwrócić uwagę na sposób jej przyjmowania oraz dawkowanie – zbyt duże ilości mogą przynieść efekt odwrotny do zamierzonego i wywołać pewne nieprzyjemne skutki uboczne.

keto actives

Keto Actives – najlepszy suplement diety z dodatkiem kofeiny bezwodnej.

Keto Actives:

 • Pomaga osiągnąć stan ketozy.
 • Zmniejsza łaknienie i potrzebę podjadania.
 • Przyspiesza spalanie podskórnej tkanki tłuszczowej.
 • Dodaje energii i witalności.
 • Zapewnia aż 30 dni kuracji!

Jak stosować kofeinę bezwodną?

Stosowanie kofeiny bezwodnej jest o wiele efektywniejsze i łatwiejsze, niż przyjmowanie tej substancji np. w formie kawy. Nie tylko eliminujesz konieczność przygotowywania napoju, ale również masz możliwość precyzyjniejszego dawkowania suplementu diety – niezależnie od tego, w jakiej formie go przyjmujesz.

Co więcej, kofeina bezwodna, dostępna w sproszkowanej formie lub w tabletkach, jest mocno skoncentrowana, co oznacza, że wykazuje silniejsze działanie. Najlepiej stosować ją na kilkadziesiąt minut przed treningiem – wtedy uwolni swój potencjał i pozwoli ćwiczyć wydajniej oraz efektywniej.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, kofeina bezwodna jest dostępna w dwóch wersjach – sproszkowanej lub w tabletkach. Który wariant wybrać?

Kofeina bezwodna do nosa

Jeżeli zależy Ci na najbardziej skoncentrowanej, a co za tym idzie najmocniejszej kofeinie bezwodnej, zainwestuj w tę w proszku. Oczywiście nie zalecamy wciągania jej do nosa – może to podrażnić śluzówkę i wywołać uczucie pieczenia lub krwotok. O wiele lepiej rozpuścić ją w wodzie albo napoju – druga opcja może być lepsza ze względu na gorzki smak produktu.

Kofeina bezwodna posiada formę białego, krystalicznego proszku i jest dostępna w bardzo przystępnej cenie.

Kofeina bezwodna w tabletkach

Alternatywa dla proszku to kofeina bezwodna w tabletkach, która – choć zwykle działa nieco słabiej – jest o wiele bezpieczniejsza oraz łatwiejsza w przyjmowaniu. Wynika to z faktu, że kupując całe opakowanie kapsułek, otrzymujesz informację od producenta dotyczącą dawkowania (zwykle 1-2 dziennie).

Nie musisz więc odmierzać konkretnych porcji i tym samym obawiać się skutków ubocznych wywołanych przekroczeniem dopuszczalnej ilości.

Polecamy: Czy masło tuczy i czy jest zdrowe dla naszego organizmu?

Dawkowanie

Jakie powinno być dawkowanie kofeiny bezwodnej? Zaleca się przyjmowanie maksymalnie 400 mg suplementu diety dziennie – w przeciwnym razie może wywołać działanie niepożądane.

Przedawkowanie kofeiny bezwodnej powoduje:

 • ból i ucisk w klatce piersiowej
 • nudności i wymioty
 • nieregularną pracę serca
 • nadpobudliwość
 • drżenie mięśni
 • ból brzucha

Jeżeli chcesz uniknąć ryzyka przyjmowania zbyt dużych ilości, zamiast sproszkowanej formy produktu wybierz tabletki.

W grupie osób, które powinny zrezygnować z kofeiny (w jakiejkolwiek formie), znajdują się dzieci, kobiety w ciąży, a także osoby cierpiące na zaburzenia psychiczne. Niewskazane jest również mieszanie jej z alkoholem [2].


Źródła:
[1] Trexler, E. T., Smith-Ryan, A. E., Roelofs, E. J., Hirsch, K. R., & Mock, M. G. (2016). Effects of coffee and caffeine anhydrous on strength and sprint performance. European journal of sport science, 16(6), 702–710. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26394649/

[2] Temple, J. L., Bernard, C., Lipshultz, S. E., Czachor, J. D., Westphal, J. A., & Mestre, M. A. (2017). The Safety of Ingested Caffeine: A Comprehensive Review. Frontiers in psychiatry, 8, 80. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5445139/

Leave A Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *