Rola magnezu w wypadaniu włosów

Magnez jest jednym z najcenniejszych pierwiastków w ludzkim organizmie. Odpowiada za przemiany białkowe, tłuszczowe i węglowodanowe, wpływa na układ nerwowy i sercowo-naczyniowy, reguluje poziom glukozy oraz wzmacnia kości. Co więcej, magnez pozwala cieszyć się zdrowymi włosami, a jego niedobory mogą powodować ich wypadanie. Z czego to wynika?

Magnez – rola w organizmie

Magnez nazywany jest „pierwiastkiem życia”, ponieważ uczestniczy w około 300 procesach biochemicznych zachodzących w organizmie. Wspiera pracę wielu układów, wpływa na kondycję fizyczną i psychiczną, a także chroni przed różnymi dolegliwościami.

Do najważniejszych właściwości prozdrowotnych magnezu zaliczamy:

 • uczestniczenie w syntezie białek
 • regulowanie skurczów mięśni
 • stabilizowanie funkcji nerwów
 • kontrolowanie stężenia glukozy we krwi
 • wiązanie receptorów hormonalnych
 • regulowanie ciśnienia krwi
 • usprawnianie pracy serca [1]

To jednak nie wszystko. Suplementowany w odpowiednich ilościach zmniejsza ryzyko cukrzycy, zawału serca i depresji, usprawnia procesy trawienne, wspomaga w leczeniu astmy, wzmacnia układ odpornościowy, hamuje powstawanie kamieni w nerkach i łagodzi bóle menstruacyjne.

Warto dodać, że magnez bierze udział w procesach podziału oraz wzrostu komórek, mając wpływ na stan włosów. Niedobory tego pierwiastka mogą więc powodować nie tylko osłabienie ich kondycji, ale również wypadanie. [2]

Polecamy: Jak ważny jest chrom w odchudzaniu?

Czy niedobór magnezu powoduje wypadanie włosów?

Tak, a chcąc dowiedzieć się z czego to wynika, należy przede wszystkim przyjrzeć się bliżej podziałom komórkowym zachodzącym w macierzy włosa. Zarówno one, jak i produkcja keratyny, wymagają dużej ilości energii.

Organizm w tym celu wytwarza ATP, czyli adenozynotrójfosforan. Jest to związek pełniący w organizmie rolę nośnika energii, która dostarczana jest także do macierzy włosa. Aby jednak reakcje z udziałem ATP były możliwe, niezbędny okazuje się magnez. To właśnie jego jony łączą się z cząsteczką adenozynotrójfosforanu, co zapewnia wysoką wydajność oraz odpowiednie ukierunkowanie przemian energetycznych.

Efekt? Dzięki magnezowi twoje włosy mogą rosnąć zdrowo. Z drugiej strony niedobór tego pierwiastka powoduje osłabienie ich kondycji oraz wypadanie.

Inne oznaki niedoboru magnezu

Wypadanie włosów to tylko jedna z oznak niedoboru magnezu. Zbyt mała ilość tego pierwiastka może zaburzać prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu, znacznie obniżając poziom życia.

Przede wszystkim niedobory magnezu powodują nadpobudliwość nerwową, zaburzenia pracy serca, drżenie mięśni oraz nadmierne pocenie. Co więcej, mogą wywoływać problemy ze snem, bóle i zawroty głowy, a także zaburzenia widzenia.

Do innych skutków niedoboru magnezu zaliczamy:

 • zwiększoną łamliwość kości
 • bóle kręgosłupa
 • zwiększone ryzyko osteoporozy
 • utratę apetytu
 • mdłości i wymioty
 • zmęczenie oraz osłabienie organizmu
 • osłabienie paznokci
 • zwiększoną łamliwość zębów
 • zaburzenia miesiączkowania
 • w skrajnych przypadkach – poronienia

Co jest przyczyną problemu? Niedobory magnezu występują najczęściej w wyniku niewłaściwej diety, spożywania nadmiernej ilości alkoholu, ciągłego stresu, a także stosowania rozmaitych leków – w tym hormonalnych, moczopędnych oraz antybiotyków.

Warto więc zadbać o to, by poziom tego pierwiastka w organizmie zawsze był odpowiedni. Nie jest to trudne, ponieważ do jego źródeł zaliczamy wiele produktów spożywczych, a w celu uzupełnienia niedoborów magnezu można także sięgnąć po specjalne suplementy diety, które dostępne są bez recepty i można zakupić je również przez Internet.

Magnez – norma

Dobowe zapotrzebowanie na magnez u osób dorosłych wynosi 300-400 mg. Za prawidłowe stężenie pierwiastka w osoczu uznaje się 0,65-1,2 mmol/L – aby zbadać jego poziom, należy przeprowadzić odpowiednie badanie. Polega ono na pobraniu krwi żylnej i należy przystąpić do niego na czczo.

Kiedy warto zbadać stężenie magnezu? Przede wszystkim przy pierwszych objawach niedoboru pierwiastka – zaliczamy do nich drżenie powiek, mdłości, osłabienie, a także utratę apetytu. W dłuższej perspektywie mogą również pojawić się wspomniane problemy z wypadaniem włosów, zaburzenia pracy serca, rozdrażnienie oraz dolegliwości bólowe w stawach.

Warto pamiętać, że równie groźny jak niedobór, jest także nadmiar magnezu. Występuje on rzadziej, jednak może prowadzić do zaparć lub biegunek, trudności z oddychaniem, zaburzeń snu, osłabienia mięśni oraz zaburzeń rytmu serca.

Produkty bogate w magnez

Aby uzupełnić niedobory magnezu, należy włączyć do swojej diety odpowiednie produkty, które zawierają duże ilości tego pierwiastka. Mowa tu zwłaszcza o:

 • ciemnym pieczywie
 • otrębach i płatkach owsianych
 • pestkach dyni
 • kiełkach
 • orzechach włoskich i migdałach
 • jabłkach
 • warzywach (zwłaszcza strączkowych i szpinaku)
 • czystym kakao

Warto również spożywać produkty bogate w witaminę B6, która ułatwia przyswajanie magnezu oraz zrezygnować ze składników diety, które wypłukują magnez. Mowa tu zwłaszcza o kawie, herbacie oraz alkoholu. Polecamy również ograniczenie stresu, ponieważ organizm znacznie gorzej przyswaja wówczas pierwiastki.

Polecamy: Buraki na odchudzanie – czy to naprawdę działa?

Podsumowanie: magnez a wypadanie włosów

Magnez jest jednym z najcenniejszych dla organizmu pierwiastków, a jego niedobory mogą powodować wypadanie włosów oraz wiele innych problemów – związanych zarówno ze stanem zdrowia, jak i samopoczuciem.

Dlatego polecamy spożywanie produktów bogatych w ten minerał, takich jak warzywa, ciemne pieczywo, orzechy, kiełki i nasiona czy kakao.

Jeżeli zauważyłeś u siebie nie tylko problem wypadania włosów, ale również chronicznego zmęczenia, braku apetytu czy trudności z zasypianiem, polecamy zbadać poziom magnezu. Sposobem na szybkie uzupełnienie jego braków – poza odpowiednią dietą – mogą być także sprawdzone i dostępne bez recepty suplementy diety.


[1] Schwalfenberg, G. K., & Genuis, S. J. (2017). The Importance of Magnesium in Clinical Healthcare. Scientifica, 2017, 4179326. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5637834/

[2] Goluch-Koniuszy Z. S. (2016). Nutrition of women with hair loss problem during the period of menopause. Przeglad menopauzalny = Menopause review, 15(1), 56–61. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4828511/

Leave A Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *