Pokrzywa w odchudzaniu: czy pomoże schudnąć?

O tym, że pokrzywa działa leczniczo mówiono już w starożytności. Roślina ta pomaga w zwalczaniu wielu dolegliwości, a ponadto może wspomagać odchudzanie. Ten jednoroczny okaz zielny doceniany jest głównie w medycynie naturalnej. Sprawdź właściwości pokrzywy i dowiedz się, w jaki sposób może przyspieszyć utratę zbędnych kilogramów.

Właściwości zdrowotne pokrzywy

W pokrzywie zwyczajnej znajduje się wiele związków biologicznie czynnych, wspomagających leczenie niektórych schorzeń. Badania potwierdzają jej właściwości:

 • antyalergiczne
 • przeciwzapalne
 • przeciwreumatoidalne
 • antyoksydacyjne
 • przeciwzakrzepowe
 • sprzyjające obniżeniu poziomu cukru we krwi
 • antybakteryjne
 • moczopędne
 • obniżające poziom „złego cholesterolu” LDL
 • antynowotworowe [1]

Pokrzywa może wpłynąć korzystnie na działanie całego ciała, pod warunkiem, że jest stosowana w odpowiedni sposób.

Herbata z pokrzywy na odchudzanie

Chcesz osobiście przekonać się, że herbata z pokrzywy ma wpływ na odchudzanie? Badania dowiodły, że wypijanie naparów z pokrzywy wspomaga pracę żołądka, trzustki, a także wątroby. Nie ma natomiast zbyt wiele wspólnego ze spalaniem tkanki tłuszczowej. [2] Tymczasem to właśnie herbatki na bazie pokrzywy są wybierane przez osoby myślące o zrzuceniu nadprogramowych kilogramów.

Pokrzywa zawiera sekretynę, pobudzającą pracę trzustki i produkcję żółci przez wątrobę. Picie naparu z pokrzyw przyczynia się do wydzielania soków żołądkowych i przyspieszenia procesu trawienia. Dlatego ten środek kojarzy się wielu osobom jako recepta na wyszczuplenie.

Trzeba jednak podkreślić, że pokrzywa na odchudzanie ma wpływ pośredni, z uwagi na to, że zmniejsza apetyt oraz hamuje wchłanianie tłuszczu, co wynika z zawartości błonnika pokarmowego.

Należy natomiast mieć na względzie to, że pokrzywa w wersji świeżej albo świeżo suszonej nie jest dostępna w sprzedaży. A to właśnie pod taką postacią pokrywa u człowieka dzienne zapotrzebowanie na błonnik i mogłaby wówczas spowolnić wchłanianie tłuszczu.

Picie pokrzywy na czczo aktywizuje metabolizm, przyspieszając procesy trawienne. Dodatkowo filiżanka naparu oddziałuje korzystnie na ogólną odporność organizmu. Herbatę możesz wypijać również w trakcie dnia, o dowolnej porze. Wówczas ugasi pragnienie i nawodni organizm. To ważne chociażby po treningu albo w upalne dni.

Polecamy: Gorzka pomarańcza na odchudzanie – czy warto ją stosować?

Efekty odchudzania z pokrzywą

Co ciekawe aktualnie, pomimo wielu prób badawczych nie wykazano w poszczególnych częściach pokrzywy bezpośredniego wpływu odchudzającego. Wskazuje się natomiast na jej właściwości moczopędne, polegające na usunięciu z ciała zatrzymanej wody. [3]

Warto jednak mieć świadomość tego, że dopiero w połączeniu z prowadzeniem zdrowego stylu życia można mówić o działaniu obniżającym wagę.

Jak przygotować napar z pokrzywy? To bardzo proste: potrzebujesz dwóch łyżek suszonych liści, zalanych wrzątkiem w celu ich zaparzenia. Wystarczy parę minut i herbata będzie gotowa do spożycia.

Chcesz stosować Utrica dioica L. w celach odchudzających? Pij od 2 do 3 szklanek pokrzywy dziennie.

Herbata z pokrzywy reguluje pracę układu trawiennego, dodatkowo działając antyseptycznie. Oznacza to, że pomaga usuwać drobnoustroje.

Inne właściwości lecznicze pokrzywy

Pokrzywa zwyczajna jest źródłem cennych witamin i minerałów, sprzyjających prawidłowemu działaniu wielu narządów. Zawarte w niej substancje bioaktywne korzystnie oddziałują na układ:

 • trawienny
 • moczowy
 • krwionośny

Wprowadzenie pokrzywy do diety pozwala również na poprawę kondycji włosów, paznokci i skóry.

Herbaty na bazie pokrzywy zalecane są w przebiegu anemii oraz ogólnego osłabienia organizmu, ponieważ podwyższają poziom czerwonych krwinek i jednocześnie obniżają ilość cukru we krwi.

Pokrzywa – przeciwskazania

Pomimo że pokrzywa zwyczajna ma tak wiele korzystnych dla organizmu właściwości, istnieją pewne ograniczenia w jej spożywaniu.

Przede wszystkim, herbaty z tej rośliny nie powinny pić osoby zmagające się z przewlekłymi chorobami nerek oraz z cukrzycą.

Pokrzywa zmniejsza krzepliwość krwi, a więc jej spożywanie przy równoczesnym stosowaniu leków na nadciśnienie nie jest zalecane.

Przeciwwskazania dotyczą także kobiet zmagających się z chorobami narządów rodnych.

Sok z pokrzywy odradzany jest również w przypadku osób z wysokim poziomem żelaza w organizmie.

Polecamy: Czy papaja pomaga na odchudzanie?

Czy picie pokrzywy przyśpiesza odchudzanie?

Pokrzywa zwyczajna usprawnia pracę układu pokarmowego i trawiennego, usprawniając przemianę materii. Dlatego picie naparów z tej rośliny kojarzone jest z przyspieszeniem odchudzania. Dobrze jednak będzie rozgraniczyć jej działanie moczopędne, które może prowadzić do odwodnienia. To wiodący mechanizm, mylnie kojarzony z bezpośrednim przyspieszeniem procesu odchudzania.

Nie byłoby ono bowiem możliwe, gdyby nie inne działania prozdrowotne: wprowadzenie dobrze zbilansowanej diety oraz ćwiczenia dopasowane do kondycji i zamierzeń odnośnie utraty wagi. Napary z Utrica dioica L. traktowane są jako naturalny detoks. Jako że pokrzywa hamuje wahania poziomu cukru we krwi, u osób odchudzających się nie dopuszcza do pojawienia się uczucia głodu. Rzadziej sięgają one też po wysokokaloryczne przekąski.


Źródła:

[1] Bhusal KK., Magar SK., Thapa R., Lamsal A., Bhandari S., Maharjan R., Shrestha S., Shrestha J., Nutritional and pharmacological importance of stinging nettle (Urtica dioica L.): A review, Heliyon. 2022 Jun 22; 8(6): e09717.

[2] Pieszak M., Mikołajczak P., Właściwości lecznicze pokrzywy zwyczajnej (Urtica dioicaL.): Czytelnia Medyczna: Postępy fitoterapii. 2010; 4: s. 199 – 204.

[3]: Poswal FS., Russell G., Mackonochie M., MacLennan E., Adukwu EC., Rolfe V., Herbal Teas and their Health Benefits: A Scoping Review: Plant Foods Hum Nutr. 2019 Sep;74(3):266-276.

Leave A Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *