Otyłość gynoidalna: jak z tym walczyć?

Otyłość gynoidalna, zwana także gruszkową to typ najczęściej występujący u kobiet. Jak ją rozpoznać, czy jest groźna i jak skutecznie się pozbyć się zbędnych kilogramów? Oto kilka wskazówek.

Otyłość gynoidalna – czym się charakteryzuje?

Otyłość gynoidalna, nazywana też otyłością pośladkowo-udową lub otyłością typu gruszka, to typ charakteryzujący się występowaniem nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej w dolnych częściach ciała – głównie na pośladkach, biodrach i udach. Jest drugim, co do popularności, typem tej przypadłości po otyłości androidalnej, czyli brzusznej. – https://en.wikipedia.org/wiki/Gynoid_fat_distribution

Na otyłość gynoidalną najczęściej chorują kobiety – wynika to głównie z budowy ich ciała i naturalnej predyspozycji do gromadzenia się tkanki tłuszczowej właśnie w okolicy bioder. Najczęstszy model sylwetki osoby z predyspozycjami do otyłości gynoidalnej to szerokie biodra, masywne uda i mocno zbudowane łydki przy płaskim brzuchu, małym biuście i wąskich ramionach.

Polecamy: Szczaw na odchudzanie – kalorie i wartości odżywcze

Choć otyłość gynoidalna jest mniej groźna od otyłości brzusznej, również może być skutkiem wielu komplikacji zdrowotnych. Dodatkowo jest trudniejsza do zwalczenia ze względu na zgromadzenie tkanki tłuszczowej w problematycznych miejscach.

Jak rozpoznać otyłość gynoidalną?

Otyłość gynoidalną stwierdza się poprzez dokonanie pomiarów BMI oraz WHR (waist-hip ratio, czyli stosunek talii do bioder). BMI jest ogólnym wskaźnikiem pozwalającym zdiagnozować nieprawidłową masę ciała – jeśli jego wartość wynosi powyżej 30, mamy do czynienia z otyłością.

To, czy u danej osoby występuje otyłość brzuszna lub otyłość pośladkowo-udowa, stwierdza się za pomocą pomiarów talii i bioder.

Ważne

Otyłość brzuszną posiadają mężczyźni, którzy w pasie mają ponad 94 cm obwodu. U kobiet na otyłość tego typu wskazuje pomiar powyżej 80 cm obwodu w talii.

Do stwierdzenia otyłości pośladkowo-udowej wykorzystuje się pomiar obwodu talii, który dzieli się przez pomiar obwodu bioder. W ten sposób otrzymuje się wskaźnik WHR – jeśli wynosi on u kobiet mniej, niż 0,8 lub u mężczyzn mniej, niż 1,0, mamy do czynienia z otyłością gynoidalną.

Polecamy: Dania mało kaloryczne: 7 prostych przepisów typu FIT

Warto pamiętać, że pierwszym pomiarem powinno być obliczenie wskaźnika BMI – jeśli nie wskazuje on na otyłość, pomiary WHR nie mają sensu, ponieważ nie będą prawidłowe. Uzyskane wartości nie zawsze muszą wskazywać na problemy z nadmierną tkanką tłuszczową, mogą bowiem wynikać z naturalnej budowy ciała.

Pozbądź się nadmiaru kilogramów z Cappuccino MCT! To nowoczesny i pełni naturalny suplement diety będący połączeniem kawy ze spalaczem tłuszczu. A to wszystko doprawione wybornym smakiem i aromatem!

Cappuccino MCT:

 • Wspomaga redukcję tkanki tłuszczowej.
 • Hamuje gromadzenie się tłuszczu.
 • Wywołuje uczucie sytości po posiłku.
 • Wspomaga modelowanie sylwetki.

Otyłość typu gruszka – z jakimi zagrożeniami się wiąże?

Otyłość typu gruszka, tak jak każdy rodzaj otyłości, jest stanem niebezpiecznym dla zdrowia. Nadmierne nagromadzenie się tkanki tłuszczowej w organizmie może powodować liczne choroby i być źródłem wielu utrudnień w codziennym funkcjonowaniu. – mayoclinic.org

otyłość

Przy otyłości pośladkowo-udowej najczęściej występują takie schorzenia, jak:

 • zwyrodnienia stawów biodrowych i kolanowych,
 • żylaki podudzi,
 • schorzenia dróg żółciowych, np. kamica żółciowa,
 • choroby układu krążenia,
 • choroby wątroby,
 • bezdech senny,
 • nowotwór odbytnicy.

Otyłość typu jabłko – jakie choroby może powodować?

Otyłość typu jabłko, czyli inaczej otyłość brzuszna, jest jeszcze groźniejsza dla zdrowia, niż typ gynoidalny. Ze względu na umiejscowienie tkanki tłuszczowej głównie na brzuchu, zaburza ona prawidłową pracę organizmu i może prowadzić do wielu niebezpiecznych schorzeń – również tych zagrażających życiu.

Najczęstsze powikłania pojawiające się przy otyłości typu jabłko to:

 • choroby układu krążenia, w tym zawał serca czy miażdżyca,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • cukrzyca,
 • choroby metaboliczne,
 • zwyrodnienia stawów,
 • nowotwór jelita grubego.

Co jeść przy figurze jabłko, a co przy figurze gruszka?

Aby skutecznie pozbyć się otyłości brzusznej lub pośladkowo-udowej, konieczne są zmiany w stylu życia i w żywieniu. Odpowiednia dieta i aktywność fizyczna są w stanie skutecznie pozbyć się nadmiernej tkanki tłuszczowej oraz znacznie poprawić wyniki badań osób cierpiących na otyłość.

Co jeść przy figurze jabłko? Przede wszystkim konieczne będzie ograniczenie potraw tłustych, mocno przetworzonych i zawierających duże ilości cukru. Najlepiej zrezygnować z fast-foodów, słodyczy i słodkich napojów gazowanych. W diecie powinna znaleźć się duża ilość warzyw i owoców, chude mięso, ryby oraz zdrowe źródła węglowodanów, np. w postaci ryżu czy kaszy. Najlepiej znacznie ograniczyć także alkohol.

Polecamy: Cappucino MCT: Kawa kuloodporna Pij i Chudnij!

Przy figurze typu gruszka zrzucenie zbędnych kilogramów z okolic ud i pośladków może być nieco trudniejsze, jednak zdrowa dieta będzie sprzymierzeńcem i w tym przypadku. Warto trzymać się ogólnych zasad zdrowego żywienia, unikając przy tym produktów o wysokim indeksie glikemicznym, czyli makaronu, gotowanych ziemniaków, słodyczy czy białego pieczywa. Wskazane są duże ilości warzyw, szczególnie świeżych lub gotowanych na parze, mięso drobiowe oraz kasze.

Jakie ćwiczenia stosować przy otyłości gynoidalnej?

Otyłość gynoidalna wymusza zastosowanie specjalnego zestawu ćwiczeń, który pomoże odzyskać odpowiednie proporcje sylwetki i zredukować tkankę tłuszczową z nóg i pośladków. Zalecane są przede wszystkim ćwiczenia aerobowe na dolne części ciała, pozwolą bowiem wysmuklić nogi bez budowania większej masy mięśniowej, która mogłaby dodatkowo zaburzyć sylwetkę. Dobrze sprawdzą się spacery, wykorzystanie maszyny eliptycznej czy jazda na rowerze.

Ważne

Lekkie ćwiczenia siłowe są za to zalecane na górną część ciała – ramiona, plecy i klatkę piersiową. Dzięki nim można rozbudować masę mięśniową u góry sylwetki, poprawiając przy tym proporcje figury.

Warto pamiętać, że jakikolwiek ruch sprzyja zrzucaniu zbędnych kilogramów i pozbyciu się otyłości. Nawet dodanie 30 minut spaceru każdego dnia przyniesie zauważalne efekty w postaci mniejszej masy ciała. Osoby, które cierpią na dużą nadwagę, powinny zacząć właśnie od spokojnych przechadzek lub pływania, są to bowiem aktywności, które nie obciążą dodatkowo stawów i pozwolą z czasem poprawić swoją kondycję. Umożliwią też zrzucenie nadprogramowych kilogramów, jeśli zostaną wsparte zdrową dietą o odpowiedniej kaloryczności.

Leave A Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *