Czy ketony malinowe naprawdę odchudzają?

Ketony malinowe są naturalnymi związkami fenolowymi mającymi posmak i aromat malin. Powszechnie dostępne są jako ekstrakty z maliny właściwej. Naturalnie nie można dostarczyć ich do organizmu wyłącznie poprzez zjedzenie świeżych malin. To właśnie w ekstrakcie zawarta jest optymalna dawka. Takie polifenole roślinne zmniejszają ryzyko nadwagi oraz chronią przed otyłością. Dlatego uważane są za produkty wspomagające odchudzanie.

Ketony malinowe – czym są?

Naturalne związki znajdujące się w ketonach malinowych nie tylko sprawdzają się przy zrzucaniu zbędnych kilogramów, ale stymulują też pracę układu nerwowego oraz wpływają na prędkość przepływu krwi w organizmie, z uwagi na większe wydzielanie noradrenaliny.

Ze względu na to, że ketony malinowe zaliczają się do grupy polifenoli, wykazują działanie antyoksydacyjne, chroniąc komórki nerwowe przed negatywnym wpływem stresu oksydacyjnego. To pozwala opóźnić procesy starzenia się. Niedopuszczenie do rozwoju wolnych rodników w organizmie stanowi też element profilaktyki nowotworów.

Struktura ekstraktu z ketonów malinowych zbliżona jest do synefryny i efedryny, a więc substancji silnie pobudzających, na równi zalecanych przy odchudzaniu. Budowa ketonów malinowych przypomina także kapsaicynę, mającą właściwości przeciwbólowe i stabilizującą poziom cukrów we krwi, jak również pobudzającą termogenezę.

Polecamy: Cynk a odchudzanie: Czy warto suplementować?

Działanie ketonów malinowych

Ketony malinowe cenione są przede wszystkim za wspomaganie walki z nadwagą i otyłością. Ich działanie skoncentrowane jest głównie wokół termogenezy, w wyniku której dochodzi do spalania tłuszczu oraz do wyrzutu norepinefryny, co pobudza w jeszcze większym stopniu procesy lipolizy. Rezultaty to zwiększony metabolizm i przyspieszone spalanie tkanki tłuszczowej.

Badania wykazały, że ketony malinowe biorą udział w powstawaniu adiponektyny. Jest to hormon regulujący rozpad tłuszczu i transpozycję glukozy. Pośrednio odpowiada on także za wydzielanie insuliny, wobec czego ketony malinowe rekomendowane są cukrzykom zmagającym się z typem 2 choroby, a także w grupie osób cierpiących na miażdżycę. [1]

Ketony malinowe: wpływ na odchudzanie

Ketony malinowe wpływają na szybsze spalanie tłuszczu oraz intensyfikują procesy metabolizmu. Dzięki temu zwiększa się ogólny poziom energii, wobec czego podczas kuracji odchudzającej dana osoba ma więcej motywacji i częściej decyduje się na aktywność fizyczną.

Z tego powodu ketony malinowe na odchudzanie są rekomendowane, chociaż jeszcze do niedawna wykorzystywane były jedynie jako dodatek do żywności albo do kosmetyków.

W badaniach wykryto natomiast, że ketony malin skutecznie rozbijają tłuszcz w komórkach, wobec czego organizm ludzki może go o wiele szybciej spalać. [2]

Równocześnie należy zwrócić uwagę na to, iż do tej pory nie dowiedziono na badaniach wśród ludzi, iż to właśnie ten produkt pomaga w odchudzaniu. Jego spożywanie przyczynia się jednak do zmniejszenia porcji w trakcie codziennego jedzenia. Wyniki badań sugerują, że dzieje się to w przypadku diety wysokotłuszczowej, w odniesieniu do masy tkanki tłuszczowej wątroby i trzewnej.

Ketony malinowe można wprowadzić do diety albo pod postacią suplementów diety, albo standardowo, poprzez jedzenie owoców jagodowych, takich jak maliny czy żurawina. Natomiast musisz mieć świadomość, że kiedy naprawdę myślisz o utracie paru kilogramów, to samo jedzenie owoców nie okaże się skuteczne.

Ketoza a odchudzanie: przeciwskazania

Ketoza jest stanem pozyskiwania energii nie z cukrów, ale z tłuszczu, jaki nagromadzony zostaje w tkankach. Stan ketozy nie bez powodu jest określany jako efektywne spalanie tłuszczu. Związki te powstają bowiem z tłuszczu.

Taki sposób żywienia nie jest jednak dla wszystkich.

Wymuszona synteza ciał ketonowych u osób zmagających się z cukrzycą może być groźna dla zdrowia oraz obniżać nastrój. W związku z tym przed zastosowaniem diety ketogenicznej oraz przed spożyciem ketonów malinowych powinny one skonsultować swoje bieżące wyniki badań z lekarzem prowadzącym albo z dietetykiem.

Jako że w metabolizmie ciał ketonowych udział biorą: trzustka, wątroba i nerki, nie należy stosować diety keto mając problemy z którymś z tych narządów. Ketony z malin nie są również polecane w grupie osób z nadciśnieniem i wśród astmatyków.

Suplementy diety z ketonami malinowymi mogą wywołać u niektórych osób skutki uboczne. Zaliczają się do nich:

  • szybsze bicie serca
  • podwyższone ciśnienie krwi
  • drżenie ciała
  • zbyt mocne obniżenie poziomu cukru we krwi

Dlatego suplementacja ketonami malinowymi nie jest rekomendowana wśród osób zażywających leki wyrównującetętno, cholesterol czy glukozę.

Polecamy: Jak ważny jest chrom w odchudzaniu?

Czy ketony malinowe odchudzają?

Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie wcale nie jest proste, ponieważ pomimo wyraźnego wpływu na procesy powiązane ze spalaniem tłuszczu, nadal brakuje rzetelnych analiz, które bezpośrednio wskazałyby, iż skuteczne odchudzanie jest możliwe wyłącznie dzięki nim.

Do tej pory wykonano mało obserwacji na ludziach, by potwierdzić korzyści wynikające ze spożywania suplementów diety, w których składzie znajdują się ketony z malin. Wiele badań dotyczyło gryzoni i zastosowania diet wysokotłuszczowych.

Nie można jednak zaprzeczyć, że zastosowanie odpowiedniej diety, w której jednym z elementów byłyby również ketony z malin okazałoby się korzystne w walce z otyłością i nadwagą.

Składnik ten ma ponadto wiele zalet, wpływających pozytywnie na pracę całego organizmu. Osoby stosujące preparaty uzupełnione w ketony malinowe dostrzegają obniżenie wagi.

Podczas zażywania ketonów malinowych bardzo ważne jest to, żeby zapoznać się ze sposobem dawkowania i przyjmować taką ilość tabletek dziennie, aby nie przedawkować substancji aktywnych. Warto też dowiedzieć się więcej o innych, prozdrowotnych właściwościach enzymów znajdujących się naturalnie w malinach.


Źródła:

[1] Fang H., Judd RL., Adiponectin Regulation and Function, Compr Physiol. 2018 Jun 18;8(3):1031-1063. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/cphy.c170046

[2] Lim SH, Choi C-I. Potentials of Raspberry Ketone as a Natural Antioxidant. Antioxidants. 2021; 10(3):482. https://www.mdpi.com/2076-3921/10/3/482#cite

Leave A Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *