Jak kurkuma wpływa na odchudzanie?

Kurkuma na odchudzanie to jeden z naturalnych sposobów na zrzucenie zbędnych kilogramów. Jakie efekty zapewnia jej stosowanie?

Spalanie tkanki tłuszczowej to niestety dość długi proces wymagający wielu wyrzeczeń i sporej cierpliwości. Poza dietą i ćwiczeniami możemy jednak wspomóc go naturalnymi sposobami, dzięki którym efekty będą szybsze i znacznie bardziej satysfakcjonujące. Świetne rezultaty przynosi kurkuma, czyli popularna przyprawa o charakterystycznym, żółtym kolorze.

Właściwości kurkumy

Kurkuma jest pozyskiwana z korzenia ostryżu długiego – rośliny pochodzącej z Indii i uprawianej głównie w klimacie tropikalnym.

Od wieków stosuje się ją jako przyprawę, ponieważ zmielone i wysuszone kłącze ostryżu posiada przyjemny, wyrazisty, nieco ostry smak. Dodaje się ją do wielu dań z kuchni azjatyckiej.

Kurkuma posiada jednak także wiele cennych właściwości prozdrowotnych, dlatego była wykorzystywana w tradycyjnej medycynie chińskiej i Ajurwedzie.

Ważne

Obecnie stanowi częsty składnik suplementów diety o działaniu odchudzającym lub wzmacniającym organizm.

Co jest tak wyjątkowego w kurkumie? Przede wszystkim zawiera ona dużą ilość kurkuminy – związku będącego silnym przeciwutleniaczem zwalczającym wolne rodniki.

Polecamy: Arbuz w odchudzaniu: odchudza czy tuczy?

Kurkumina ma pozytywny wpływ na zdrowie organizmu (1) poprzez właściwości:

 • przeciwzapalne
 • antynowotworowe
 • przeciwstarzeniowe
 • neuroprotekcyjne
 • hepatoprotekcyjne

Stosuje się ją w zapobieganiu wielu chorób, w tym cukrzycy, chorób układu krążenia czy choroby Alzheimera.

Kurkuma wspiera pracę wątroby, powodując zwiększone wytwarzanie żółci, przywracając prawidłową kurczliwość pęcherzyka żółciowego oraz zwalczając stany zapalne.

Składnik ten wspomaga także osoby cierpiące na zapalenia stawów i bóle mięśni, ułatwiając szybszy powrót do pełnej sprawności.

nuvialab keto

Zrzuć zbędne kilogramy NuviaLab Keto. To nowoczesny suplement diety pomagający osiągnąć ketozę.

NuviaLab Keto:

 • Przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej.
 • Zapobiega magazynowaniu się tłuszczu.
 • Redukuje apetyt.
 • Wspomaga metabolizm.
 • Dodaje energii.

Czy kurkuma odchudza?

Kurkuma posiada także właściwości odchudzające, dlatego coraz częściej można znaleźć ją w naturalnych tabletkach spalających tłuszcz.

Przede wszystkim znacznie przyspiesza przemianę materii, za co odpowiada zawarty w niej błonnik oraz działanie wspomagające trawienie.

Dzięki kurkumie usprawnia się pracę układu pokarmowego, co przekłada się na szybszy metabolizm tłuszczów i węglowodanów.

W efekcie składnik ten zapobiega odkładaniu się tkanki tłuszczowej, ułatwiając uzyskanie i utrzymanie szczupłej sylwetki.

Kurkuma dba również o zdrowie wątroby, dzięki czemu przyczynia się do oczyszczania organizmu z toksyn. To także ma wpływ na tempo odchudzania, ponieważ szkodliwe substancje sprzyjają przybieraniu na wadze.

Polecamy: Kurkuma na pasożyty

Stosowanie tej przyprawy reguluje poziom cukru we krwi, którego skoki są częstą przyczyną nadmiernego apetytu i podjadania. Kurkuma może więc zmniejszać łaknienie.

Jak stosować kurkumę na odchudzanie?

Kurkuma na odchudzanie może być stosowana po prostu w formie przyprawy, którą będzie się codziennie dodawało do spożywanych posiłków. Nie można jednak przesadzić z jej ilością – zaleca się przyjmowanie do 12 g na dobę.

Można także sporządzić specjalny napój – do szklanki ciepłej wody dosypujemy łyżeczkę kurkumy i wypijamy taką porcję codziennie rano, najlepiej przed pierwszym posiłkiem. Możemy dla smaku i lepszych właściwości prozdrowotnych dodać trochę soku z cytryny i miodu.

Zdecydowanie wygodniejszym i bardziej skutecznym sposobem są suplementy diety z ostryżem długim, w których znajdziemy odpowiednią dawkę tej substancji.

Tabletki często wykorzystują również inne składniki pochodzenia naturalnego, które wspierają i wzmacniają działanie kurkumy.

Ma to spore znaczenie, ponieważ kurkumina dość słabo wchłania się z przewodu pokarmowego, przez co stosowana solo może mieć niższą skuteczność. (2)

Jedną z substancji, która znacznie poprawia jej działanie jest piperyna.

Piperyna – właściwości

Piperyna to związek znajdujący się m.in. w owocach czarnego pieprzu. Odpowiada za ostry smak przyprawy, a przy tym posiada wiele cennych właściwości pozytywnie wpływających na zdrowie.

Piperyna jest antyoksydantem, dzięki czemu zwalcza szkodliwe wolne rodniki, chroni organizm przed przedwczesnym starzeniem się i zapobiega rozwojowi wielu chorób, w tym także nowotworów.

Ma dobry wpływ na zdrowie psychiczne, ponieważ podnosi poziom serotoniny i endorfin w mózgu, poprawiając nastrój i pomagając walczyć ze stanami depresyjnymi.

Polecamy: Jak przestać być głodnym?

Co ciekawe, piperyna wspiera odchudzanie ze względu na swoje działanie termogeniczne – zwiększa spoczynkowy wydatek energetyczny organizmu, przyczyniając się do spalania większej ilości kalorii.

Jej cenną właściwością jest też poprawa ukrwienia przewodu pokarmowego, dzięki czemu znacznie zwiększa przyswajalność innych składników odżywczych. Zaleca się jej stosowanie wraz z witaminami z grupy B i selenem, jednak największy wpływ ma na wchłanianie się kurkuminy.

Dlaczego warto przyjmować kurkuminę z piperyną?

Ze względu na dość słabą biodostępność kurkuminy najlepiej stosować ją wraz z piperyną. Składnik ten poprawia jej rozpuszczalność i sprawia, że o wiele lepiej wchłania się w przewodzie pokarmowym.

Piperyna zwiększa przyswajalność kurkuminy aż o 2000%, znacząco wpływając na jej oddziaływanie na organizm. (3)

Ważne

Przy połączeniu obu składników można liczyć na spore korzyści związane z poprawą zdrowia i profilaktyką wielu chorób.

Piperyna wspiera kurkuminę także, jeśli chodzi o właściwości odchudzające – nie tylko maksymalizuje jej wpływ na organizm, ułatwiając zrzucenie zbędnych kilogramów, ale także sama przyczynia się do szybszego spalania tkanki tłuszczowej.

W kuchni najlepiej więc łączyć kurkumę z pieprzem – zarówno poprawi to smak potraw, jak i wspomoże odchudzanie i wzmocni organizm.

Warto wiedzieć, że w niektórych naturalnych suplementach diety również stosuje się kurkuminę w połączeniu z piperyną. Tabletki tego typu są bardzo skuteczne, ponieważ zawierają odpowiednio dobrane dawki obu składników.

Kurkuma – skutki uboczne

Choć kurkuma stosowana w odpowiednich dawkach jest bezpiecznym składnikiem, tak jak każda substancja może wiązać się ze skutkami ubocznymi.

Przeciwwskazaniem do jej stosowania jest ciąża, ponieważ przyprawa może pobudzać pracę macicy, tworząc tym samym niewielkie ryzyko poronienia.

Nie zaleca się jej także osobom cierpiącym na kamicę żółciową ze względu na możliwość zwiększenia dolegliwości bólowych.

Kurkuma może również wzmacniać działanie leków przeciwzakrzepowych, dlatego przed włączeniem jej do diety najlepiej skonsultować się ze swoim lekarzem.

Stosowanie przyprawy w nadmiarze może mieć negatywny wpływ na układ pokarmowy, powodując biegunki, ból brzucha, nudności i dolegliwości trawienne.

Warto rozsądnie dawkować kurkumę, by móc bez przeszkód korzystać z jej cennych właściwości odchudzających i prozdrowotnych.

Podsumowanie: czy warto stosować kurkuminę na odchudzanie?

Czy kurkumina to dobry sposób na odchudzanie? Jak najbardziej, szczególnie, że jest naturalnym i bezpiecznym środkiem o wysokiej skuteczności.

Do zalet przyprawy należy łatwa dostępność i niska cena, dzięki czemu każdy może bez problemów wypróbować na sobie jej działanie.

Warto przyjmować kurkumę wraz z pieprzem – zawarta w nim piperyna znacznie zwiększa biodostępność kurkuminy, co przekłada się na lepsze i szybciej widoczne efekty odchudzania.

Szczupłą sylwetkę uzyskamy także z pomocą suplementów diety zawierających te składniki – naturalne tabletki pomogą spalić tłuszcz, przyspieszą przemianę materii i zmniejszą apetyt. Stanowią przy tym wygodniejsze rozwiązanie i zawierają odpowiednie proporcje składników, które może być trudno uzyskać samodzielnie.


Źródła:

 1. Curcumin: A Review of Its Effects on Human Health. Hewlings S. J., Kalman D. S. Foods, 2017 Oct 22; 6(10):92.
 2. Bioavailability of curcumin: problems and promises. Anand P., Kunnumakkara A. B., Newman R. A., Aggarwal B. B. Molecular pharmaceutics, 2007 Nov-Dec; 4(6):807-18.
 3. Influence of piperine on the pharmacokinetics of curcumin in animals and human volunteers. Shoba G., Joy D., Joseph T., Majeed M., Rajendran R., Srinivas P. S. Planta Medica, 1998 May; 64(4):353-6.

Leave A Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *