Dlaczego warto ćwiczyć? 11 powodów, żeby zacząć trenować

Do rozpoczęcia przygody ze sportem najczęściej motywuje nas zmiana wyglądu sylwetki – pragniemy schudnąć lub zbudować masę mięśniową. Istnieje jednak wiele innych powodów, dla których warto wprowadzić regularną aktywność do swojego życia. Na jakie jeszcze korzyści możemy liczyć?

Wpływ ruchu na zdrowie

Pierwszym powodem, który powinien nas zmotywować do aktywniejszego trybu życia, jest oczywiście zdrowie. Lekarze są co do tego zgodni – przynajmniej pół godziny ruchu każdego dnia ma kluczowe znaczenie dla utrzymania sprawności ciała i prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Ćwiczenia mają wpływ przede wszystkim na układ krążenia, który najbardziej cierpi przy siedzącym trybie życia i niezdrowej diecie. Jak wiadomo, zdrowie serca i naczyń krwionośnych przekłada się na długość naszego życia, a jego zaniedbanie prowadzi do wielu groźnych chorób. [1]

Regularny ruch chroni nas przed otyłością i innymi chorobami cywilizacyjnymi. Dzięki niemu możemy na dłużej zachować sprawność – pozytywnie wpływa na kości i stawy. [2] Ciało przyzwyczajone do aktywności jest mniej narażone na różnego typu kontuzje i urazy.

Aby skorzystać z tych zalet ruchu nie trzeba wcale decydować się na ciężkie treningi. Ogromną różnicę wprowadzą także lekkie aktywności, takie jak spacer, wolny jogging, spokojne pływanie czy jazda na rowerze.

Wiele osób narzeka na brak czasu, przez który trudno im wpisać ćwiczenia w plan dnia. Warto w takim przypadku zastanowić się, jak możemy zwiększyć swoją aktywność w trakcie wykonywanych obowiązków. Można na przykład:

 • wybierać spacer zamiast jazdy autem
 • korzystać ze schodów zamiast windy
 • robić przerwy w pracy na rozciąganie
 • spacerować w trakcie rozmów telefonicznych
 • tańczyć podczas sprzątania

Dlaczego warto regularnie ćwiczyć?

Regularność ćwiczeń jest kluczowa – o wiele większe korzyści przyniesie ogólne zwiększenie aktywności w ciągu dnia i wykonywane 3-5 razy w tygodniu lekkie treningi, niż kilkugodzinny, intensywny wysiłek raz na miesiąc.

Warto znaleźć odpowiednią dla siebie aktywność, która będzie przyjemna i dostosowana do możliwości fizycznych. Nie każdy musi biegać czy trenować na siłowni – istnieje wiele innych form ruchu, które także przyniosą świetne rezultaty, a przy tym będą dla wielu osób bardziej satysfakcjonujące.

Możemy wybierać spośród takich aktywności, jak:

 • joga
 • spacery
 • jazda na rowerze
 • pływanie
 • piłka nożna
 • koszykówka
 • tenis
 • pilates
 • aerobik
 • kalistenika
 • taniec

W zależności od preferencji i możliwości możemy zapisać się na zajęcia lub ćwiczyć samodzielnie w domu. W obu przypadkach czekają nas ogromne korzyści, takie jak poprawa zdrowia i sprawności fizycznej, lepsza sylwetka czy poprawa samopoczucia.

Polecamy: Jak szybko schudnąć z ramion? Sposób na smukłe ramiona

11 powodów, dla których warto uprawiać sport

Przedstawiliśmy już ogólne zalety regularnego uprawiania sportu. Poniżej znajdują się konkretne powody, dla których warto zwiększyć swoją aktywność w ciągu dnia. Mogą być świetną motywacją dla osób, które mają problem z przestawieniem się na zdrowszy tryb życia.

1. Ruch to zdrowie

Regularna aktywność:

 • wzmacnia serce
 • zwiększa wydolność
 • dotlenia mózg
 • obniża poziom „złego” cholesterolu we krwi
 • poprawia krążenie
 • obniża ciśnienie tętnicze
 • podnosi odporność

Nawet pół godziny lekkiej aktywności każdego dnia może znacząco poprawić stan zdrowia, a na dłuższą metę – przedłużyć życie.

2. Niższe ryzyko rozwoju chorób

Ćwiczenia fizyczne chronią nas przed wieloma groźnymi chorobami. Niestety, siedzący tryb życia, niezdrowa dieta i otyłość znacznie zwiększają szansę na rozwój przypadłości, które mogą nawet doprowadzić do przedwczesnej śmierci.

Zwiększając aktywność w ciągu dnia chronimy się przed:

 • nowotworami
 • miażdżycą
 • nadciśnieniem
 • zawałem serca
 • udarem mózgu
 • osteoporozą
 • cukrzycą

3. Poprawa zdrowia psychicznego

Ćwiczenia mają też ogromny wpływ na zdrowie psychiczne – zmniejszają ryzyko rozwoju depresji i pomagają w jej zwalczaniu. [3]

Podczas ruchu w mózgu uwalniają się endorfiny, które poprawiają nastrój. Dzięki temu osoby aktywne zazwyczaj mają bardziej optymistyczne podejście do życia i łatwiej radzą sobie z trudnościami.

Sam fakt utrzymania regularności treningów może podnieść pewność siebie i zwiększyć motywację do działania, nie tylko związanego z ruchem.

4. Utrzymanie sprawności

Częste ćwiczenia pomagają utrzymać sprawność fizyczną – dzięki nim dbamy o zdrowie kości i stawów oraz wzmacniamy mięśnie. Przekłada się to na większą wytrzymałość i wydolność organizmu oraz niższą podatność na urazy.

Osoby aktywne mają większą szansę na zachowanie sprawności ruchowej także w podeszłym wieku. Sport jest sposobem na przedłużenie młodości, dlatego warto jak najszybciej wprowadzić go do swojego życia.

5. Rozładowanie stresu

Wysiłek fizyczny jest jednym z najlepszych sposobów na redukcję stresu. Napięcia związane z codziennymi problemami mają niestety bardzo szkodliwy wpływ na zdrowie – aby je zmniejszyć, najlepiej zacząć regularnie ćwiczyć.

Trening rozładuje stres, poprawi nastrój i pomoże nabrać dystansu do trudności.

6. Lepsza sylwetka

Poprawa wyglądu sylwetki to dla wielu osób bardzo ważny powód do rozpoczęcia treningów. Dzięki regularnym ćwiczeniom można znacznie zredukować ilość tkanki tłuszczowej i wyrzeźbić mięśnie – w efekcie ciało będzie szczuplejsze i bardziej jędrne.

Osoby aktywne, które dbają także o zdrową dietę, mogą cieszyć się świetną figurą przez długie lata. Sport jest najlepszym sposobem na utrzymanie szczupłej sylwetki bez ryzyka pojawienia się efektu jojo.

7. Zwiększenie siły i wytrzymałości

Wysiłek fizyczny wzmacnia mięśnie i poprawia kondycję, dzięki czemu ułatwia codzienne funkcjonowanie.

Wyćwiczone ciało lepiej zniesie intensywny dzień w pracy, wyprawę w góry czy aktywny czas z dziećmi. Dzięki niemu będziemy w stanie wykonywać więcej zajęć niż do tej pory.

8. Lepsze samopoczucie

Ruch jest też świetnym sposobem na poprawę swojego samopoczucia. Wpływa nie tylko na nastrój, ale także samoocenę – dzięki ćwiczeniom i uzyskiwanym dzięki nim postępom zwiększa się pewność siebie.

9. Poprawa pamięci i koncentracji

Aktywność fizyczna pomaga rozwinąć część mózgu odpowiedzialną za pamięć i koncentrację. Treningi są więc świetnym sposobem na poprawę swoich wyników podczas nauki czy pracy umysłowej.

10. Więcej energii do działania

Osoby uprawiające sport cieszą się sporym zapasem energii, co pozwala im na bardziej aktywne życie zawodowe i towarzyskie oraz realizację swoich pasji.

Wynika to ze zwiększenia wytrzymałości organizmu i ogólnej poprawy kondycji. Nie bez znaczenia ma też pozytywny wpływ aktywności na motywację i samopoczucie.

11. Mniejszy ból kości, mięśni i stawów

Ćwiczenia są idealnym rozwiązaniem dla osób, które często narzekają na ból mięśni, stawów czy kręgosłupa.

Nawet pół godziny umiarkowanej aktywności dziennie może przynieść ogromną różnicę, eliminując dyskomfort i poprawiając mobilność oraz zakres ruchu.

Polecamy: Jakich posiłków unikać aby pozbyć się senności po jedzeniu?

Podsumowanie

Aktywność fizyczna jest kluczowa dla zdrowia każdego człowieka. Znacząco wpływa na funkcjonowanie organizmu, chroni przed wieloma chorobami oraz pomaga na długo utrzymać sprawność. Ma znaczenie także dla zdrowia psychicznego i samopoczucia.

Poprawa sylwetki i zwiększenie komfortu życia to dodatkowe korzyści, dla których warto zdecydować się na regularne ćwiczenia.


Źródła:

[1] Wu, N. N., Tian, H., Chen, P., Wang, D., Ren, J., & Zhang, Y. (2019). Physical Exercise and Selective Autophagy: Benefit and Risk on Cardiovascular Health. Cells, 8(11), 1436. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31739509/

[2] Benedetti, M. G., Furlini, G., Zati, A., & Letizia Mauro, G. (2018). The Effectiveness of Physical Exercise on Bone Density in Osteoporotic Patients. BioMed research international2018, 4840531. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30671455/

[3] López-Torres Hidalgo, J., & DEP-EXERCISE Group (2019). Effectiveness of physical exercise in the treatment of depression in older adults as an alternative to antidepressant drugs in primary care. BMC psychiatry19(1), 21. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30642326/

Leave A Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *