Dieta jajeczna – błyskawiczne odchudzanie czy strata czasu i zdrowia?

Dieta jajeczna to coraz częściej stosowana metoda na odchudzanie, która w teorii ma umożliwiać zrzucenie nawet kilku kilogramów w ciągu tygodnia. Czy rzeczywiście jest tak skuteczna i warto ją stosować? I, co najważniejsze, czy jest w pełni bezpieczna dla zdrowia? Na te i inne pytania odpowiemy w tym artykule – sprawdź, co tak naprawdę daje dieta jajeczna.

Na czym polega dieta jajeczna?

Dieta jajeczna to ekspresowy sposób na redukcję wagi, który powstał z inicjatywy amerykańskich dietetyków. Ze względu na swoją skuteczność szybko zyskała popularność – zwłaszcza wśród kobiet.

Niestety, jej wdrożenie może okazać się dużym wyzwaniem. Musisz bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że jest ona dość monotonna i restrykcyjna. Wymaga samozaparcia oraz stosowania w odpowiednim momencie – np. podczas urlopu, gdy nie masz na głowie wielu obowiązków. Na czym polega?

Jak sama nazwa wskazuje – jej fundamentem są jajka, najlepiej gotowane na twardo. Należy spożywać ich maksymalnie 6 jednego dnia. Dlaczego właśnie jajka? Przede wszystkim ze względu na cenny skład – oprócz wody, znajdziesz w nich również:

 • białko;
 • tłuszcze nienasycone;
 • węglowodany;
 • pełnowartościowe aminokwasy;
 • lecytynę;
 • witaminy z grupy B oraz A, D, E i K;
 • mikroelementy, takie jak wapń, fosfor, potas, żelazo i magnez.

Ich uzupełnieniem mogą być niewielkie ilości ryb i mięsa, a także warzyw o niskiej zawartości skrobi i niektórych owoców, np. pomarańczy czy grejpfrutów.

Polecamy: Czy od jajek się tyje? Jajka w diecie odchudzającej

Optymalna i zalecana długość diety jajecznej to 5 dni, jednak autorzy podkreślają, że przedłużając ją do 14 dni, można uzyskać o wiele bardziej spektakularne efekty.

Zasady i jadłospis

Aby podjąć decyzję o rozpoczęciu lub zrezygnowaniu z diety jajecznej, warto poznać jej szczegółowe zasady. Należy pamiętać przede wszystkim o tym, że:

 • podstawą diety powinno być 6 jajek na twardo spożywanych każdego dnia – 2 na śniadanie, 2 na obiad i 2 na kolację;
 • jajka powinny być gotowane nie dłużej niż 10 minut (w innym wypadku stracą swoje cenne wartości odżywcze);
 • jadłospis powinien być skomponowany z 3 posiłków – pomiędzy nimi nie należy spożywać jakichkolwiek przekąsek;
 • jajka mogą być uzupełnione o chude mięso, ryby, warzywa i owoce, jednak powinno być ich bardzo mało – na tyle, by dzienna kaloryczność nie przekraczała 1000 kcal;
 • konieczne jest wyeliminowanie produktów bogatych w węglowodany, np. skrobię – w efekcie na czas diety jajecznej powinno się zrezygnować z ziemniaków, warzyw strączkowych, tłuszczów nasyconych, makaronów, ryżu, chleba, owoców bogatych w skrobię (np. bananów) oraz soli i cukru;
 • w ciągu dnia należy spożywać duże ilości wody (3 litry) – dozwolone jest też picie herbat ziołowych czy słabych kaw (bez cukru!).

jak wspomnieliśmy na początku, Wskazane jest zrezygnowanie z większej aktywności. Wynika to z faktu, że dieta jajeczna nie dostarczy ci wystarczającej ilości energii do wykonywania codziennych zadań, dlatego też warto wdrożyć ją np. w czasie urlopu.

Oczywiście bezwzględnie należy wykluczyć także wszelkie fast-foody i alkohol, ponieważ mogą one całkowicie pozbawić cię satysfakcjonujących efektów.

Jak może wyglądać przykładowy, jednodniowy jadłospis?

 1. Śniadanie: 2 jajka na twardo, pół grejpfruta, czarna kawa bez cukru.
 2. Obiad: 2 jajka na twardo, surówka z pomidora, sałaty i rzodkiewki, herbata owocowa.
 3. Kolacja: 2 jajka na twardo, gruszka, herbata miętowa.

W przypadku diety 14-dniowej możesz po kilku dniach zastąpić jajka chudym mięsem lub rybą – jest to wskazane dla urozmaicenia jadłospisu oraz dostarczenia organizmowi dodatkowych składników odżywczych. Pamiętaj jednak, by liczba innych produktów była ograniczona.

Dieta jajeczna na odchudzanie

Skuteczność diety jajecznej to efekt dwóch czynników – niewielkiej kaloryczności dań, a także podniesienia termogenezy organizmu wynikającego ze spożywania produktów wysokobiałkowych. Może to przyczynić się do błyskawicznej utraty kilogramów, co wpływa na tak dużą popularność tej metody.

Polecamy: Nabiał a odchudzanie – czy nabiał tuczy?

Warto przy tym pamiętać, że szybka redukcja wagi może w niedalekiej przyszłości doprowadzić do efektu jo-jo. Dlatego też po zakończeniu diety warto wdrożyć zbilansowane odżywianie i unikać wysokokalorycznych dań oraz alkoholu.

Ile można schudnąć na diecie jajecznej?

Według twórców diety jajecznej pozwala ona na zrzucenie nawet 5 kg. W praktyce wartość ta jest różna i zależy od aktualnej wagi oraz indywidualnych tendencji do tycia i chudnięcia.

Można jednak przyjąć, że w ciągu 14 dni stosowania diety stracisz co najmniej 3-4 kg. Czy jest to na tyle satysfakcjonująca liczba, by skorzystać z tak rygorystycznej metody? Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie samodzielnie.

Pamiętaj! Dieta jajeczna może trwać maksymalnie 14 dni nie tylko ze względu na wymagające zasady, ale również efekty. Daje możliwość zrzucenia większej liczby kilogramów jedynie w początkowej fazie – później spadek wagi jest niemal niezauważalny.

Efekty stosowania

Odchudzanie na diecie jajecznej jest skuteczne, jednak warto zwrócić uwagę na inne efekty jej stosowania. Przede wszystkim – na niedobory energetyczne. Według specjalistów, racjonalna, konwencjonalna dieta odchudzająca powinna dostarczać organizmowi co najmniej 1200-1500 kcal w przypadku kobiet oraz 1500-1800 kcal w przypadku mężczyzn. Co więcej, aby można było nazywać ją zdrową, musi być zróżnicowana i bogata w warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste oraz wysokiej jakości białka (1).

W przypadku diety jajecznej organizm otrzymuje zbyt mało energii, a różnorodność składników odżywczych zostaje znacząco ograniczona. W efekcie w trakcie stosowania takiego jadłospisu, możesz odczuwać nadmierne zmęczenie.

Pamiętaj również o tym, że dieta jajeczna jest uboga w błonnik oraz antyoksydanty, w związku z czym zaburzony zostaje proces usuwania z organizmu niebezpiecznych toksyn.

Skutki uboczne

Do najczęściej występujących skutków ubocznych diety jajecznej, poza zmęczeniem, zaliczamy:

 • bóle i zawroty głowy;
 • odwodnienie;
 • nudności;
 • wzdęcia i zaparcia;
 • skurcze mięśni;
 • ociężałość.

Ważne

W przypadku nasilających się negatywnych objawów należy natychmiast zrezygnować z diety i przywrócić zbilansowane menu.

Czy dieta jajeczna jest niebezpieczna?

W większości przypadków dieta jajeczna nie jest niebezpieczna, ale warto dobrze zastanowić się nad jej wdrożeniem. Pomimo że jej amerykańscy twórcy – dla najlepszych efektów – rekomendują stosowanie wariantu 14-dniowego, my zachęcamy do sprawdzenia jej krótszej wersji.

Polecamy: Czy od chleba można przytyć?

Dzięki temu unikniesz wielu negatywnych objawów i nie obciążysz nadmiernie swojego organizmu. A efekt, w postaci kilku zrzuconych kilogramów, uzyskasz bez względu na długość diety jajecznej.

Podsumowanie: Czy warto przejść na dietę jajeczną?

Tak, choć musisz mieć na uwadze jej negatywne skutki oraz potencjalne zagrożenia. Warto stosować ją z rozwagą i w odpowiednim czasie.

Pamiętaj również, by po zakończeniu diety jajecznej nie wrócić do złych nawyków związanych z odżywianiem. W przeciwnym razie szybko doświadczysz efektu jo-jo.


Źródło:
[1] Koliaki, C., Spinos, T., Spinou, Μ., Brinia, Μ. E., Mitsopoulou, D., & Katsilambros, N. (2018). Defining the Optimal Dietary Approach for Safe, Effective and Sustainable Weight Loss in Overweight and Obese Adults. Healthcare (Basel, Switzerland), 6(3), 73. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6163457/

Leave A Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *