Jak ważny jest chrom w odchudzaniu?

Chrom na odchudzanie stosowany jest przez coraz większą liczbę osób, których celem jest szybsze zrzucenie zbędnych kilogramów. Ten wartościowy pierwiastek, mający wpływ na wiele procesów zachodzących w organizmie, rzeczywiście może sprzyjać diecie. W jaki sposób działa i które produkty warto włączyć do swojej diety, by dostarczać go w odpowiednich ilościach?

Chrom – właściwości i działanie

Chrom to pierwiastek chemiczny zaliczany do grupy mikroelementów, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Bierze udział w procesach metabolizmu tłuszczów, białek i węglowodanów, reguluje poziom cholesterolu we krwi i wpływa pozytywnie na układ immunologiczny.

Jak wykazały badania, chrom odgrywa także istotną rolę w leczeniu cukrzycy typu II, ponieważ pozwala na skuteczne kontrolowanie glikemii (1). Pierwiastek zwiększa wrażliwość tkanek na insulinę i bierze udział w procesie metabolizowania glukozy.

Warto również zwrócić uwagę na skutki niedoboru chromu w organizmie, z którym zmaga się wiele osób. Zaliczamy do nich między innymi:

 • stany lękowe, nerwowość i wahania nastroju
 • bóle głowy
 • nadmierne wypadanie włosów
 • problemy z koordynacją ruchową
 • większe ryzyko rozwoju różnych dolegliwości, jak cukrzyca czy depresja

Dlatego suplementacja chromu okazuje się bardzo istotna i warto pamiętać o tym bez względu na wiek czy prowadzony tryb życia. Tym bardziej, że jest to mikroelement pozwalający skuteczniej kontrolować wagę ciała, a nawet sprzyjający odchudzaniu.

Polecamy: Buraki na odchudzanie – czy to naprawdę działa?

Chrom na odchudzanie

Chrom na odchudzanie to zdecydowanie dobry pomysł – przede wszystkim ze względu na właściwości zwiększania wrażliwości tkanek na insulinę i regulowania poziomu glukozy we krwi. Dzięki temu ograniczone zostają napady głodu, a chęć sięgnięcia po słodycze czy przekąskę między posiłkami jest o wiele mniejsza. W efekcie łatwiej jest kontrolować wagę ciała – zwłaszcza na diecie odchudzającej.

To jednak nie wszystko. Chrom bierze udział w procesie spalania tkanki tłuszczowej, stymulując przemiany energetyczne i syntezę kwasów tłuszczowych. Co więcej, jego suplementacja powoduje, że cenne aminokwasy szybciej przenikają do komórek, co także może mieć wpływ na proces odchudzania.

Jak wykazały badania, dostarczanie tego mikroelementu może również doprowadzić do poprawy składu ciała u osób z otyłością lub nadwagą (2).

Wszystko to, wraz z właściwościami prozdrowotnymi chromu sprawia, że warto włączyć go do diety odchudzającej. Zarówno w formie tabletek, jak też pod postacią produktów spożywczych bogatych w ten pierwiastek.

Jakie produkty zawierają chrom?

Zdecydowanie najlepszym źródłem chromu jest sproszkowane kakao (173 mcg na 100 g), ale znaleźć go można w wielu innych produktach. Mowa tu przede wszystkim o gruboziarnistych kaszach, płatkach, pieczywie pełnoziarnistym oraz drożdżach.

Co więcej, w przypadku niedoborów tego minerału warto spożywać mięso kurze oraz indycze, podroby, ryby i owoce morza, a także niektóre warzywa – zwłaszcza zielony groszek oraz brokuły.

Chrom dostępny jest również w formie suplementów diety, które można zakupić bez recepty. Dzięki nim możesz uzupełnić niedobór minerału i cieszyć się wieloma korzyściami, jakie zapewnia. Łącznie ze skuteczniejszym odchudzaniem.

Dlaczego tabletki na odchudzanie zawierają chrom?

Wysokiej jakości tabletki na odchudzanie – oprócz ekstraktów i wyciągów z roślin – bardzo często zawierają właśnie chrom. Wynika to oczywiście z jego wpływu na glikemię i hamowanie apetytu. Co więcej, jest to składnik bezpieczny, który przyczyni się do szybszego spalania tkanki tłuszczowej.

Warto jednak pamiętać, że choć chrom na odchudzanie to dobry pomysł, nie zastąpi on diety oraz aktywności fizycznej. Powinien być więc wyłącznie uzupełnieniem całego procesu. Jeżeli chcesz osiągnąć odpowiednie efekty, zacznij ćwiczyć, postaw na deficyt kaloryczny i zrezygnuj z wysokotłuszczowych potraw, fast-foodów, wielokrotnie przetworzonych dań oraz alkoholu.

Jaki chrom stosować na odchudzanie?

Na rynku dostępnych jest wiele suplementów diety zawierających chrom. Kluczem do sukcesu jest znalezienie takich tabletek, w których składzie znajdują się również inne cenne substancje sprzyjające odchudzaniu. Mowa tu zwłaszcza o cennych ekstraktach z roślin, jak zielona herbata, papryczki cayenne, pieprz czarny, garcinia cambogia, pokrzywa indyjska czy guarana.

Aby zweryfikować jakość konkretnego suplementu diety, możesz zapoznać się z rankingami tabletek albo opiniami konsumentów.

Chrom organiczny vs. nieorganiczny

Podczas zakupu suplementów diety warto także zwrócić uwagę na to, jaka jego forma została zastosowana w tabletkach. Występuje pod postacią organiczną i nieorganiczną, a różnica między nimi polega przede wszystkim na wchłanialności:

 • chrom organiczny jest przyswajany przez jelita nawet w 25-30%
 • chrom nieorganiczny jest przyswajany przez jelita maksymalnie w 2%

Wybór wydaje się więc oczywisty. Jeżeli chcesz, aby chrom na odchudzanie przyniósł jak najlepsze efekty, postaw na jego organiczną formę.

Pamiętaj również o tym, że wpływ na przyswajanie tego pierwiastka mają inne substancje. Jeżeli chcesz, aby jego wchłanianie było lepsze, możesz dodatkowo przyjmować witaminę B3 i C oraz aminokwasy – cysteinę, glicynę i kwas glutaminowy.

Po jakim czasie działa chrom?

To, w jakim czasie zadziała chrom, zależy od wielu czynników – płci, indywidualnych predyspozycji organizmu, formy przyjmowania, rodzaju suplementu diety czy dawki. Istotne są także cele, jakie chcesz osiągnąć – nieco inaczej wygląda suplementacja u osób pragnących szybciej zrzucić zbędne kilogramy, a inaczej u diabetyków.

Przyjmuje się jednak, że pierwsze efekty stosowania chromu widoczne są po kilku-kilkunastu dniach od rozpoczęcia jego przyjmowania. Aby uzupełnić niedobory minerału i cieszyć się wszelkimi korzyściami jego suplementacji, zaleca się wielotygodniową kurację.

Polecamy: 5 łatwych sposobów jak spalić 100 kcal

Zapotrzebowanie na chrom

Standardowe zapotrzebowanie organizmu na chrom to 35 mcg/dziennie dla mężczyzn oraz 25 mcg/dziennie dla kobiet. W przypadku niedoborów tego minerału albo chęci szybszego zrzucenia zbędnych kilogramów możliwe jest zwiększenie dawki – np. do 100-200 mcg/dziennie.

Pamiętaj, że szkodliwy dla organizmu jest zarówno niedobór, jak i nadmiar chromu. Dlatego warto nie przekraczać zalecanych, dziennych dawek (maksymalna wynosi 250 mcg/dziennie), ponieważ może to doprowadzić między innymi do:

 • mutacji w materiale genetycznym
 • zmian skórnych
 • problemów z pracą nerek, wątroby czy płuc
 • negatywnego wpływu na działanie insuliny

Podsumowanie: czy warto suplementować chrom podczas odchudzania?

Jak najbardziej. Chrom na odchudzanie to bardzo dobry pomysł, ponieważ umożliwia efektywne kontrolowanie poziomu glukozy we krwi i tym samym ograniczenie podjadania. Co więcej, bierze udział w procesie spalania tłuszczów i hamuje proces ich odkładania się w organizmie. Niesie również wiele korzyści prozdrowotnych.

Jeżeli chcesz, aby jego skuteczność była jak najwyższa, polecamy chrom organiczny. Znajdziesz go zarówno w niektórych produktach spożywczych, jak też w sprawdzonych suplementach diety.

Warto jednak pamiętać, by oprócz suplementacji chromu postawić na niskokaloryczną, dostosowaną do indywidualnych potrzeb dietę, a także aktywność fizyczną. Tylko wtedy walka z nadprogramowymi kilogramami będzie w stu procentach skuteczna.


Źródła:

[1] Suksomboon, N., Poolsup, N., & Yuwanakorn, A. (2014). Systematic review and meta-analysis of the efficacy and safety of chromium supplementation in diabetes. Journal of clinical pharmacy and therapeutics, 39(3), 292–306. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24635480/

[2] Tsang, C., Taghizadeh, M., Aghabagheri, E., Asemi, Z., & Jafarnejad, S. (2019). A meta-analysis of the effect of chromium supplementation on anthropometric indices of subjects with overweight or obesity. Clinical obesity, 9(4), e12313. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31115179/

Leave A Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *