Arbuz w odchudzaniu: odchudza czy tuczy?

Arbuz na odchudzanie to temat budzący wiele wątpliwości. Sprawdź, czy warto sięgać po ten owoc na redukcji i jakie efekty może zapewnić dieta arbuzowa.

Arbuz w odchudzaniu – czy warto dołączyć go do diety?

Arbuz jest owocem, który kojarzy się przede wszystkim z latem. Ma słodki smak i świetnie nawadnia dzięki dużej zawartości wody. Czy jednak może sprawdzić się w trakcie odchudzania?

Wiele osób twierdzi, że nie jest on najlepszym wyborem na diecie redukcyjnej ze względu na dużą zawartość cukrów prostych. Rzeczywiście, w arbuzie znajdziemy węglowodany, jednak występują one w ilości jedynie 7,5 g na 100 g produktu.

Arbuz posiada też dość wysoki indeks glikemiczny, wynoszący 72 jednostki. Ponieważ jednak zawarta w nim ilość cukru jest niewielka, jedzenie jego rozsądnych ilości nie powinno spowodować gwałtownego skoku glukozy we krwi.

Polecamy: Mało jem, a nic nie chudnę: co zrobić?

W arbuzie znajdują się też witaminy i cenny likopen, będący silnym antyoksydantem. Dzięki temu regularne spożywanie arbuza ma pozytywny wpływ na zdrowie.

Czy arbuz dobrze sprawdzi się jako element diety redukcyjnej? Jak najbardziej – jest  niskokalorycznym owocem, który aż w 90% składa się z wody. Dzięki temu nawet przy zjedzeniu jego sporej ilości przyjmujemy niewiele kalorii.

Warto przy tym pamiętać, że odchudzanie jest zależne przede wszystkim od ogólnej kaloryczności codziennej diety. Aby schudnąć, konieczne jest ograniczenie spożywanych kalorii – nawet produkty zdrowe, takie jak owoce, powinny być każdego dnia wliczane do bilansu kalorycznego.

Ile kalorii ma cały arbuz?

Ile kalorii zawiera cały arbuz? Wszystko zależy oczywiście od jego masy – w sklepach znajdziemy zarówno kilkukilogramowe owoce, jak i ich miniaturowe wersje.

W 100 g arbuza znajduje się jedynie 30 kcal, dlatego nawet na diecie redukcyjnej można sobie pozwolić na dodanie owocu do zdrowego koktajlu, stworzenie z niego orzeźwiającego soku czy sięgnięcie po niego w ramach słodkiej przekąski.

Dużą część arbuza stanowi jego twarda, dość gruba skóra, która nie jest jadalna. Jeśli więc chcemy policzyć kaloryczność całego owocu, musimy zważyć go po obraniu.

Średniej wielkości arbuz zawiera ok. 2300-2500 g jadalnego miąższu – w takim przypadku cały owoc to ok. 690-750 kcal.

Trudno zjeść taką ilość arbuza jednego dnia, szczególnie, że zawiera ona ponad 170 g węglowodanów.  Najlepiej ograniczyć się do porcji ok. 300 g, która będzie zawierała niecałe 100 kcal i 22 g cukru.

Czy arbuz tuczy?

Czy arbuz może powodować wzrost wagi? Tak jak w przypadku każdego produktu spożywczego – to zależy.

Arbuz jest niskokalorycznym owocem, w którym nie znajdziemy tłuszczu. Zawiera za to węglowodany, z których organizm pobiera energię. Jeśli dostarczymy mu ich zbyt dużo, odłoży ich nadmiar w tkance tłuszczowej.

Ważne

W przypadku, kiedy arbuz stanowi składnik dobrze zbilansowanej diety, której kaloryczność nie przekracza dziennego zapotrzebowania, nie spowoduje przybierania na wadze.

Jeśli jednak jego spożywanie zwiększy kaloryczność całej diety na tyle, że będzie ona wyższa, niż wynosi zapotrzebowanie danego organizmu, przyczyni się do odkładania się tłuszczu i tycia.

Arbuz zawiera na tyle mało kalorii, że dodanie go do jadłospisu nie powinno jednak powodować żadnych problemów z wagą – szczególnie, jeśli trzymamy się zdrowej diety, której podstawą są warzywa i dobrze zbilansowane posiłki.

Dieta arbuzowa

Dieta arbuzowa to jedna z bardziej restrykcyjnych diet odchudzających. Ma spowodować dużą utratę wagi w krótkim czasie. Na czym polega i jakie efekty zapewnia?

Istnieje wiele wersji diety arbuzowej – w najbardziej podstawowej formie ma ona polegać na kilkudniowej głodówce, podczas której spożywa się jedynie arbuza i wodę.

W bardziej rozszerzonej wersji można dodać do arbuza inne niskokaloryczne owoce, np. jagody czy maliny, niewielkie ilości pieczywa oraz maślankę.

Założeniem diety arbuzowej, tak jak w przypadku innych głodówek i diet eliminacyjnych, jest oczyszczenie organizmu z toksyn oraz spowodowane szybkiej utraty wagi.

Polecamy: Ogórek na Odchudzanie – Czy to działa?

Dietetycy ostrzegają jednak, że każda restrykcyjna dieta może być niebezpieczna dla organizmu. Choć dla zdrowych osób jedno- czy dwudniowy post nie powinien być groźny, diety tego typu odradza się osobom chorym i osłabionym, dzieciom i nastolatkom oraz kobietom w ciąży i w okresie karmienia.

dieta arbuzowa

Dieta arbuzowa pozwala zrzucić nawet kilka kilogramów, jednak warto pamiętać, że tak krótki okres jej trwania nie wystarcza, by spalić tkankę tłuszczową. Spadek masy jest spowodowany głównie utratą wody i oczyszczeniem jelit z zalegających w nich resztek pokarmowych.

Zgubione kilogramy mogą też bardzo szybko wrócić po zakończeniu diety. Tak jak w przypadku każdego jadłospisu mocno ograniczającego ilość przyjmowanych kalorii występuje duże prawdopodobieństwo pojawienia się efektu jojo.

Ile można schudnąć, jedząc arbuza?

Jakie efekty odchudzania można uzyskać dzięki jedzeniu arbuza? To zależy od całokształtu naszej diety oraz indywidualnych możliwości organizmu, dlatego dla każdej osoby ta wartość może być różna.

W przypadku zbilansowanej diety redukcyjnej, generującej ok. 500 kcal deficytu kalorycznego, tempo spadku masy ciała to ok. 0,5 – 1 kg na tydzień. Włączając arbuzy do zdrowej diety odchudzającej można więc stracić 2-4 kg w przeciągu miesiąca.

Dieta arbuzowa pozwala zrzucić do 4 kg w tydzień, jednak nie jest to zbyt zdrowe tempo. Tak restrykcyjnej diety nie można też wprowadzić na dłuższy czas bez szkody dla swojego organizmu, ponieważ może prowadzić do niedoborów makro- i mikroskładników oraz ogólnego osłabienia. Wynik jest więc najczęściej jednorazowy i dość szybko znika na skutek wystąpienia efektu jojo.

Podsumowanie

Arbuz to zdrowy i niskokaloryczny owoc, który warto włączyć do swojej diety redukcyjnej.

Stanowi świetne urozmaicenie jadłospisu latem, kiedy jest powszechnie dostępny i niedrogi.

Spożywany w rozsądnych ilościach, z pewnością nie spowoduje problemów z wagą.

1 Comment

  1. Gosia 31 sierpnia 2022 at 12:19

    jem arbuza codziennie na sniadanie to lepsze od buł na mące….kapitalnie nawadnia i daje energię pięknieje skóra i włosy a poza tym się chudnie jem go az do obiadu potem obiad wegańskie kotlety z ziemniakami i surówką i już potem nie jestem głodna

    Reply

Leave A Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *